Nuomonės

2021.11.25 16:38

Ramūnas Terleckas. Paštas beldžia du kartus

Ramūnas Terleckas, žurnalo „Verslo klasė“ redaktorius, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.11.25 16:38

Manau, kad valstybinės įmonės, ypač monopolistai, neturėtų iš visų jėgų stengtis gauti kuo didesnį pelną, o už mažiausią kainą teikti paslaugas vartotojams. Mano nuomone, taip būtų socialiai teisingiau.


Nes, tarkim, už elektrą vienodai moka ir minimalų atlyginimą gaunantieji, ir valstybinių įmonių vadovai, kuriems už „nepailstamą“ triūsą atseikėjama daug daugiau.

Vieniems keliasdešimt eurų už paslaugas yra skaudi suma, kiti to net nepastebi.

Deja, šiuo metu yra kitaip

Antai valstybės valdoma bendrovė Lietuvos paštas leidėjams kirto į paširdžius. Nuo kitų metų dvigubai keliamos leidinių prenumeratos pristatymo kainos miestuose.

Mažėjančioje rinkoje spaudai tai dar vienas smūgis. Tai atsilieps ne tik didžiausioms redakcijoms, bet ir regioniniams leidiniams mažuose miesteliuose. Spėju, kad karpydamos sąnaudas, jos mažins darbuotojų skaičių, darbo likusiems reikės atlikti daugiau, o apie atlyginimų didinimą galima bus tik pasvajoti. Tuomet nereikėtų stebėtis, kad dažnas žurnalistas retai šypsosi. Apie tai turėtų pagalvoti ir politikai: alkanas žurnalistas – piktas žurnalistas.

Beje, įvairių niuksų iš Lietuvos pašto leidėjai sulaukia jau senokai. Kas norės prenumeruoti dienraštį, jei jis gaunamas po pietų arba kitą dieną? O žurnalai dažnai po kelias savaites klaidžioja nežinia kur arba išvis pradingsta.

Tuomet už leidinių platinimą atsakingi redakcijų darbuotojai turi išklausyti šimtus nepatenkintų klientų priekaištų. Jiems visiškai nerūpi, kad tai vyksta dėl pašto nerangumo.

Pakėlus pristatymo kainas, pagerės paslaugos kokybė? Baikit, nemanau.

Yra teigiančių, kad šiame interneto amžiuje laikraščiai ir žurnalai jau senokai turėjo išleisti paskutinį kvapą. Ir išleis, jei su jais bus taip elgiamasi.

Šis istorija turi bent du neskanius aspektus. Vienas jų – dezinformacijos ir melagienų metu silpninti žiniasklaidą yra mažų mažiausiai neprotinga. Kas nemaitina savo kariuomenės, maitina svetimą.

Kitas dalykas – apie tarifų didinimą pranešta tik dabar, kai prenumeratos kampanijos jau eina į pabaigą, biudžetai suplanuoti.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis yra sakęs, kad Lietuvos paštas negali veikti nuostolingai, tačiau abejoju, ar dvigubai didindamas tarifus už leidinių pristatymą, šakėmis pinigus vartys.

Ministras bando leidėjus guosti ir teigia, kad supranta jų sunkią padėtį.

Komentare „Verslo žinioms“ jis teigė, kad „įvertindami žiniasklaidos svarbą ir susidariusią situaciją, suprantame, kad, didinant tarifus, leidėjų padėtis taptų sudėtingesnė, todėl kartu su Kultūros ministerija ieškosime tvarių ilgalaikių sprendimų, kaip periodinių leidinių pristatymo miestuose klausimą išspręsti iš esmės“.

Taip ir matau: sudaromos įvairios darbo grupės, išminčiai audžia mintį ir randa saliamonišką sprendimą.

Deja, tai geriausiu atveju, užtruks metus, kažin ar tuomet dar bus kam pagalbą suteikti...

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt