Nuomonės

2021.09.11 17:08

Benas Lyris. Skausmas kaip buvimo žmogumi sąlyga

Benas Lyris, kunigas ir poetas, LRT.lt2021.09.11 17:08

Apmąstydami šio sekmadienio Evangelijos pagal Morkų žodžius, mes galime kartu su apaštalu Petru prašyti malonės, kad suprastume, jog Dievas ateina ne panaikinti mūsų gyvenimo kančios ir išvalyti jį nuo iššūkių. Prašyti malonės Jį atpažinti visose savo gyvenimo vietose – toks yra stipraus žmogaus ir krikščionio gyvenimo kelias.

Kai šiandien Kristus Evangelijoje pagal Morkų kalbės Petrui ir savo mokiniams apie pranašystę, kad žmogaus sūnus, t.y. Jis pats, turės daug iškentėti, būti atmestas seniūnų, rašto aiškintojų, aukštųjų kunigų, Petras sudraus Jį: „Viešpatie, su Tavimi taip neturi būti“.

Natūralu, mes norime, kad mūsų mylimieji būtų apsaugoti nuo skausmo, kančios ir nelinkime jiems sunkios patirties, o jos akivaizdoje norime palengvinti jiems kančias. Bet Viešpats pasakys Petrui, kad tai yra kiekvieno iš mūsų žmogiškojo gyvenimo dalis, tie sunkumai ir skausmas – mūsų buvimo žmogumi sąlyga, o stiprus yra tas, kuris geba kartu su Dievu priimti tas patirtis.

Kaip kunigas tarnaudamas ligonių sielovadoje Kauno klinikose, lankydamas ligonius matau palatoje sunkia onkologine liga sergančią moterį, kuriai diagnozuotas ketvirtos stadijos vėžys. Kiekvieną dieną pas ją ateinantis vyras sako jai, kad viskas bus gerai. Kartais norisi pasakyti, kad ne visada viskas bus gerai, bet aš būsiu su tavimi, nesvarbu, kas benutiktų. Iš krikščionybės kaip pačios stipriausios gyvenimo religijos mes galime semtis drąsaus žinojimo, drąsaus pasitikėjimo, kad jeigu ne viskas bus gerai ir lengva, esame kviečiami atpažinti Dievą, esantį ten, kur ir mes – savo gyvenimo patirtyse.

Dievas ateina ne panaikinti mūsų gyvenimo kančios ir išvalyti jį nuo iššūkių

Krikščionybės tikslas nėra išvalyti, panaikinti žmogišką kančią ir nusiųsti žmogų į vietą, kurioje nieko nevyksta. Krikščionybės tikslas yra su Dievu išmokti gyventi visose gyvenimo patirtyse. Jėzaus įsikūnijimo paslaptis, jo kančios, mirties ir prisikėlimo įvykis mums rodo, kad žmogaus tikslas yra prisikėlimas, tačiau iki jo, iki mūsų žmogiško džiaugsmo labai dažnai tenka nueiti kančios, išdavystės, savo silpnumo ir mirties patirtis.

Kokie dideli mes užaugame, jeigu tose patirtyse gebame skaityti ir atpažinti paties Dievo buvimą. Tegul Dievo buvimas visada palydi ir neleidžia suabejoti, kad Jis yra kažkur ne prie mūsų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.