Nuomonės

2021.09.25 09:00

Mykolas Drunga. Kas laukia naujo Vokietijos kanclerio?

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2021.09.25 09:00

„Kai sekmadienį vokiečiai nuspręs, kas bus jų naujas kancleris, – rašė britų dienraštis „Guardian“. – Bus tai pirmasis naujas galingiausios išrinktos Vyriausybės Europoje valdytojas per 16 metų. Jau vien šis pasikeitimas Vokietijos viršūnėje bus visam žemynui šokas.


A. Merkel era buvo, ką besakytum, krizių neutralizavimo triumfas, nors jų kaip reikiant ir neišsprendus. Atsižvelgus į iššūkių mastą ir apimtį, šitas sprendimų vilkinimas bei ištempimas gali atrodyti netgi kaip pasiekimas.

Tačiau tai prieštaringas paveldas, kuris A. Merkel įpėdiniui užkraus daugybę problemų ir egzistencinius klausimus dėl Europos ateities paliks neatsakytus“, – teigė Londono kairiųjų pažiūrų laikraštis.

Anot Stockholmo dienraščio „Dagens Nyheter“, „užsienio politika retai kada lemia rinkimus ir tai turėtų galioti ir sekmadienio rinkimams Vokietijoje. Pagrindiniai juose varžovai išvis šia tema nekalba, net jeigu jie ir turėtų tai daryti.

Juk Europos Sąjungą reikia visomis priemonėmis ginti. Taip pat žūtbūt reikia ir Jungtinių Amerikos Valstijų, kaip ir Didžiosios Britanijos.

Bet tam, kad Europa būtų rimtu partneriu, tokia turi tapti ir Vokietija. Kartu su JAV ir Azijos demokratėmis bus galima rasti atsakymų ir į Kinijos iššūkį.

Vokietija negali, ir nenori, pasauliui vadovauti, tačiau eksportai negali būti vienintelė ir visa užsienio politika“, – rašė Švedijos sostinės laikraštis.

Meksikos sostinės dienraštis „Razon“ atkreipė dėmesį į tai, kad „A. Merkel politinėje karjeroje ryški žalia rašysena. Paveikta atominės katastrofos Fukušimoje 2011 m., kanclerė priėmė sprendimą atsisveikinti su branduoline energija.

Vis dėlto naujausios potvynio katastrofos Vokietijos Vakaruose parodė A. Merkel apsileidimus aplinkosaugos politikoje. Atsinaujinančios energijos šaltiniams dar labai toli iki vokiečių elektros poreikių patenkinimo.

Alternatyvos nematyti, o išstojimas iš anglies energijos bus galutinai įvykdytas tik 2038 metais, bet tai labai vėlu, nes ateinantieji keleri metai bus lemtingi kovai su klimato kaita“, – pažymėjo Meksikos laikraštis.

Nelengvą būsimos Vokietijos Vyriausybės kelią nubrėžė ir amerikiečių laikraštis „Wall Street Journal“: „Būsimasis jos viršininkas turės vadovauti ekonomikos atsigavimui po pandemijos, atkurti santykius su Vašingtonu po Afganistano fiasko, susidoroti su Rusijos strateginiu siautėjimu ir puoselėti įtemptus ekonominius bei strateginius santykius su Kinija, kuri su Vakarais vis labiau konfliktuoja.

A. Merkel pastarųjų dviejų iššūkių neišsprendė ir, išskyrus sunkių krizių euro zonoje laikus, tik retai kada perėmė stiprų ekonominį vadovavimą.

O visi trys pagrindiniai pretendentai tapti jos įpėdiniais šiuo atžvilgiu irgi nesukelia vilčių“, – rašė Volstryto žurnalas.

Varšuvos laikraštis „Rzeczpospolita“ pažymėjo, kad „netikrumas ir svyravimas yra savybės, kurių mažai kas tikėtųsi iš vokiečių. Bet vis dėlto vokiečiai yra neryžtingi ir keičia savo politines simpatijas stulbinamu greičiu.

Kelių mėnesių laikotarpiu vyko nuomonių apklausos apie tai, ką žmonės galvoja apie tris partijas: krikščionis demokratus, žaliuosius ir socialdemokratus. Šiuo metu pirmauja socialdemokratai ir galėtų laimėti sekmadienio rinkimus. Bet šis vokiečių delsimas apsispręsti nereiškia, kad būsimoji Vyriausybė bus neapsisprendusi, ar ji įves revoliucinius pokyčius“, – teigė Lenkijos sostinės dienraštis.

Pasak Šveicarijos dienraščio „Neue Zurcher“, „Vokietija per paskutinius 16 metų netapo geresnė. Ji pasidarė tokia tingi ir sunki, tokia pavargusi ir patenkinta savimi, kaip ir tos dvi partijos, kurios taip ilgai ją formuoja“, –rašė Ciuricho laikraštis.

O Norvegijos sostinės dienraštis „Dagbladet“ teigė, kad „A. Merkel per pastaruosius 16 metų neįstengė Vokietijos įvesti į skaitmeninį amžių. Vokietija yra stipriausia Europos ekonomika, tačiau skaitmenizavimo srityje ji beviltiškai atsilieka. Čia būsimasis kancleris turės ryžtingai veikti“, – brėžė išvadą Oslo laikraštis.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt