Nuomonės

2022.01.15 09:00

Mykolas Drunga. Epidemija – taip, bet ar aišku, kokia?

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2022.01.15 09:00

Šiuo metu kaista ginčas, kokį žodį – pandemija ar endemija – reikia sakyti, norint tinkamai apibūdinti ligą COVID-19. Taip praneša internetinė svetainė „Morning Brew“ arba, lietuviškai išvertus, „Rytmečio kava“.

Ji priduria, jog tai, kaip pareigūnai į šį klausimą atsakys, gali turėti didžiulės įtakos vyriausybių politikai, taip pat paveikti ir paties viruso likimą.

Taigi, koronaviruso liga aiškiai yra epidemija. Bet klausimas tas, kurios rūšies tai epidemija – pandemija ar endemija?

Priminsime, kad pandemijos atveju susirgimų ta liga pasitaiko daugelyje šalių, žemynų ar net globaliniu mastu ir tų susirgimų skaičius auga eksponentiškai. Tai – pandemija. O endemijoje, priešingai, liga gali būti galinga, tačiau plinta ji ne taip stipriai – daugiausia vienoje vietoje.

Šios savaitės pradžioje Ispanijos premjeras tapo pirmuoju Europos vadovu, argumentuojančiu, kad Europos Sąjungai atėjo laikas koronavirusą traktuoti taip, kaip ji traktuoja sezoninį gripą – tai yra liautis su karantinais ir atvejų skaičiavimais, o vietoj to pasikliauti sveikatos sergėtojų vykdomos priežiūros sistema, kurios pagrindinis tikslas būtų apsaugoti labiausiai pažeidžiamus žmones.

Koks šios lengvesnės sistemos pateisinimas? O gi tas, kad omikron atrodo mažiau sunkus negu ankstesnės koronaviruso atmainos. Be to, dėl jo mažiau europiečių pateko į ligonines negu per buvusias užsikrėtimų koronavirusu bangas. Ir nors vakcinos visu šimtu procentų neapsaugo žmonių nuo užsikrėtimo šiuo virusu, akivaizdu, kad jos apsaugo bent jau nuo sunkaus susirgimo.

Kitų Europos šalių, kuriose pasireiškė didesnis politinis pasipriešinimas koronaviruso sąlygojamiems suvaržymams, vadovai irgi pradėjo dažniau naudoti žodį, prasidedantį raide „e“. Jungtinė Karalystė, pavyzdžiui, „yra pakeliui į persikėlimą iš pandemijos į endemiją“, – sekmadienį teigė jos sveikatos apsaugos ministras.

Į diskusijas įsijungė ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Jos atstovai kalbėjo apie „didžiulę iš vakarų į rytus per visą regioną slenkančią omikron bangą“, kuri pagal prognozes užkrės daugiau nei 50 procentų Europos gyventojų per ateinančias šešias-aštuonias savaites.

Per pirmą 2022-ųjų savaitę Europos žemyne užregistruota per septynis milijonus omikron atvejų, teigė PSO regioninis direktorius Europai dr. Hansas Kluge`as. Jis įspėjo netraktuoti šios naujausios bangos kaip sezoninio gripo, kadangi labai daug apie šį naują variantą dar nežinoma – ypač tai, kokio rimtumo ligas jis gali sukelti regionuose, kur pasiskiepijusiųjų procentas žemesnis, kaip kai kuriose Rytų Europos valstybėse.

Staigus pakilimas, į kurį dėmesį atkreipė dr. H. Kluge`as, rodo didelį paradigmos pokytį. Nors instituto, kuriuo rėmėsi H. Kluge`as, modelius dažnai sukritikavo ekspertai, aišku, kad virusas sparčiai plinta.

Net jeigu daugelis žmonių sunkaus susirgimo išvengia, virusas gresia būti socialinių krizių skersai išilgai žemyno priežastimi.

Esant tiek daug netikrumo ir turint taip greitai besivystantį virusą, tikrai dar nesame tokiame taške, kad galėtume tai vadinti tik endemija“, – sakė PSO vyresnioji avarinės situacijos Europoje stebėtoja Catherine Smallwood, tiesiogiai prieštaraudama Ispanijos ministro pirmininko siūlymui koronavirusą laikyti kažkuo panašiu į sezoninį gripą.

Kitas PSO pareigūnas pridūrė, kad omikron vis dar gresia vyresniųjų žmonių, taip pat ir sergančiųjų gretutinėmis ligomis bei nepasiskiepusiųjų gyvybėms.

Tiek apie padėtį Europoje, o Jungtinėse Amerikos Valstijose hospitalizacija dėl koronaviruso pirmadienį pasiekė rekordines aukštumas. Kita vertus, skaičius ligonių, kuriems reikia intensyviosios terapijos, gerokai mažesnis nei praėjusių metų rekordas.

Tai tiek šįkart užsienio spaudos apžvalgos. Iš jos akivaizdu, kad tarp žinovų nėra vienodos nuomonės, kuo laikyti omikron epidemiją – pandemija ar endemija. Bet jei pandemija yra infekcijos siautėjimas daugelyje ar net ir tik keliose šalyse, o endemija – vos vienoje ar poroje, tai omikron, nors susirgimo juo pasekmės gal ir lengvesnės, jis pats panašesnis į pandemiją, taigi sunkesnis už gripą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt