Nuomonės

2021.10.07 18:40

Indrė Makaraitytė. Dulkio kilpa, ant kurios smaugiasi jis ir visi kiti

Indrė Makaraitytė, apžvalgininkė, LRT.lt2021.10.07 18:40

Aną penktadienį Lietuvoje nebuvo didesnės problemos nei už 10 tūkst. eurų iš Sveikatos apsaugos ministerijos biudžeto apmokėta viena pokalbių laida su visuomeniniu ministro Arūno Dulkio konsultantu. Laida sulaukė didžiulio susidomėjimo, nes jo visada verti ir pašnekovas, ir vedėjas. Jos bėda ta, kad už šio pokalbio tarp Ciniško Chirurgo ir Ryčio Zemkausko atsiradimą sumokėjo ministerija. O kad sumokėjo – nebuvo pažymėta. 

Pirmadienį iš pareigų pasitraukė A. Dulkio patarėja, atsakinga už komunikaciją, tačiau Prezidentas ir opozicijos veikėjai laido nevienareikšmiškas užuominas, kad šis skandalas baigsis tik tada, kai pasitrauks pats A. Dulkys. Viešumon traukiamos ir kitos šiaip niekur neslepiamos ministerijos sutartys – pavyzdžiui, apie trisdešimties žmonių fotosesiją, kuri kainavo daugiau nei 5 tūkst. eurų, ir dar daug visko kitko.

Politologai jau įvertino, kad 10 tūkst. eurų vertės niekaip nežymėta laida gali tapti pretekstu nuolatos Sveikatos apsaugos ministeriją laikyti įtampos režimu ir galiausiai paversti didžiausia Ingridos Šimonytės Vyriausybės nesėkme.

Mažai abejonių, kad įvyks, kas buvo prognozuota anų metų pabaigoje, perfrazuojant ministro pavardę. Viskas krenta labai nepalankiai – vakcinacija tiek įstrigo, kad senjorams mainais, kad jie neužkištų ligoninių ir skiepytųsi, siūloma 100 eurų dovana, galimybių paso teikiama motyvacija nebėra tokia efektyvi, mirčių statistika – kas, kad tarp neskiepytų, taip pat kraupiai pildosi.

Bet A. Dulkį „išdulkins“ su įrankiu, iš esmės sukurtu, kad to būtų galima visais būdais išvengti.

„Mūsų komanda, be abejo, dabar pasitikrins, nes tų pirkimų labai daug, visi tikisi įvairios komunikacijos, visi nori, kad ji būtų įdomi, įtaigi, pasiektų atitinkamą žiūrovų skaičių. Manau, kad ir kitose valstybinėse institucijose visi galės pasimokyti iš šios situacijos ir persižiūrėti savo procesus.“

Viskas krenta labai nepalankiai – vakcinacija tiek įstrigo, kad senjorams mainais, kad jie neužkištų ligoninių ir skiepytųsi, siūloma 100 eurų dovana, galimybių paso teikiama motyvacija nebėra tokia efektyvi, mirčių statistika – kas, kad tarp neskiepytų, taip pat kraupiai pildosi.

„Daugybė tiesioginės reklamos ir integruoto turinio yra perkama, tokiu būdu užsakomos atitinkamos paslaugos.”

Taip po penktadienio skandalo kalbėjo sveikatos apsaugos ministras. Toji komunikacija, kurią mini A. Dulkys, tas integruotas turinys, kitais žodžiais tariant, yra perkamas žiniasklaidos turinys. Ne šiais ir ne anais metais vadinamoji viešojo sektoriaus komunikacija tapo ne komunikacija, o integruoto turinio generatoriumi.

Integruotas turinys yra kai žiniasklaidai turinį pasiūlo informavimo paslaugos pirkėjas, jis sukurpiamas kaip nors labai panašiai kaip ir nepriklausomas žiniasklaidos turinys, nes reikšminis žodis šiame junginyje yra „integruotas“. Jis turi būti išskirtas, pažymėtas – taip įpareigoja teisės aktai. Bet kartu ir labai nekristi į akis, nes į reklamą žmonės ir žiūri taip, kaip į reklamą.

Gerai sukurtą integruotą turinį nuo nepriklausomo žurnalisto sukurto turinio gali pastebėti tik akyla akis. Šiaip eiliniam vartotojui visas turinys yra vienodas. SAM apmokėta ir skandalu pasibaigusi laida yra puikus to pavyzdys. Tik čia į turinį niekas nesikišo, o kiek kartų būna, kai kišasi? O kiek kartų buvo, kad niekas nė nesuuodė, jog skaitė ar žiūrėjo integruotą turinį?

