Nuomonės

2021.12.04 17:17

Benas Lyris. Apie ką yra advento kvietimas?

Benas Lyris, kunigas ir poetas, LRT.lt2021.12.04 17:17

Netrukus vis giliau pasinersime į advento slėpinį, skaitiniai mus taip pat veda ir kviečia budėti, laukti Kristaus gimimo ir Jo atėjimo amžių pabaigoje. Advento metu, kurį išgyvensime kaip slėpinį, galime savęs paklausti – ar mano buvimas ir elgesys darbe, šeimoje, ten, kur esu pašauktas būti ir tarnauti, iš tikrųjų pagimdo Dievą kitiems žmonėms?

Mūsų tikslas – ne tik laukti Šventų Kalėdų ryto, bet ir priartinti jį vienas kitam. Labai įtaigiai yra pasakiusi viena mano dėstytoja Vytauto Didžiojo universitete: jeigu žmogaus gyvenimas yra pilnas Dievo, tai jo gyvenimas yra pilnas kitų žmonių, jiems atviras ir darnoje su pačiu savimi.

Advento metas, į kurį vis gilyn keliaujame, yra kvietimas mums visiems. Liturginiai skaitiniai kviečia budėti ne dėl to, kad mes įsitemptume ir lauktume Dievo, kuris ateina suvesti sąskaitų ir bausti, bet kad būtume jautrūs ir atpažintume dalykus, su kuriais labai dažnai apsiprantame – savo artimaisiais, savo gyvenimo įvykiais, kuriuos traktuojame tiesiog kaip buvimą, kuriame turime būti. Labai retai kada pamatome, kad gyvenimas yra Dievo malonės dovana.

Ką mes galime padaryti, kad savo gyvenimu taptume gimdantys Dievą kitiems? Kaip kad Dievo motina, sutikusi angelui pasakyti „Taip“ – jau tada Ji pagimdė Dievą ir atnešė Jį į žmonių gyvenimus. Ir pagimdžiusi Dievą Ji padovanojo mums Išganytoją, vieną svarbiausių krikščioniškų tiesų – Dievo gebėjimą būti kūnu kartu su mumis. Jam taip artimas mūsų skausmas, kad Jis prisiima jį, negalėdamas mūsų nuo to išgelbėti ir apsaugoti. Jam taip pat artimas ir mūsų džiaugsmas, todėl Jis džiaugiasi juo.

Jeigu žmogaus gyvenimas yra pilnas Dievo, tai jo gyvenimas yra pilnas kitų žmonių, jiems atviras ir darnoje su pačiu savimi

Vis giliau artėdami prie Kristaus įsikūnijimo paslapties, Šventų Kalėdų rytą paklauskime savęs, ar mūsų elgesys kitiems iš tikrųjų tampa įkūnytu paties Kristaus elgesiu? Ar mes pagimdome savo gyvenime Dievą – viltį kitiems?

Prieš kelias dienas mane į laidotuves vežęs vyras dalijosi nevilties mintimis. Jų šiandien mes galime sutikti labai daug visur – ir televizijos laidose, ir politikų kalbose, dažnai rengiamose kaip šou, ir, be abejo, interneto platformose. Jis sakė: „Visi žmonės sugedę ir blogi, nėra nieko šviesaus Lietuvoje“. Aš jo paklausiau, ar jis yra vedęs. Jis atsakė, kad yra vedęs 12 metų. „Dvylika metų gyvenate su žmona, kada paskutinį kartą padovanojote jai gėlių?“, – paklausiau aš. Jis neprisiminė.

Dažnai galvojame, kad pasaulis keičiasi, kai keičiasi kiti. Bet galbūt pradėkime nuo to, kad kiekvieną dieną dovanosime žmonai gėles? Klausiau jo, kada paskutinį kartą jis praleido valandą su savo vaiku, ar turėjo jam laiko. Taip pat neturėjo.

Advento kvietimas – į dalykus, kuriuos kiekvieną dieną sutinkame, kuriuos suprantame kaip rutiną, pažvelgti Dievo žvilgsniu, gimdančiu žvilgsniu. Skirti laiko savo mylimiesiems, sutuoktiniams, draugams ir vaikams. Aplankyti tėvus, kuriems dažnai laiko turime tik dukart per metus, ir tai tik žiūrėdami į telefonų ekranus.

Kristaus gimimo patirtis tepaliečia mus jautrumu ir meile. Ir per mus, per mūsų gyvenimus, teliečia kitus žmones. Negalime pakeisti pasaulio ir kitų žmonių, jų nuomonių ir minčių, perdaryti juos pagal save, tačiau galime viską daryti, kad šalia mūsų gyvenantys žmonės patirtų gimusio Kristaus džiaugsmą. Tai turbūt ir yra Šventų Kalėdų ir mūsų gyvenime įsikūnijusio Dievo paslaptis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt