Nuomonės

2017.01.03 13:42

V. Savukynas. Ar mums nebrangios mūsų laisvės?

2017.01.03 13:42

Sveikinu sulaukus 2017 metų, jūs turėsite mažiau laisvių. Ir omenyje turiu ne tai, kad už vairavimą išgėrus grės belangė, ar kad valdžia ruošiasi drausti išgėrusiems rodytis viešose vietose. Tai juk nėra taip blogai.

Jau įsigaliojo naujasis administracinių nusižengimų kodeksas, pagal kurį pakaks paprastu laišku informuoti asmenį, kuris dėl kokio nors įtariamo administracinio nusižengimo bus traukiamas atsakomybėn. Ar jis gaus tą laišką, ar tinkamu adresu išsiųstas laiškas – niekam neįdomu. Neatvyks. Jo problemos. Sprendimas bus priimtas už akių. Ir žmogus apie tai sužinos, kai į jo namus pasibels antstolis, kuris pareikalaus žymiai didesnės sumos už tą nusižengimą, kurio net gal ir nepadarė. O kur dar pratęsta administracinių nusižengimų senatis. Ateis ir paklaus, kur jūs pastatėte automobilį prieš 20 mėnesių. Ir jei jau būsite išmetę talonėlį, turėsite mokėti baudą. Valdininkai sako, kad jie turi daug darbo, taip jiems bus patogiau. Žmonių Lietuvoje mažėja, tai kaip jiems daugėja darbo?

Lietuvoje įsigaliojo labai pavojingas mąstymas: siaurinti piliečių teises, aiškinant, kad to reikia siekiant pažaboti nusikalstamumą. Deja, pas mus kalėjimai yra patys pilniausi lyginant su Vakarų valstybėmis. O nusikalstamumas sumažėjo ne vien dėl gero policijos darbo, bet todėl, kad tie nusikaltėliai išvažiavo iš Lietuvos.

Piliečių laisvės ir teisės yra garantuojamos ne tam, kad jie galėtų daryti nusikaltimus, bet tam, kad galėtų oriai jaustis savo valstybėje. Tam, kad joks policininkas negalėtų be priežasties tyčiotis ar netgi sufabrikuoti kaltinimus piliečiui. O juk žinome iš žiniasklaidos, kad taip nutinka ne taip jau retai.

Piliečiui įrodyti pareigūno neteisumą praktiškai nėra jokių šansų. Prisimenate tokį policininką, kuris tyčiodavosi iš piliečių, imdavo kyšius prie Vilniaus oro uosto. Nors buvo apie tai rašoma, niekas paprastu piliečių netikėjo. Netgi teismas. Iki to laiko, kai tas policininkas buvo pagautas su kyšiu rankose. Tik tada jo gynėjai nuleido rankas.

Piliečių laisvės ir teisės yra garantuojamos tam, kad jis žinotų, jog biurokratams mokamas atlyginimas tam, kad jie spręstų jo problemas, o ne jas gausintų. Čia yra neišsemiama tema. Kadangi Lietuvoje žmonių mažėja, tai biurokratai įvairiais būdais stengiasi piliečiams užkrauti kuo daugiau prievolių, kad galėtų pateisinti savo egzistavimą. Ar žinojote, kad nuo 2017 metų jei kaime, kur liko vos kelios sodybos, norėsite pasistatyti mažytį namuką, turėsite suderinti įvairius dokumentus. Jei nepatiksite, tai biurokratas galės ir neduoti tų dokumentų, vilkinti, sukurti kuo daugiau kliūčių. Jau nekalbant apie tai, kad jūs sugaišite gausybę laiko, kurį galėtumėte skirti uždirbdamas pinigus sau ir savo vaikams. Pagaliau tik dirbant galima uždirbti ir mokesčius valstybei. Tų pačių biurokratų atlyginimui.

Lietuva nyksta, nes nyksta laisvė. Tai žmones veda į neviltį ir verčia emigruoti. Sąjūdžio laikais mes kovojome už laivę, tikėjome, turėjome viltį. Dabar ta laisvė pamažu iš mūsų atimama. Kiekvieną dieną vis kažką uždraudžia, riboja. Ir taip kerojasi biurokratinis ir policinis aparatas. Ar tikrai norime gyventi tokioje valstybėje?

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.