Nuomonės

2013.04.24 08:26

Mykolas Drunga. Reakcijos į Bostono tragediją

2013.04.24 08:26

Kruvini įvykiai per Bostono maratoną vėl priminė pasauliui, kad terorizmo pavojus net ir tariamai saugiuose Vakaruose ir po didžiausių pastangų jam užkirsti kelią nėra praėjęs. Daugelis komentarų spaudoje kalbėjo apie tai, ką šiandien reiškia būti amerikiečiu Amerikoje.

Kruvini įvykiai per Bostono maratoną vėl priminė pasauliui, kad terorizmo pavojus net ir tariamai saugiuose Vakaruose ir po didžiausių pastangų jam užkirsti kelią nėra praėjęs. Daugelis komentarų spaudoje kalbėjo apie tai, ką šiandien reiškia būti amerikiečiu Amerikoje.

„Mes gyvename isteriškais laikais“, – rašė dienraštis „Boston Herald“, teigdamas, jog „antiamerikietiškas terorizmas išplėšia vis didesnius gabalus iš tų gyvenimo projektų, kuriuos ligi šiol laikėme savaime suprantamais ir paženklintais tokių dalykų kaip gyvenimo, laisvės ir laimės siekimo vertė.

Tik idiotas gali abejoti tuo, kad atsidūrėme barbarų taikiklyje. Visa tai tarsi vėžys, kurį reikia iš kūno pašalinti, kad nebeaugtų toliau. Kitaip ir negalima elgtis su teroristais, kurie žmones žudo ir luošina beatodairiškai ir nesigailėdami. Juos irgi reikia visam laikui pašalinti – visomis reikiamomis priemonėmis.

Kita vertus, taip darydami kai ką prarandame ir mes – kai ką labai vertingo, už ką amerikiečiai visąlaik angažavosi ir net gyvybę atidavė – tai laisvė nuo baimės. Todėl ir klausiame: kiek šiandien jaučiamės laisvi? Kiek neslegiami rūpesčio? O gal reiktų klausti:  kaip ilgai dar galėsime apmaudą savyje sulaikyti?

Tai turi liautis – arba mes nustosime būti amerikiečiais Amerikoje“, – teigė vienas iš dviejų Bostono dienraščių.

„Scenos iš Bostono primena Holivudo filmą“, – tarė Meksiko Sičio dienraštis „Cronica de Hoy“, bet pridūrė, jog „tuo pačiu tampa aišku, kad Jungtinės Amerikos Valstijos pažeidžiamos – per beprasmišką smurtą. Be žudynių ar šaudynių nepraeina nė vienas mėnuo: laisvės šalis iš tiesų yra nelygybės ir ginklų šalis“.  

Kodėl jauni vyrai, subrendę Amerikoje, griebiasi tokio teroro? „Šitas klausimas Amerikai naujas“, – rašė Miuncheno dienraštis „Süddeutsche“, tarsi pamiršęs virš šimto gyvybių pareikalavusį vietinių fanatikų surengtą 1995 metų sprogdinimą Oklahomoje, bet teisingai pažymėjęs, jog „po 2001-ųjų rugsėjo 11-osios baisybių teroras atkildavo vis iš svetur.  

Bet šįkart, rodos, teroras –  „made in America“, pagamintas Amerikoje: abu ateivių sūnūs daugiau nei 10 metų gyveno Bostone, nors vyresnysis kelis mėnesius praleido Kaukaze, o abiejų pasauliui be sienų priklausė internetinė prieiga prie islamistinių vaizdajuosčių.

Jie gal ir liko svetimaisiais, tačiau jie buvo, ekspertų žodžiai tariant, „namie užaugusiais teroristais“, – rašė pietinės Vokietijos dienraštis.

Berlyne leidžiamas dienraštis „Welt“ pagrįstai įvardijo du klaidingus įsitikinimus, kurių verta atsisakyti. „Pirma, namie išaugintas terorizmas šiaip jau nedideliame išpuolių prieš Jungtines Amerikos Valstijas skaičiuje nėra išimtis.

Antra, visuomenė, iš kurios laukiame integracijos pastangų, yra chimera – ne tik Jungtinėse Amerikos Valstijose, bet ir visur pasaulyje. Juk visuomenė – dabar tik suma individų. Jai priklauso tie, kurie jau daugelį metų per kelias kartas gyvena Amerikoje, ir tie, kurie naujai atvykę.

Pirmieji turi būti pasirengę atvykusiuosius integruoti, o pastarieji turi turėti noro integruotis, jie turi leistis integruojami“, – rašė šiaurinės Vokietijos dienraštis.

Kai kurie laikraščiai ne taip užjautė amerikiečius. Štai Honkongo dienraščio „Takungpao“ nuomone, „Vašingtonas pagaliau turėtų savo tarptautinę antiteroristinę politiką permąstyti ir liautis skersai išilgai pasaulio ieškojęs potencialių priešų. Tik pagalvokime apie Korėjos krizę! O ir Kinijos iškilimas Vašingtonui yra krislas akyje ir grėsmė.

Tačiau šitas pasaulio policininko mentalitetas nei pasauliui, nei savo pačių kraštui neatneša saugumo. Realybė liudija, kad prievarta teroristus galima nugalabyti, tačiau ji neįveikia jų galvose tvyrančios neapykantos“, - rašė Kinijos dienraštis.

