Nuomonės

2017.02.22 12:30

R. Valatka. Kaip 7 Seimo plikbajorai Tautai rūmus už 50 milijonų statė

2017.02.22 12:30

Kaip diena, taip naujiena. Nors pinigų trūksta ir mokykloms, ir vaikų apsaugai nuo smurto, ir gynybai, o mokesčiai darbo jėgai žiauriausi Europoje, Seimo veikėjų apetitas taškytis mūsų  pinigais – toks pat beribis kaip Visata ir kvailumas. 

Godulys taškytis svetimais pinigais  lyg kokia antroji prigimtinė Seimo nario nuodėmė. Nepriklauso tai nei nuo partijos, nei nuo pažiūrų.

Vos prieš pusmetį Valstybės kontrolė pateikė baisią ataskaitą apie įšaldytus milijardus tūkstančiuose valstybės statybų ir projektų. Regis, nesugalvosi geresnės progos pagaliau atsikvošėti ir paklausti, žmonės, ką mes darom?

Kur tau! Muziką valstybėje nuo rudens užsakinėjantis Kultūros komiteto pirmininkas pirmas  spjovė į Valstybės kontrolės perspėjimą. Karbauskis pažadėjo visiems vaikams padovanoti vienkartinius stilizuotus tautinius drabužėlius, kuriuos patikėjo kurti iš Lietuvos valstybės atvirai besityčiojančiam siuvėjui J. Statkevičiui.

Tačiau tai yra visiški niekai, palyginti su tuo, ką siūlo grupė Seimo narių. Ką tik įregistruotas Seimo nutarimo projektas, kuris, jei tik jam pritars Seimo dauguma, įpareigos Vyriausybę nupirkti Vilniuje ant Tauro kalno stovinčius apdegusius Profsąjungų rūmus ir jų vietoje pastatyti Tautos rūmus. 

Lyg to būtų maža, Vyriausybė privalės įsteigti dar vieną biurokratinę instituciją. Atsakingą už Tautos rūmų „projekto tęstinumą“. Kitaip sakant, būtų steigiama dar viena „ragų ir kanopų“ kontora, kuri prikurtų sau etatų dar iki Tautos rūmų statybų pradžios.

Viena ranka valdžia žada, kad Vyriausybė 40 proc. sumažins biurokratų skaičių, o atgalia ranka Seimo nariai siūlo biurokratinį aparatą dar labiau išpūsti.

Kas yra tie Seimo veikėjai, kuriems trūks plyš prireikė dar vienų valdiškų mūrų Vilniuje?

Tai – pati tikriausia vaivorykštės koalicija.  Tautos rūmų statytojų artelėje yra socialdemokratas  J. Olekas, valstietis E. Jovaiša, konservatorius P. Saudargas, tvarkiečių vadas R. Žemaitaitis, tomaševskininkė R. Tamašunienė, žaliasis, bet ne valstietis L. Balsys ir net liberalas A. Gelūnas.

Liberalas, besitaškantis mokesčių mokėtojų milijonais – tai skamba patriotiškai išdidžiai. Kiek gali kainuoti Tautos rūmai?

Sprendžiant iš to, kad seniesiems Vilniaus Sporto rūmams rekonstruoti skirtas konkursas baigėsi kažkur ties 27 mln. eurų, kuriuos turėjo gauti su ekspremjeru Butkevičiumi sieta bendrovė, Tautos rūmai turėtų kainuoti bent dvigubai daugiau – apie 50–60 mln. eurų. Čia, žinoma, skaičiuojant be salių ir muziejaus įrangos ir eksponatų.

Pone Gelūnai, uždavinukas iš jaunojo liberalo kurso – kiek už tokią sumą galima apšiltinti ir humanizuoti mokyklų? O kiek ten mokytojai valdžios prašė, bet negavo algoms padidinti – 7 ar 12 milijonų? 

Pagaliau ar maža dar jums Valdovų rūmų? Kuriuos Lietuva ir taip jau velka nepavelka. Į Valdovų rūmus sukišta bene šimtas milijonų eurų, o kiek dar jų statyba ir įranga pareikalaus, vienas Dievas težino.

Bet gal Tautos rūmai tikrai reikalingi? Juk kažkada senovėje buvo toks planas. Pagaliau gal Vilniuje stinga erdvių koncertams ir muziejams?

Nuo tų laikų, kai kilo mintis ant Tauro kalno pastatyti Tautos rūmus, daug vandens nutekėjo. O jei jau Seimo nariai savo projekte prabilo apie dar vieno – Atgimimo muziejaus Tautos rūmuose  būtinybę gal jie tegu pradžiai pasidomi, kiek biudžetas dabar skiria muziejams eksponatams įsigyti?  Tikriausiai jų visų lauktų atradimas, kad dauguma muziejų eksponatams įsigyti seniai nėra gavę nė cento!

Ar Vilniuje trūksta pastatų, išlaikomų už mokesčių mokėtojų pinigus?  Ar neužtenka esamų ir to, kad buvusi Vyriausybė įsigijo senuosius Sporto rūmus, kuriems paversti Koncertų sale taip pat reikės kelių dešimčių milijonų eurų? Tai kokio velnio Vilniuj dar vieni kultūros namai?

Ar ne protingiau būtų sumažinti mokesčius bent jau knygų vertimams ir leidybai? Arba skirti tuos pinigus mokykloms. Kitaip sakant, investuoti į žmogų. Regis, žmogus Seimo nariams – buvęs nebuvęs. Svarbiausia gražūs mūrai. Ko norit? Ne už savus gi.

Rimvydo Valatkos komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.