Nuomonės

2021.10.23 08:00

Mykolas Drunga. Klimato kaitos grėsmės

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2021.10.23 08:00

Baltieji rūmai, JAV saugumo agentūros, Pentagonas paskelbė ataskaitas, įspėjančias, kad klimato kaita gresia globaliam saugumui, pranešė dienraštis „Boston Globe“.

Toliau šio įtakingo laikraščio žurnalistai teigė, kad šios ataskaitos kartu paėmus rodo gilėjantį Amerikos saugumo įstaigų susirūpinimą, kad klimato kaitos sukelti pokyčiai gali perpavidalinti strateginius JAV interesus, suteikti naujas galimybes tokiems varžovams kaip Kinija ir padidinti nestabilumą tokiose branduolinėse valstybėse kaip Šiaurės Korėja ir Pakistanas.

„Jungtinėse Amerikos Valstijose Joe Bideno Vyriausybė paviešino kelias ataskaitas apie klimato kaitos pavojus nacionaliniam saugumui“, – panašiai rašė ir bene įtakingiausio Amerikos dienraščio „New York Times“ korespondentė Natasha Frost ir tęsė.

„Ataskaitos akivaizdžiai išdėsto, kaip šylantis pasaulis pradeda kelti rimtus iššūkius globaliam stabilumui per tokius procesus kaip aštrėjantys tarptautiniai konfliktai ir didėjantis žmonių pasislinkimas iš gyvenamosios vietos bei migracija jiems bėgant nuo karštėjančio klimato sąlygojamo nestabilumo.

Šių dokumentų paskelbimas – tai pirmas kartas, kai valstybės saugumo agentūros kolektyviai iškomunikavo besikeičiančio klimato keliamas rizikas. Prezidentas J. Bidenas netrukus dalyvaus didelėje Jungtinių Tautų klimato konferencijoje Glazge, pavadintoje COP26.

Įspėjimai dėl nacionalinio saugumo nuskambėjo tą pačią dieną, kuomet vyriausieji finansų reguliuotojai įvardijo klimato kaitą kaip „kylančią grėsmę“ Amerikos ekonomikai. Dažnesnės ir destruktyvesnės stichinės nelaimės sukelia žalą turtui, pajamų praradimą ir verslo veiklos nutrūkimus, kurie iškreipia tai, kaip nekilnojama nuosavybė ir kitoks turtas yra vertinamas.

Pavyzdžiui, klimato kaita gali reikštis daugelyje lygių išsekindama valstybės jėgas. Tokios šalys kaip Irakas ir Alžyras gali netekti pajamų iš iškastinio kuro tuo pat metu, kai visas regionas kenčia nuo didėjančios kaitros ir sausros.

Maisto trūkumas savo ruožtu gali vesti prie neramumų ir susikirtimų tarp šalių kovojant dėl vandens.

Idėja, kad klimato kaita sudaro grėsmę nacionaliniam saugumui, nėra nauja. Ją jau kėlė prezidento Baracko Obamos Vyriausybė, pradėjusi spausti Pentagoną į klimato riziką atsižvelgti.

Tačiau šios ataskaitos kartu reiškia naują etapą Jungtinių Valstijų saugumo politikoje – tokį, kuris klimato kaitą deda į šalies saugumo planavimo centrą“, – teigia dienraščio „New York Times“ korespondentė N. Frost.

„Pirmiausia reikia išspręsti didelę problemą – kaip pro Kongresą prastumti J. Bideno dviejų trilijonų dolerių planą kovai su klimato kaita ir kitoms socialinėms programoms finansuoti.

Tam pirmiausia reikia šią sumą šiek tiek sumažinti, čia skubėdami darbuojasi Baltųjų rūmų pareigūnai ir Kongreso demokratai, – praneša dienraštis „Boston Globe“.

Pats J. Bidenas mėgina dar įtaigiau kreiptis į Amerikos visuomenę, ją ragindamas pritarti tam, ką jis vadina jo plano esmę sudarančioms vidurinės klasės vertybėms.

Ir pirmą kartą po plano paskelbimo Baltieji rūmai prakalbo apie plano naujoves, atsisakant didelio mokesčių normų pakėlimo verslo korporacijoms, tačiau kartu pridedant naujus mokesčius milijardieriams, apmokestinant ne ką kita, o tik pačius turtingiausius amerikiečius.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt