Nuomonės

2021.09.12 17:01

Indrė Makaraitytė. „Valstiečiai“ yra Skvernelio veidrodis, nors išėjusiems tai nemalonu

Indrė Makaraitytė, apžvalgininkė, LRT.lt2021.09.12 17:01

Šią savaitę nuvilnijo mitingas Vilniuje, pasitikęs jį užtvertu Seimu ir privažiavimais, tačiau vis tiek svarbiausiu įvykių tapo tai, kad Saulius Skvernelis kaip tik dabar rado progą pasitraukti iš opozicinės Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos. M. Mažvydo bibliotekoje visa naujoji frakcija surengė netrumpą ceremoniją su spaudos konferencija, taip palikusi kiek didesnį įspūdį nei tik eilinis rutininis kelių žmonių pasitraukimas.

Tikslas pasiektas – Ramūnas Karbauskis, visai netrukus po Seimo rinkimų padžiovęs ant šakos Seimo nario mandatą, regis, suprato, kad jo nuotolinėmis vadelėmis iš kažkurios Lietuvos vietos valdoma LVŽS frakcija susitraukė visu trečdaliu. Agnė Širinskienė pavadino pasitraukėlius „šutve“, o pats R. Karbauskis pratrūko, esą S. Skvernelis juo pasinaudojo ir pasitraukimo galima buvo laukti, mat iš jo esą buvo pareikalauta garantijų, kurių nei jis, nei jo partija niekaip po pralaimėtų rinkimų buvusiam premjerui suteikti negalėjo.

Bet užtat valdančioji koalicija naujos frakcijos susikūrimą Seime įvertino labai teigiamai. Gabrielius Landsbergis sako, kad čia žmonės, su kuriais bus galima kalbėtis, esą tai vieni racionaliausių, labiausiai patyrusių politikų, o premjerei Ingridai Šimonytei atrodo, kad matyti oponente oponentą, o ne asmeninį priešą, šiandien labai reikalinga savybė.

Valdantieji gal ir gali santūriai padžiūgauti dėl šiek tiek „nuskausminto“ R. Karbauskio ir A. Širinskienės dueto ir pačios LVŽS frakcijos, vis dažniau pasitaikančių jos narių, transliuojančių sąmokslo teorijomis grįstus argumentus dėl vakcinos nuo COVID-19 ar gąsdinančių Galimybių pasu. Tačiau S. Skvernelis su R. Karbauskiu ranka rankon dirbo neįtikėtinai ilgai, kad jų bendrą darbą būtų galima laikyti kokiu nors politiniu paklydimu ar atsitiktinumu.

Ar mąstyti apie naują kokybę, kurioje esą būtų mažiau radikalumo.

Ir todėl R. Karbauskis, jo užgaulios replikos S. Skvernelio ir naujosios jo komandos Seime atžvilgiu, bent kol kas yra tikrasis S. Skvernelio identitetas. „Valstiečiai“ yra S. Skvernelio veidrodis, net jei pažiūrėjus į jį jam ir visiems išėjusiems labai nemalonu.

Kodėl ji tik dabar pradėjo trukdyti?

Dėl to, kad išsiskyrė požiūriai į LGBT ir Partnerystės įstatymą? Kelių jo naujosios frakcijos narių požiūris tikrai liberalus, tačiau pats S. Skvernelis pateiktame projekte įžiūrėjo daugiau, nei jame parašyta. R. Karbauskis dėl S. Skvernelio požiūrio į LGBT, regis, niekada neturėjo problemų net ir per prezidento rinkimus, bet kai Lietuvoje iš centro kairiųjų net socialdemokratai balsuoja prieš Partnerystės įstatymą, manyti, kad dėl šio klausimo kas nors ardys frakciją, būtų daugiau nei naivu.

Dėl to, kad R. Karbauskis išmetė lauk Tomą Tomiliną? Jis išmetė daug žmonių, o kiekvienam išvarytajam buvo rengiama viešumo egzekucija, palydima lojalių partijos ir frakcijos narių pritarimo.

Kiekvienu atveju politikas buvo žeminamas, bet tai netapo pakankama motyvacija ką nors iš esmės keisti. Ar kritikuoti tai dariusį R. Karbauskį.

Pasitraukti ir atsiriboti nuo politiko, kuris iš esmės formavo partijos ir frakcijos liniją, S. Skvernelis galimybių turėjo apsčiai. Tiesą pasakius, visą aną kadenciją to buvo laukiama, situacija tai sušvelnėdavo, tai vėl paaštrėdavo. Sakyti, kad tik dabar „valstiečiai“ ėmė stipriai ir kaip nors nepatogiai radikalizuotis, yra ne visai tiesa arba, tiksliau, taip norima pateikti kaip pasiteisinimą.

2016 m., vos apšilę kojas Seime, „valstiečiai“ grąžino diskusijoms visuomenę ant blakstienų pastačiusį konservatyvų Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, o su medikais ir jų mokslu grįstais argumentais ginčijosi ne kas kitas, o A. Širinskienė. Jai talkino Laisvos visuomenės instituto veidas Kristina Zamarytė-Sakavičienė.

Tas pats tandemas veikė tada, veikė per visą S. Skvernelio kadenciją, veikia ir šiandien, tik temos kitos, priklausomai nuo aplinkybių. Šeimų ir vaikų gynimą nuo tarnybų keitė Stambulo konvencijos demonizavimas, dabar – galimybių pasai, LGBT ir vakcinacija, o Laisvos visuomenės instituto renginiuose perskaitomos dar ir Gitano Nausėdos sveikinimo kalbos. A. Širinskienei daug metų talkinančios K. Zamarytės-Sakavičienės vyras yra tarp kito jau spėjusio pagarsėti pseudomokslinio instituto steigėjų. Tai kur čia toji naujos krypties radikalizacija?

Pats S. Skvernelis 2016 m. rinkimuose dalyvavo su Stambulo konvencijos ratifikavimo plakatu, o vėliau sugalvojo argumentą, kodėl jis jos palaikyti niekaip negali, o LVŽS frakcija Stambulo konvencijai paskelbusi kryžiaus žygį. Pasirodo, S. Skvernelis negalįs palaikyti dokumento, prieš kurį pasisakantys ar juo abejojantys žmonės yra persekiojami, tačiau tikrai neretai persekiojami, užgauliojami ir vis dar lygių teisių Lietuvoje neturintys LGBT asmenys tokio nuolankaus jų interesų gynėjo S. Skvernelio vaidmenyje kažkaip niekaip tikėtis negali.

Buvo ir kitų aplinkybių, kai S. Skvernelis galėjo pasitraukti: R. Karbauskio privačių interesų skandalai ir pinigai partijai iš Klaipėdos uostininkų rankų. Kai R. Karbauskis sužlugdė jo švietimo ir kitas reformas. Kai ujo jo ministrą Roką Masiulį, o vietoje jo pastatė Jaroslavą Narkevičių. Bet S. Skverneliui, tada premjerui, netrukdė, kad naujasis susisiekimo ministras iš širdies savo rajonams taškė keliams asfaltuoti skiriamus pinigus. Gal todėl, kad kliuvo ir keliui jo namų link, o gal todėl, kad iš tikrųjų vertybiniai dalykai yra jo ir jo naujosios frakcijos tikroji valiuta. Kaip tas plakatas už Stambulo konvenciją – kai tampa nepatogus, juk galima kaip nors paaiškinti.

Daugiau nei penkerius metus S. Skvernelis buvo toks, kokio reikėjo R. Karbauskiui, o kad išvis neišnyktų, S. Skverneliui reikia naujo darinio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.