Bet nuo savęs paklausime: tai kągi šitam pasaulio policininkui daryti, kai jį puola teroristai? Ir ką daryti pasaulio policija nenorinčioms būti šalims, kai jas puola tie patys ar kiti teroristai?

Labai daug kas pasaulyje pastebėjo ir pabrėžė, kaip greitai šįkart nustatyti įtariamieji. Pasak Kolumbijos dienraščio „Tiempo“, „abu čečėnais broliais pavadinti vyrai išaiškinti iš video nuotraukų, kurios ir vėl pasitvirtino kaip veiksmingas tyrimo įrankis. Dėmesio verta ir tai, kaip greitai po šių vyrų tapatybės nustatymo modernių komunikacijos priemonių ir socialinių tinklų pagalba buvo galima papildyti jų profilius“.

Jau minėto dienraščio „Welt“ sekmadienio laidoje irgi pabrėžta, kad „jeigu Bostono tragedijoje yra kas gero, tai greitis, kuriuo įtariamieji žudikai identifikuoti. Žaibiškas tempas – beveik gąsdinantis kontrastas ankstesnių metų nepavykusiems bandymams susekti tokių nusikaltimų vykdytojus.

Štai sprogdinimai 1980 m. Miuncheno Oktoberfeste dar ir šiandien neišaiškinti, o dėl tais pat metais vykusio išpuolio Bolonijos traukinių stotyje vis dar yra abejonių, nors jau keli asmenys nuteisti kaip prie to prisidėję.

Greita sėkmė Bostone yra skaitmenizuoto pasaulio rezultatas. Techniškai pasikaustę parduotuvių savininkai ir piliečiai pateikė fotografijų, kilusių iš stebėjimo kamerų bei išmaniųjų telefonų. Jie taip pat nurodė ir į atentatininkų pėdsakus internete.

Žinoma, ši sėkmė tik apsaugojo nuo dar baisesnių blogybių, ji neužkirto kelio tai tragedijai, kuri jau įvyko. Visa ta milžiniška saugumo struktūra, pašaukta į gyvenimą po 2001 m. rugsėjo 11-osios masinių žudynių, nedavė naudos.

Visas tas daug ginčų sukeliantis interneto stebėjimas iš Amerikos saugumo pajėgų pusės, tas slaptųjų tarnybų ir tyrimų organų susipynimas su federaline ir valstijų policija vadinamuose jungtiniuose centruose lemiamą akimirką nuėjo šuniui ant uodegos“, – teigė Vokietijos laikraštis „Welt“ sekmadienį.

Kitas sekmadienio laikraštis, bulvarinis, bet, kaip ir „Lietuvos rytas“, rimtų straipsnių turintis „Bild am Sonntag“ irgi rašė, jog „be video įrašų iš Bostono tikriausiai būtų trukę mėnesius, kol FTB būtų nustačiusi įtariamus kaltininkus. Tik aiškių vaizdų dėka ji galėjo juos taip greit nustatyti ir gaudyti. Ir tik taip piliečiai iš teroro košmaro galėjo būti santykinai greitai išlaisvinti. 

Sustiprintas viešų susibūrimų ir didelių renginių vaizdinis stebėjimas yra reikalingas. Juk galimas greitas išaiškinimas taip pat atgraso nuo piktadarysčių“, – rašė Berlyno bulvarinis dienraštis.

Pasak Šveicarijos dienraščio „Neue Zürcher“, „visuomenės įtraukimas į tyrimus turi ir minusų.  Galimų liudytojų paieškos siūlant atlygį visada pritraukdavo ir pritraukia mases svaičiotojų, fantazuotojų, pasipūtėlių, kurie policijos darbą tik sunkina. Ne kitaip ir Tviterio bei kitų socialinių platformų amžiuje.

Daugelis liudytojų ir pagalbininkų Bostone nepasitenkino tik vaizdų siuntimu, bet ir patys tyrinėjo toliau, publikuodavo gandus kaip faktus ir taip įtariamaisiais paversdavo visai nekaltus žmones. Iš savanoriškų padėjėjų tekantis žinučių srautas grėsė sabotuoti nusikaltėlių paieškas, dėl to policija ir maldavo su tokiais pranešimais liautis. Ji tai padarė tiesiai ir kaip galima greičiau“, – per „Twitter“ rašė Ciuricho dienraštis.

Stokholmo dienraščio „Dagens Nyheter“ žodžiais, „jei teroro tikslas buvo skleisti baimę ir išgąstį, jis tai ir pasiekė. Pirmiausia – sprogimai per maratoną, tada kaltųjų gaudymas ir žmonių laikymas namuose, kol tūkstančiai policininkų ieškojo devyniolikmečio. <...>

Po kurio laiko sužinosime daugiau apie nusikaltimo motyvus. Vis dėlto  lieka vaizdas jaunų musulmonų vyrų, kurie tarsi gyvena harmonijoje su savo aplinka, tačiau kažkodėl jaučiasi atskirti ir savyje išsiugdo neapykantą.

Ir šita radikalizacijos forma, atrodo, kartojasi, ar tai Europos miestuose kaip Londonas ar Madridas, ar tai dabar ir Bostone“, – rašė Švedijos sostinės dienraštis.