I. Šimonytės vyriausybės ministrai pateko į ankstesnių ministrų ir jų „pijarščikų“ išsidalintas ganyklas.

Kai LRT Tyrimų skyrius publikavo tyrimą, kiek viešojo sektoriaus pinigų nusėda žiniasklaidos kišenėse, sumos per kelerius metus siekė keliasdešimt milijonų. Pandemija ir vakcinacijos kampanija milijonų eurų sumas, skiriamas komunikacijai per žiniasklaidą, stipriai išaugino. Parama žiniasklaidai atsigauti po pirminio pandemijos šoko tai pat buvo skiriama naudojantis tais pačiais instrumentais – visi supranta, kad bet kuri valdiška informacinė kampanija pirmiausia yra pinigai žiniasklaidai ir efektyvi ji būna tik tada, kai turinys – integruotas.

Tiesa, integruoto turinio akmuo kampuotas – matome, kaip lengva paslysti ir nesuvaldyti proceso. Štai kodėl svarbiausiu asmeniu bet kurio ministro ar įtakingo politiko pašonėje yra ne kurios nors kitos srities, o būtent komunikacijos ekspertas. Žmogus, kurį mes, žurnalistai, kartais vadiname tiesiog „pijarščiku“ ir iš kurio reikia pačios svarbiausios savybės – tinkamai sustrateguoti ir nupirkti turinį. Su savo konkrečiais klausimais klausimėliais eilėje prie komunikatorių reikia stovėti kelias dienas, o kartais net ir savaitę, nes jų prioritetai visai kiti – jiems reikia, kad ne į klausimus būtų atsakyta, o kaip į juos kuo subtiliau neatsakyti. Ir teisingą ministerijos ar politinę poziciją pateikti per integruotą turinį.

I. Šimonytės vyriausybės ministrai pateko į ankstesnių ministrų ir jų „pijarščikų“ išsidalintas ganyklas. Šiandien Vyriausybę dirbti mokinančio ir A. Dulkį auklėjančio buvusio premjero Sauliaus Skvernelio viešųjų ryšių konsultantas Darius Gudelis buvo tas, kuris šias ganyklas ne tik kad apsėjo, bet ir suarė.

Ar tai, kad A. Dulkys pateko iš esmės jau į egzistuojančią konjunktūrą, pateko į perkamos ir užsakymus vykdančios dalies žiniasklaidos tarpusavio vaidus dėl komunikacijos pinigų biudžeto eilutėse ir kad ne jis kaltas dėl taip susiklosčiusių žaidimo taisyklių, kurios dabar jį skandina, pateisina A. Dulkio komandos klaidas?

Aš net sakyčiau, kad atvirkščiai. A. Dulkio, jo auditorių komandos iš Valstybės kontrolės vadovaujama ministerija negalėjo tokios klaidos net padaryti.

Vis dėlto jei dešimt tūkstančių taps pretekstu atstatydinti šį ministrą, o normalioje valstybėje užtektų ir mažesnės sumos, tai bus labai apgailėtina.

Vis dėlto jei dešimt tūkstančių taps pretekstu atstatydinti šį ministrą, o normalioje valstybėje užtektų ir mažesnės sumos, tai bus labai apgailėtina.

Ypač kai į šias klaidas su atitinkamais komentarais baksnoja S. Skvernelis ir jo buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga – esą Dulkys paaukojo savo patarėją, kad nesitraukia, kad esą nesiorientuoja, ką dirbąs.

Šie politikai dabar drąsūs, nes, pasinaudojus visais politinio spaudimo svertais, 6 mln. eurų vertės greitųjų testų skandalas jiems patiems tiesiogiai niekuo nebegresia. Buvęs generalinis prokuroras, dėl kurio tolesnės karjeros stengėsi ir pats S. Skvernelis, pasistengė, kad pagrindinis Skvernelio užduočių vykdytojas Lukas Savickas išvengtų ne tik gėdingos kratos, nors tokiai buvo gauta ir teismo sankcija, bet ir įtariamojo statuso.

Skverneliui šiandien liūdint dėl A. Dulkio patarėjos Šukstos, galima priminti, kad kraštinė greitųjų testų pirkimo istorijoje liko nuolankiai krizės sąlygomis Savicko ir Skvernelio pavedimus vykdžiusi Verygos pavaldinė – sveikatos apsaugos viceministrė. Ir dar verslo tarpininkai, kurie turbūt patys pateko į Vyriausybės rūmus ir privertė su savimi pasirašyti 6 mln. eurų kontraktą.

Bet šitaip nebaudžiamai reikštis jie irgi gali iš dalies todėl, kad tam tikru laiku jų rankose buvo PIN kodas nuo integruoto turinio apmokėjimo generatoriaus.

Ne, nesupraskite, tikrai ne visa žiniasklaida nupirkta ar kad integruotas turinys valdo. Iš jo gyvena daugybė komercinės nepriklausomos žiniasklaidos visame pasaulyje, kurioje dirba daug sąžiningų, laisvų žurnalistų, kurių nenupirksi už jokius pasaulio pinigus.

Tačiau akylesniems šios dienos tikrai leidžia geriau suprasti, kas yra kas Lietuvoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt