Nuomonės

2017.03.27 09:32

R. Sakalauskaitė. Akcijų laikas

2017.03.27 09:32

Laikas palieka atspaudus kalboje, žodžiai – tarsi tam tikro meto visuomenės ir žmogaus gyvenimo ženklai. Prieš tris dešimtmečius pašaipų sulaukdavo žmonės, kurių žodynas apsiribodavo 30 žodžių. Lygiai tiek, kiek vartoja Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo romano „Dvylika kėdžių“ herojė Ella. Vulgari, siauro akiračio, tačiau savimi pasitikinti moteris, galvojanti tik apie tai, kaip „numelžti“ ją išlaikančius vyrus ir įsigyti kuo daugiau blizgučių, sugebanti vienu žodžiu įvertinti bet kokį reiškinį ar asmenį. Deja, šiandien nebeatrodo, kad šios ryškios „Dvylikos kėdžių“ herojės, kurią priminė Rolando Atkočiūno Lietuvos rusų dramos teatre sukurtas spektaklis „Legenda apie didįjį kombinatorių“, žodynas yra ribotas, skurdus. Jos sekėjų gretos nenumaldomai gausėja. 

Kristijonas Donelaitis „Metuose“ pavartojo per 20 tūkstančių žodžių ir jų formų, tačiau šių dienų lietuvis gali išsiversti su mažiau žodžių nei „Dvylikos kėdžių“ herojė Ella. Tai lemia naujos mados: kultūrinė spauda susitraukė iki viešumoje nebeįžiūrimos apimties, žmonės apsiriboja interneto svetainių tekstų antraštėmis. Sužinojęs apie tai turbūt suklustų ne tik Donelaitis, bet ir savo gyvybe spaudos draudimo metais rizikavę knygnešiai.

Ryškiausias ir talpiausias pastarojo meto žodis – akcija. Akcija – tai tarsi stebuklas, užburiantis ir verčiantis rikiuotis į eilę net pensininkus, kurie sunkiai suduria galą su galu ir ryžtasi pusdienį skirti kelionėms po įvairius prekybos centrus ieškodami keliais centais pigesnės prekės. Akcijos traukia tėvus, gaunančius minimaliąją algą ir auginančius būrį mažamečių.

Kraupūs pastarųjų savaičių įvykiai rodo, kad kartu su akcijomis užplūdęs daiktiškumas nuvertino žmogaus gyvybę, ji tampa tik įrankiu norimam daiktui gauti.

Akcijos persimetė ir į tėvynės meilės lauką. Galvodami apie naujas akcijas, sukrausiančias pelną, statybų įmonių vadovai verčia statybininkus Vilniaus centre dirbti ir Vasario 16-ąją, ir Kovo 11-ąją.

Druskininkai, netrukus pakviesiantys gėrėtis narcizų jūra, turi Tremties ir rezistencijos muziejų, kurio įkūrėjas ir direktorius Gintautas Kazlauskas ir kraštotyrininkė Eugenija Sidaravičiūtė du dešimtmečius dirba be jokio atlyginimo. Turbūt kurortinis klimatas taip atpalaiduoja ir užliūliuoja, kad vietos  valdžiai svarbūs dalykai tampa nebe tokie reikšmingi, tad miesto želdinimui skiriama daugiau lėšų negu istorinės atminties puoselėjimui. Kas bus, kai neliks dviejų istorijai pasišventusių žmonių, galinčių valandų valandas pasakoti apie Lietuvos pasipriešinimo sąjūdį, Dainavos apygardos partizanų kovas, merginas, rizikavusias nešti žinutes partizanams savo supintų kasų kaspinuose? Nežinia, ar išliks muziejuje šių žmonių, du dešimtmečius dalyvaujančių tėvynės meilės akcijoje, įrengtas tremtinių skyrelis, rašytojo ir vertėjo Antano Dambrausko memorialinis kambarys.

Druskininkų tremties ir rezistencijos muziejuje saugomi sovietų okupaciją menantys eksponatai aktualūs šiam laikui. Pasirodo, tikintys, šv. Velykų laukiantys vaikai pasninko mėnesį pasiryždavo nežaisti, nevalgyti saldumynų ir nežiūrėti televizoriaus. Tačiau net ir uoliausiam asketui tai gali pasirodyti per sunki užduotis. Kaip atsilaikyti prieš protą jaukiančias prekybininkų užsuktas akcijas? Atrodo, kad nedalyvaudamas jose jauties tarsi nebejaučiantis laiko pulso, iškritęs iš gyvenimo.

Prieš 100 metų, 1928-aisiais, parašytas romanas „Dvylika kėdžių“, pagal kurį Rusų dramos teatre pastatytas spektaklis, šiandien atrodo pranašiškas ir dėl pagrindinio herojaus Ostapo Benderio. Žodžio kišenėje neieškantis didysis kombinatorius yra nepakeičiamas akcijų propaguotojas. Tarsi šių dienų herojus, gebantis pardavinėti orą ir mikliai įsisukti į akcijas, kuriose gali nugvelbti sau milijonus iš visuomenei nematomų Europos Sąjungos lėšų.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt