Nuomonės

2013.05.09 10:36

Rimvydas Valatka. Ką reiškia išjungtas prezidentės radijas?

2013.05.09 10:36

Nors margučiais paprastai susidaužiama Velykų rytą, prezidentė premjero rankoje laikomą valdžios kiaušinį klastingu judesiu prakalė dar likus kelioms dienoms iki Velykų.

Nors margučiais paprastai susidaužiama Velykų rytą, prezidentė premjero rankoje laikomą valdžios kiaušinį klastingu judesiu prakalė dar likus kelioms dienoms iki Velykų.

Kaip jau tapo įprasta, kažkur vėl tarpduryje paprašyta įvertinti Vyriausybės darbą, Dalia Grybauskaitė kirto taip, tarsi tokio klausimo tik ir būtų laikusi – ji pareiškė, kad Vyriausybės darbą ji įvertins tik tada, kai bus ką vertinti.

Tautai pasiųsta aiški valstybės vadovės žinia – kad per pirmuosius tris mėnesius Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė nieko neveikė, todėl ir kalbėti apie jos darbą nėra prasmės.

Kaip vertinti tokį prezidentės kirtį?

Kaip tokiais atvejais įprasta, galima sakyti, jog viena prezidentės žinios pusė – gera, o kita – bloga. Yra dar ir trečia – verčianti pamąstyti. Bet pradėkime nuo geros.

Prezidentės žinia gera tuo, kad D.Grybauskaitės radijas, trumposiosmis bangomis nustojęs transliuoti gruodžio 13-ąją, kai tik buvo patvirtinta A.Butkevičiaus Vyriausybė, vėl įjungtas.

Tai – puiku, nes daugiau kaip šimtą dienų Vyriausybės bangomis trukusi prezidentės tyla jau kėlė pagrįstą nerimą. Prezidentės elgesys, jei jį palygintume su jos pačios elgesiu valdant Andriui Kubiliui, buvo tiesiog neatpažįstamas.

Tuomet D.Grybauskaitė be perstojo aiškino ir mokė, ką A.Kubiliaus Vyriausybė turi daryti. Kitaip sakant, maždaug 2009-2011 metais turėjome ne tik hiperaktyvią Vyriausybę, bet ir dar aktyvesnę prezidentę.

Ir priešingai, dabar turime ne tik labai neaktyvią A.Butkevičiaus Vyriausybę, bet dar ir tylinčią prezidentę.

Galime tik spėlioti, kodėl tyli prezidentė. Gal išsigando netikėtai aukštų A.Butkevičiaus reitingų, gal ji laukia, kol ši Vyriausybė susimaus.

Kad ir kaip būtų, faktas kaip blynas – Lietuva tampa labai keista valstybe. Prieš kelerius metus nustojusi  kalbėtis su savo kaimynais, Lietuva, panašu, dabar dar tampa ir valstybe, kurioje du aukščiausi jos lyderiai – prezidentė ir premjeras – dar nustojo viešai kalbėtis bei diskutuoti net ir tarpusavyje.

Todėl Vyriausybės bangomis įjungtas prezidentės radijas suteikė šiokių tokių vilčių, kad politika Lietuvoje, o kartu ir valstybė dar nemirė.

Kita vertus, faktas, kad ši prezidentės žinia vėl buvo pasiųsta iš atsitiktinio tarpdurio ir tai, kad prezidentė su premjeru margučiais susidaužė nesulaukusi Velykų ir tik virtualiai, rodo, kad Lietuvos valstybės lyderiai nelabai supranta, kuo jiems apskritai derėtų užsiimti. 

Galima prisiminti, jog tuo metu, kai valstybei vadovavo V.Landsbergis, jis nuolat kalbėdavosi su premjerais K.Prunskiene, G.Vagnoriumi ir A.Abišala. Prezidentas A.Brazauskas taip pat derindavo pozicijas su A.Šleževičium, M.Stankevičium ir G.Vagnoriumi. Tą patį su visais premjerais nuolat darė ir  prezidentas Valdas Adamkus.

Tai, ką dabar daro prezidentė D.Grybauskaitė, yra kažkas naujo ir dar sunkiau suvokiamo net ir pusiau absurdiškoje Lietuvos politikoje.  Tarpusavyje nesusitinkantys ir nekalbantys valstybės vadovai – tai šis tas rimtesnio už Nepriklausomybės dienų minėjimo pokylių panaikinimą, nors ir tuo Lietuva jau amžiams įėjo į Europos istoriją.   

Taigi pamąstykim, ką ir kaip pasakė valstybės vadovė apie Vyriausybę prieš Velykas.

Pirmą kartą po Nepriklausomybės atkūrimo valstybės vadovas viešai pareiškė, kad Vyriausybė šimtą dienų pjovė tokį grybą, kad ministrų kabineto darbo nėra net kaip vertinti.

Bet jei prezidentė sako, kad Vyriausybė, kurią formuodama pati prezidentė ypač aktyviai dalyvavo, ketvirtą mėnesį užsiima niekais, tai ar valstybės vadovė gali sau leisti ir toliau dėl to tylėti? 

Nieko neveikianti Vyriausybė ir tylinti dėl to prezidentė verčia pateikti kur kas grėsmingesnį klausimą – ar turime dar iš viso mes kokią nors valdžią?  Gal vis dėlto galėtų vieną dieną prezidentė susitikti su premjeru, iš esmės apie viską pasikalbėti, o po to jau visiems mums paaiškinti, kas čia vyksta ir kaip tuos šimto dienų nekalbadienius suprasti?