Nuomonės

2016.10.13 12:20

R. A. Medeišienė. Apie sėkmingą komunikaciją

2016.10.13 12:20

Komunikacija šiandien yra viskas, o tuo pačiu labiausiai lūžinėjanti ir pavedanti grandis. Dėl to sveika periodiškai kritiškai įvertinti savą bendravimo būdą šeimos, darbinėje ar viešoje erdvėje būdą ir galbūt išbandyti kitą.

Tuo tikslu verta prisiminti JAV psichologo Taibi Kahlerio dar 1970-aisiais sukurtą Komunikacijos proceso modelį, padedantį identifikuoti neproduktyvią komunikaciją ir paversti ją sėkminga. Ši metodika remiasi 30 metų trukusiu tyrimu, beveik milijono žmonių iš visų 5 kontinentų pardavimuose, versle, švietime, politikoje, tėvų–vaikų bei asmeniniuose santykiuose taikyta patirtimi. 1978 m. NASA pradėjo taikyti šį asmenybių tipų modelį atrenkant astronautus kosminėms misijoms, o modelio autorių T. Kahlerį vadina genijumi.

Metodologijos šerdis – 6 asmenybių tipai.

Šiltas, atjaučiantis, jautrus HARMONIZUOTOJAS pozityviai balansuoja grupę. Jam rūpi, kad žmonės grupėje sutartų ir veiktų kartu. Jis pradės kalbėti, jei ilgiau užsitęs tyla, jis vienintelis juoksis iš skystoko anekdoto – kad tik palaikytų pasakojantįjį. Dėl šios savybės iš jo pasišaipoma – neva jam stinga stiliaus pojūčio. Nors tokios replikos jį skaudina, tačiau pagirtas jis gali kalnus nuversti.

Pasišventęs, sąmoningas SERGĖTOJAS vertinamas už gebėjimą stebėti, rasti silpnas vietas ir konstruktyviai kritikuoti. Tai – patikimas tradicijų saugotojas, visuomet priminsiantis moralę, praeities autoritetus, akcentuosiantis bažnyčią kaip autoritetą. Naujoves sunkiai priimantis, netgi joms besipriešinantis tipažas. Tačiau kai kiti nedrįs, jis atvirai pasakys komandos nariui – „tu pasielgei netinkamai“.

Ramus reflektyvus SVAJOTOJAS stebi save, situaciją ir nelinkęs teisti kitų. Jis garantuotai neis į bendrus vakarėlius ir jokia proga nedemonstruos empatijos. Į susitarimus žiūri atsakingai – visad atliks pavestą užduotį, tačiau dėl uždarumo ir nereiškiamų emocijų aplinkiniams sukelia nerimo: jo elgsys dažnokai suprantamas priešingai. Jei užduotis ilgalaikė, grupės nariai ilgainiui jį perpranta ir gali sėkmingai dirbti kartu.

Šarmingas, gimęs komunikuoti tiesiogiai, siekiantis aiškiai apibrėžto tikslo DARBOHOLIKAS geba adaptuotis bet kokioje situacijoje ir nemėgsta rutinos. Tai – įtikinti gebantis veiklos žmogus, kuriam būtinas stresas, keletas „degančių“ užduočių vienu metu. Puikiai tvarkosi su lyderio pareigomis, jis sukuria patikimo asmens įspūdį, nors dažnu atveju visko iki galo nežino. Dėl to šalia jo visad yra organizuotas, atsakingas, logiškas MĄSTYTOJAS. Tai – antrame plane esanti negraži protinga darboholiko draugė, detaliai analizuojanti situaciją, meistriškai strateguojanti, visad turinti su savimi užrašų knygelę ir gyvenanti pagal gerai apgalvotas schemas bei struktūruotus planus.

Šestasis tipas – kūrybingas, spontaniškas MAIŠTININKAS – randa sprendimą ten, kur kitiems matyti vien problemos. Pats nepripažins grupėje keliantis maištą, jis nesunkiai atpažįstamas iš dažnai vartojamų neiginių. Uoliai neigiantis dažniau iš inercijos nei būtinybės, pats lengvai įtiki savo žodžių teisingumu. Tai – išskirtinai kūrybinga asmenybė, gebanti nuobodžiausią užduotį paversti patraukliu žaidimu. Svarbu prisiminti, kad dirbant ekstemaliomis sąlygomis maištas dažniau kenkia nei padeda.

Kiekvienas mūsų, ko gero, turi visų 6 tipažų savybių, tačiau paprastai vienas ar du jų yra itin ryškūs. Kiekvienas mūsų skirtingose grupėse gali sąmoningai ar nesąmoningai pasirinkti tipažą ir taip balansuoti grupės darbą. Tarkime, prisijungęs prie grupės su stipriu lyderiu asmuo pakeis savo tipą. Blogiausias scenarijus – negalėdamas pasireikšti grupėje rizikuoji tapti svajotoju, ramiai laukiančiu darbo dienos pabaigos ir einančiu namo taip ir neišnaudojus savo potencialo.

Komunikacijos proceso modelis padeda identifikuoti savos asmenybės struktūrą ir išsiaiškinti, kaip komandos nariai tave mato. Taip pat padeda suprasti kitų elgesio motyvus ir pasirinkti efektyviausią būdą komunikuoti su jais kuo efektyviau.

Kiekvienas tipas turi savo stipriųjų savybių ir kiekvieno jų trūkumus galima paversti privalumais. Beje, dažnai maištininkai tipus priskiria neadekvačiai – matyt, iš prigimtinio noro visiems ir viskam prieštarauti.

Visgi vienas iš šešių tipų niekada nebuvo NASA atrinktas jokiai kosminei misijai. Jums palieku išsiaiškinti, kuris.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt