Nuomonės

2016.10.19 09:27

R. Valatka. Perlai, kurie tikrai tinka kiaulėms

2016.10.19 09:27

Vilniuje jau antra savaitė verda aistros dėl klaikaus buvusios okupantų autoinspekcijos pastato, kurį iš valstybės nusipirkusi „Lidl“ bendrovė įsigijo ir teisę jį nugriauti bei investuoti čia 45 mln. eurų. Į naują pastatą ir aplinką.

Sandoris teisėtas. Tačiau kaip Lietuvoje dažniausiai nutinka, net teisėtas sandoris su valstybe čia nieko nereiškia. Brežnevizmo epochos monstro stojo ginti Architektų sąjunga. Garsūs architektai paskelbė, kad sovietinė autoinspekcija – „to laikotarpio“ perlas, kurį būtina saugoti kaip kultūros paminklą.

Kokią žinią siunčia valstybė stabdydama investicijas pirmiausia saviems piliečiams?

Taip pamažu legitimuojama sovietų okupacija. Brežnevo laikų architektūros perlas. Stalino perlas. Berijos perlas. Berija, beje, buvo architektas pagal išsilavinimą. Batai „sudie, jaunyste“ gal irgi greitai bus paskelbti perlu. Vaikų darželis, pastatytas virš Vilniaus Didžiosios sinagogos, – perlas. Karbauskio tėvo kolchozas Naisiuose – perlas, blokiniai Lazdynai – perlas. Tipiniai visai sovietijai Vilniaus Sporto rūmai – perlas, o „Vamzdis“, oi, koks blogas.

Perlų pastarosiomis dienomis būta ir daugiau.

Finansų ministrė Rasa Budbergytė, pristatydama kitų metų valstybės biudžeto gaires, paskelbė, kad kitąmet nebebus PVM lengvatos šilumai.

Trejus metus šią lengvatą socialdemokratai vis palikdavo dėl būsimų rinkimų, ir še tau, boba, devintinės. Tapo principingi prieš paskutinį mūšį. Šūvis sau į koją prie pat arterijos. Jei dar buvo tokių, kurie antrajame ture rengėsi balsuoti už į jį patekusius socialdemokratų kandidatus, matyt, persigalvojo tą pačią akimirką.

Lyg to dar būtų maža, po kelių dienų R. Budbergytė paskelbė, kad kitąmet Valstybės kontrolei ir Valstybės saugumo departamentui bus sumažintas finansavimas.

Už ką sumažintas biudžetas Valstybės kontrolei, aišku. Valstybės auditoriai ką tik pirmą kartą po Nepriklausomybės atkūrimo atskleidė, kur prašampa valstybės pinigai. Daugiau kaip 10 mlrd. eurų įsodinta valstybės investicijų programoje, kai net grindų dažymas ar naro kostiumas vadinama investicijomis, o valstybinės žemės nuoma vietoj pelno atneša tik dešimtis milijonų eurų nuostolių.

Kontrolieriai pasikėsino į visų lygių politikų šėryklas. Tačiau bandymas sumažinti VSD biudžetą – tai jau šūvis ne tik į savo partijos, bet ir į valstybės nacionalinio saugumo kojas. Smogti departamentui, kuris po konservatorių, „tvarkiečių“ ir „darbiečių“ sutartinės atakos prieš dešimtmetį buvo nustekentas ir praktiškai nustojo būti žvalgybos institucija, galimos Rusijos agresijos akivaizdoje yra aukščiau įžūlumo.

VSD, kaip ir kariuomenę, būtina reanimuoti ir pakelti į kitą lygį. Kaip tai padaryti be pinigų, turbūt viena R. Budbergytė žino.

Kas yra bendro tarp architektų, sovietinę autoinspekciją kukliai skelbiančių „to laikotarpio perlu“, ir socialdemokratų finansų ministrės, siūlančios sumažinti finansavimą Valstybės kontrolei ir VSD, nes to reikalauja finansinė drausmė?

Ir sovietinės architektūros monstrą po laiko ginantys bei pažangą stabdantys architektai, ir finansų ministrė R. Budbergytė kenkia mūsų valstybei. Tik pirmieji tai bando daryti remdamiesi meno kriterijais, o ministrė – mokslu. Abiem atvejais mums siūlomi abejotinos vertės perlai.

Ar ne per daug perlų skylėje randate, ponai architektai? Gal nereikia toje vietoje jau ieškoti perlų? Vardan tos. O tai paskui išpučiame akis ir stebimės, kodėl Naujojoje Vilnioje Putino-Stalino perlą Paleckį tauta renka.

Lygiai taip pat yra keista, kai finansų ministrė pabrėžtinai demonstruoja finansinę drausmę nurėždama milijoną kitą VSD, tuo metu, kai šimtai milijonų, kuriuos valstybė galėtų gauti iš nuomojamos žemės, akivaizdžiai byra pro pirštus.

Taip, kaip blokiniai namai nėra architektūros perlai, taip ir šaudymas sau į koją nėra europinės valstybės verta finansų politika. Rinkėjai tokių „perlų“ akivaizdžiai nepriėmė. Tai gal baikim šaudyti sau į kojas? Ne tik politikoje ir architektūroje.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.