Nuomonės

2021.11.27 09:00

Mykolas Drunga. Vokietiją valdys „šviesoforo koalicija“

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2021.11.27 09:00

Pagaliau Vokietijos politikai susitarė dėl naujos šalies vyriausybės. Jai vadovaus socialdemokratai, jiems talkins žalieji ir liberalai. Tai atspindi rinkimų rezultatus, kurie šįkart buvo nepalankūs ligi šiol valdančioje koalicijoje vyravusiems krikščionims demokratams. 

Ravensburgo Švabijoje laikraštis „Schwäbische“ pažymėjo, jog susitarimas dėl naujos koalicijos iš tiesų sukelia įspūdį, jog būsimoji vyriausybė gali būti supratusi, kur šioje valstybėje žmonėms spaudžia batas.

Ogi – be viską apėmusios klimato saugojimo megatemos svarbiausia dabar bus Vokietijoje didinti socialinį teisingumą, sudaryti sąlygas įsigyti gyvenamąjį būstą, už kurį įmanoma apsimokėti, ir apsisaugoti nuo skurdo tiek vaikystėje, tiek ir pensinio amžiaus sulaukus, rašė regioninis Vokietijos dienraštis.

Pasak Miunsterio regioninio dienraščio „Westfälische“, koalicijos architektų darbas nusipelno didelės pagarbos. Pasinėrę į tiltus statančias kompromisų paieškas, socialdemokratai, žalieji ir liberalai laiku pateikė tai, ką buvo žadėję.

Olafas Scholzas turės kampus išlygindamas vadovauti komplikuotai trijų partijų konstrukcijai ir ją suvaldyti. Tai nebus lengva dar ir dėl to, „kad jo partneriai, žalieji ir liberalai, savo mandatų suma stipresni už socialdemokratus“.

Vestfalijos laikraštis pažymėjo ir koalicijos partnerių būdo skirtumus: liberalas Christianas Lindneris bei žaliųjų Robertas Habeckas yra stiprūs komunikatoriai, kontrastuojantys su hanzeatiškai blaiviu kancleriu Olafu Scholzu.

Anot Magdeburgo dienraščio „Volksstimme“, naujoji „šviesoforo“ koalicija, sudaryta iš raudonojo kanclerio, su kuriuo dirbs ir geltonieji (liberalai arba „laisvieji demokratai“) bei žalieji, siekia „išdrįsti būti pažangesni“. Tuo jie pasiskolino buvusio kanclerio Willy‘io Brandto ir jo socialliberalų vyriausybės šūkį ir taip pat atgaivino koalicijos sutartyje numatytą programą nuo lopšio iki grabo lentos.

Tai prasidės nuo vaikystės pamatų sutvirtinimo ir ves per balsavimo teisės suteikimą nuo šešiolikos metų ir keturių šimtų tūkstančių naujų butų statybą kasmet bei dvylikos eurų minimalų atlygininmą iki stabilių pensijų.

Ir kol socialinis aspektas yra socialdemokratų ir žaliųjų rūpestis, liberalai į save žiūri kaip į biudžeto sargus ir privačiosios iniciatyvos variklius. Prie to visa šviesoforo koalicija dar rūpinsis skaitmenizacijos ir anglies dvideginio išmetimo mažinimo skatinimu.

Visą paketą finansuoti įsiskolinimo pristabdymo sąlygomis atrodo labai drąsu, prisibijojo regioninis Magdeburgo dienraštis.

Berlyno nepriklausomų kairiųjų dienraštis „Tageszeitung“ pasidžiaugė, kad „sudarydama šviesoforo koaliciją vyriausybė keliose srityse priartėjo prie visuomeninės tikrovės.

Įsigalios dviguba pilietybė – tuo bus įgyvendintas senas raudonųjų ir žaliųjų projektas, kuris prieš 20 metų žlugo dėl krikščionių demokratų pasipriešinimo.

Pagaliau bus galima pardavinėti ir marihuaną, geriausiu atveju tai įžengimas į liberalią, mažiau kietakaktišką narkotikų politiką. O socialiniu klausimu minimali 12-os eurų alga yra žingsnis sušvelninti žeminantį mūsų visuomenės labiausiai nepasiturinčio apatinio ketvirtadalio išnaudojimą.Tą galima padaryti tik vyriausybėje be krikščionių demokratų, teigė Berlyno laikraštis.

Kitas Berlyno dienraštis, „Berliner Zeitung“, pradėjo nuo „pirmo įspūdžio: visi daro tai, ką ir šiaip darė visada. Finansai patikėti liberalams, aplinka – žaliesiems, darbas ir socialiniai reikalai – socialdemokratams. Taigi kur žadėtasis naujas proveržis?

Žaliųjų Robertas Habeckas per spaudos konferenciją teigė esąs įsitikinęs, kad koalicija pasieks Paryžiaus klimato susitarime numatytą pusantro laipsnio temperatūros iki amžiaus pabaigos didėjimo tikslą. Tik paslaptimi lieka tai, kaip jis gali šiuo klausimu būti toks tikras“, – teigė Berlyno laikraštis.

Pasak dienraščio „Neue Osnabrücker“, „naujoji vyriausybė nusipelno pasitikėjimo. Ji pastatyta ant solidžios daugumos parlamente. Trys partijos dalykiškame procese rado kelią į koaliciją. Tam tikru būdu jos ko gero įtvirtino naują politinį stilių“.

Kritiškiau pasisakė kairiųjų dienraštis „Frankfurter Rundschau“. Anot jo, iš pretenzijos sukurti pažangos koaliciją, atrodo, nieko nebeliko. Olafas Schulzas prisidėjo prie to, kad jis pats nieko nepridėjo.

Smarkėjančių užsikrėtimų koronavirusu ir prisipildančių ligoninių akivaizdoje numatytasis kancleris liko toks pat nematomas kaip per koalicijos sudaryno derybas jis buvo nebylus.

Bet gali būti ir taip, jog kaip tik šis tylus kanclerio būdas yra raktas į prie susikaldymo briaunos esančios visuomenės susitaikymą. Kartais geriau nieko nekalbėti negu kalbėti blogai, rašė Frankfurto dienraštis ir savo vedamojo pabaigoje džiaugėsi, kad iš koalicijos derybų „išėjo nuostabi vienybė politikų nupieštame visuomenės paveksle: reguliuojama imigracija, marihuanos legalizavimas, rinkimų teisė nuo 16-os metų“.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt