Nuomonės

2021.10.23 17:10

Benas Lyris. Apie neregystę

Benas Lyris, kunigas ir poetas, LRT.lt2021.10.23 17:10

Evangelija pagal Morkų šį sekmadienį nukelia mus į ypatingą patirtį ir atkreipia dėmesį į ypatingą Jėzaus buvimą – Jis pagydo neregį.

Dažnai neregys yra žmogus, kuris savo gyvenime nemato ne fizinio daiktų pavidalo, bet ir apskritai jokios prasmės – galime kalbėti ir apie tiesioginę neregystę, kai žmogus nemato to, kas jį supa, ir apie tą neregystę, kurią nešiojame turbūt kiekvienas.

Apie tai, kaip per kasdienybės rutiną, darbus, įsipareigojimus ir norą pirmauti mes nebematome savo gyvenime ypatingų dalykų, tokių kaip artimųjų šypsena ir akys. Nematome didžiausio gyvenimo stebuklo. Spalį, kai švenčiame Dievo Motinos Mergelės Marijos mėnesį, kiekvieną vakarą apmąstome rožančiaus maldą, kreipiame savo širdis į Išganytoją, galime semtis iš Jos drąsos. Angelas Jai pasakė: „Laiminga įtikėjusi, jog išsipildys, kas Viešpaties tau pasakyta“.

Pati didžiausia regėjimo dovana yra viso savo gyvenimo pamatymas kaip dovanos, viso savo gyvenimo pamatymas Dievo šviesoje. Tas vietas, kuriose esame įgalūs, ypatingi, apdovanoti Dievo talentais, kurios lengvai sekasi, kaip malonės vietas, ir, be abejo, tas vietas, kuriose sunku – kur vis dažniau mus užklumpa nepasitikėjimo jausmas, panikos atakos, neviltis ir nusivylimas – pamatyti Dievo šviesoje kaip mūsų gyvenimo dalį. Tai yra mūsų nuostabaus buvimo žmogumi patirtys.

Kartu su Marija, kartu su šios dienos Evangelijoje minimu Jericho neregiu prašykime Dievo malonės praregėjimui. Atpažinkime tai, kas mus supa, teikia džiaugsmą. Ir pagal psichologiją įprastą manyti, kad žmogus fiksuoja tai, kas negatyvu, tai, kur nepasisekė, vietas, iš kurių kuo greičiau norisi pabėgti, kur esame silpni, neįgalūs. Pirmąsias vietas užima skandalų, žmogaus silpnumo akimirkų antraštės.

Pati didžiausia regėjimo dovana yra viso savo gyvenimo pamatymas kaip dovanos, viso savo gyvenimo pamatymas Dievo šviesoje

Ir didžiausias stebuklas – tapti reginčiu, pastebėti ir įvardyti, kur esame turtingi, kur mums sekasi, kur matome Dievo palaiminimo vietas. Didžiausias stebuklas – per kasdienybės rutiną, per šią pandemiją, kuri nuleido mus ant žemės, atpažinti ne tik darbus, įsipareigojimus, karjerą ir troškimą turėti labai daug, tačiau, grįžus namo, atpažinti laukiančias akis, sutuoktinio veidą. Skirti laiko savo tėveliui ir mamai. Įvardyti ir padėkoti tiems nuostabiems žmonėms, kurie mus supa. Ir galiausiai – niekada neatidėti savo paties gyvenimo, džiaugtis jo teikiama tikrove su tuo, ką turime, tuo, kas mus supa čia ir dabar.

Te Viešpats atveria mūsų regėjimą visam tam, kuo esame turtingi ir išmoko dėkoti. Pamatyti gyvenimą Dievo šviesoje – turbūt tai yra tikriausias tikinčio, reginčio ir turtingo žmogaus bruožas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt