Nuomonės

2017.02.08 11:08

R. Valatka. Karbauskis + Skvernelis = gyvenimas susimetus?

2017.02.08 11:08

„Agrokoncerno“ daugumos Seime savininkas R. Karbauskis daužo vieną politinių skandalų rekordą po kito. Po serijos apsimelavimų, staigios savo pavaduotojos G. Kildišienės netekties, žaibiškai sutrypęs visas vertybes, su kuriomis ėjo į rinkimus, Karbauskis įkliuvo dar kartą.

Pasirodo, skaidrumo vėliavnešys nuslėpė nuo savo rinkėjų prabangų turtą Ispanijoje, 800 tūkst. eurų banko kreditą ir tokią smulkmeną kaip planus prekiauti alkoholiu. Sako, pamiršo deklaruoti. Matyt, iš visų kampų lendantys, dirbti trukdantys mistiniai priešai bus taip supainioję galvą „Agrokoncerno“ savininkui, kad net tokius brangius žaisliukus užmiršo.

Kol Lietuva maudosi Karbauskio meluose, profesionalų valdžia griebiasi šio, griebiasi to, bet rezultatas vis tas pats – žingsnis pirmyn, įtupstas atgal. Vis dėlto vienas dalykas Karbauskiui tikrai pavyko.

Prieš ateidamas į Seimą „Agrokoncerno“ savininkas žadėjo politinių sprendimų centrą perkelti į Seimą, o drauge ir grąžinti Seimui gerą vardą. Tokiu kilniu tikslu vienas didžiausių Lietuvos žemvaldžių grindė ir savo pasiryžimą likti Seime užimant specialiai sau susikurtą Kultūros komiteto pirmininko postą.

Dėl politikos svorio centro minčių gali kilti įvairių. Apie gerus Seimo reitingus kalbėti be juodojo humoro taip pat neišeina.

Vis dėlto dėl vieno dalyko abejoti netenka – skandalų centras iš ministrų kabineto tikrai perkeltas į Seimą. Negana to, mažmenine skandalų apyvarta asmeniškai rūpinasi pats politiką su verslu supainiojęs pesticidų ir rusiškų trąšų prekeivis.

Kam dabar įdomu, ką veikia vyriausybė, premjeras S. Skvernelis? Niekam. O kuo užsiima žemės ūkio ministras B. Markauskas? Išgirdę tokius klausimus gatvėje, dauguma išpūstų akis. O kokia yra energetikos ministro ar teisingumo ministrės pavardė?

Juokai juokais, bet atsakyti į šį klausimą gali būti per sunku net parlamentinių partijų valdybų nariams.

Primityvios ir irzlios „Agrokoncerno“ partijos lyderio improvizacijos kalbantis su žurnalistais, nuolatinis painiojimasis savo žodžiuose ir pajamų bei turto deklaracijose, patologinis melavimas ir grasinimai įkliuvus mistiniams priešams tapo idealiu buferiu ir užuovėja premjerui Skverneliui ir jo ministrų kabinetui.

Gal Karbauskis tą ir planavo – išleisti vadinamąją profesionalų vyriausybę  į tolimąjį plaukiojimą, kad jos niekas pusmetį nepasigestų?

Net pačios fantastiškiausios versijos, valdant Karbauskio „Agrokoncerno“ rinktinei, negalima atmesti. Tačiau tam, kad patikėtume šia versija, reikalinga viena sąlyga – paties Karbauskio elgesys turėtų būti solidus. O solidumas nėra būdingas nei jam, nei Seimo vadovybei – užtenka pasiklausyti, kokius niekus kasdien tauškia Seimo pirmoji vicepirmininkė R. Baškienė.

Todėl lieka manyti, kad tai – tik dar viena atsitiktinė kozirinė korta, įkritusi į Skvernelio uniforminio švarko kišenę.

Neįtikėtina, bet akivaizdu: kuo blogiau Karbauskiui, tuo geriau Skverneliui. Bet įžvalgesni apžvalgininkai pastebi, kad tokia padėtis ilgai tęstis negali. Juk ir partija, ir Skvernelis  priklauso tam pačiam Karbauskio „Agrokoncernui“. Todėl negali taip būti, kad Naisių ponas taip ilgai nebiznieriškai dalysis politinių kviečių derlių, kai Skverneliui – viršūnėlės, o Karbauskiui – tik šaknelės.

Ne tik todėl, kad Karbauskis jau įrodė, jog Lietuvoje yra tik viena teisinga nuomonė – jo paties. Tokia situacija antgamtiška, taigi laikina.

Iš istorijos žinome ne vieną tokį lietuvišką politinį duetą, kurie veikė palyginti ilgai. Tarpukariu Smetona valdė drauge su Voldemaru. Po Nepriklausomybės atkūrimo V. Landsbergis bene aštuonerius metus žengė po parankei su G. Vagnorium. Kažkas panašaus buvo tarp A. Brazausko ir A. Šleževičiaus.

Bet tiesa ir tai, kad visi šie duetai baigėsi peiliais, įskaitant totalius nekalbadienius. Kodėl tuomet Karbauskio ir Skvernelio duetas turėtų groti ilgai ir laimingai?

Klausimas įdomus, bet nebūtina į jį strimgalviais atsakyti. Tiesiog mėgaukimės akimirka žavinga, kurią teikia politinių skandalų svorio centro perkėlimas į Seimą, ir palaukime mažumėlę.    

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.