Nuomonės

2017.05.05 10:57

R. Sakalauskaitė. Vardan tos...?

2017.05.05 10:57

Ant kulnų lipa Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetis, tačiau iš valdžios veiksmų atrodo, kad ši šventė dar labai toli. Nesudarytas jos renginių kalendorius, valdžios moterys ir vyrai nepagalvojo ir apie reikalingas lėšas. Kartais pasigirsta giliamintiškų samprotavimų, esą šventė yra visuomenės reikalas, todėl patys žmonės turi rodyti iniciatyvą. Žmonių atsiranda, tačiau jiems kaišiojami biurokratų pagaliai.

Nuo 2003 m. Vilniuje veikia analogų šalyje neturintis Lietuvos kulinarinio paveldo muziejus. Ilgą laiką jis veikė sostinės restorane „Ida Basar“, tačiau, kai eksponatai čia nebesutilpo, buvo nuspręsta plėsti jo veiklą ir ieškoti naujų patalpų, tinkamų švietėjiškai veiklai.

Prieš trejus metus, 2014 m. gegužę, Vilniaus miesto savivaldybės taryba be konkurso Lietuvos kulinarinio paveldo muziejui išnuomojo patalpas sostinės Bokšto gatvėje. Už šešių skirtingo dydžio avarinės būklės patalpų nuomą suderėta mokėti 1 litą (0,29 euro) už 1 kv. metrą per mėnesį. Muziejui dvidešimčiai metų buvo išnuomota 349,18 kv. metrų. Muziejus įsipareigojo iki 2018 m. pabaigos suremontuoti išsinuomotas patalpas, jas renovuoti ir investuoti 579 240 eurų. Vykdant rekonstrukciją turėjo būti atstatyti du sovietmečiu nugriauti namai, o muziejaus plotas padidėti dvigubai.

2015 m. gegužę duris naujose patalpose atvėręs muziejus šiandien kaip magnetas traukia ne tik Lietuvos, bet ir užsienio turistus. Jame galima susipažinti su Lietuvos karališkojo didmiesčio kultūra. Nuolatinėje ekspozicijoje – XVII–XVIII a. didiko valgomasis kambarys, indai, iš kurių valgė nepriklausomos Lietuvos laikais į Vilnių atvykę karaliai ir karalienės.

Muziejus sukaupė per 25 tūkst. eksponatų, tarp jų yra XVIII a. porceliano indai – carinės Rusijos Gardnerio ir Kuznecovo porceliano fabrikuose pagamintos sriubinės, lėkštės-padėklai. Gausu ir šiandieninėje buityje nenaudojamų indų. Lankytojus sudomina alaus bokalas, skirtas ūsuotam, barzdos į gėrimą nenorinčiam merkti vyrui. 1821 m. vyriausiojo caro kartografo Franco Šuberto sudaryto carinės Rusijos karčiamų ir smuklių žemėlapio, kuriame pažymėtos ir anuomet Lietuvoje veikusiosios, nerasi nė viename Lietuvos muziejuje.

Muziejaus direktoriaus Vaclovo Kontrausko iniciatyva atkurta XIX a. veikusi smuklė, kurioje gaminami senajame Vilniuje gyvenusių tautų – lietuvių, rusų, žydų, totorių, gudų, karaimų – patiekalai. Pietus pagal senovinius receptus čia galima pavalgyti už 4 eurus.

Nuo tos dienos, kai Bokšto gatvės 9 name įsikūrė Kulinarinio paveldo muziejus, patalpos pasikeitė neatpažįstamai. Šis muziejus tapo savotiška pirmąja kregžde, skelbiančia naujo gyvenimo Bokšto gatvėje pradžią. Pamažu ėmė atgyti ir visa anksčiau merdėjusi turistų aplenkiama senamiesčio gatvė.

Kai patalpos buvo pritaikytos muziejaus reikmėms, o jo direktorius į istorinius, architektūrinius ir archeologinius tyrimus investavo 157 tūkst.  eurų, Bokšto gatvės 9 namas buvo įtrauktas į Paveldo objektų registro sąrašą.

Vilniaus miesto savivaldybės administracija, pamačiusi, kad į privačias rankas atitekusios patalpos atgyja ir traukia turistus, nutarė pasipelnyti ir penkiasdešimt kartų pakelti nuomos kainą. Daug iš veiklos neuždirbantis muziejus su tokiu sprendimu nesutiko, todėl sostinės biurokratai nutarė šias patalpas parduoti aukcione. Ginčydamas sprendimą, Kulinarinio paveldo muziejus kreipėsi į teismą. Teisiniai ginčai sustabdė patalpų remontą, rekonstrukciją, kilo abejonė, ar pavyks, kaip planuota, iš Europos struktūrinių fondų gauti 700 tūkst. eurų paramą nugriautiems namams atstatyti.

Kulinarinio paveldo muziejaus darbuotojai tikisi, kad teismas apgins viešąjį interesą ir asmeninę iniciatyvą, kuria prisidedama prie sostinės paveldo puoselėjimo. Jeigu ne biurokratiniai trukdžiai, Lietuvos valstybingumo šimtmetis galėjo būti švenčiamas atstatytose patalpose su nauja muziejaus ekspozicija.

Ramunės Sakalauskaitės komentaras skaitytas per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt