Nuomonės

2016.09.09 11:16

R. Sakalauskaitė. Pakeliui iš dugno

2016.09.09 11:16

Šventąja paskelbtos motinos Teresės iš Kalkutos patirtis ragina kitomis akimis žvelgti į kasdienį gyvenimą.

Šv. Mišios už naują šventąją pirmadienį aukotos Motinos Teresės seserų kongregacijoje Vilniuje. Dievo Meilės Misionierių seserys Kretingoje įsikūrė 1991, Vilniuje –1994 metais.

Simboliška, kad pirmasis Vilniaus geležinkelio stotyje Teresės iš Kalkutos seseris anuomet pasitikęs diakonas Gintaras Grušas dabar kaip Vilniaus arkivyskupas aukojo pirmąsias šv. Mišias šventąja paskelbtos vienuolės seserų kongregacijoje Vilniaus Šv. Stepono gatvėje. Motinos Teresės vienuolių namai įsikūrę greta Vilniaus stočių, kur klaidžioja į gyvenimo bedugnę nusiritę žmonės. Tarp pastarųjų esama ir profesorių, ir auksarankių.

Šešios vienuolės priima kiekvieną apsisprendusį pradėti naują gyvenimą alkoholiką, narkomaną, darbą, šeimą ar pastogę praradusį žmogų. Ligoniams tvarstomos žaizdos, padedama gauti prarastus dokumentus, mokoma melstis ir pasitikėti Dievu.

Keturis kartus per savaitę verdamos sriubos užtenka ir nuolatiniams gyventojams, ir benamiams, užsukantiems tik pavalgyti. Prie šilto sriubos katilo kiekvieną kartą susirenka iki 70 burnų. Maisto visiems užtenka. Gyvenimo orientyrų netekę žmonės čia gali gyventi iki vienerių metų. Tokių gyventojų dabar yra dešimt. 

Motinos Teresės namuose nėra jokios prabangos. Pati šventoji, atvykusi į San Franciską lankyti savo vienuolių ir jų namuose radusi dovanotų kilimų bei patogių baldų, viską išnešė į gatvę, pasakiusi, kad jų labiau reikia vargšams. Mat paprasta buitis leidžia geriau suprasti skurdžiausiai gyvenančiuosius. Ir Vilniaus Šv. Stepono gatvėje nerasite nei kilimų, nei televizorių. Nėra čia ir indaplovių. Vienuolės tvirtina, kad indus plaunant rankomis lieka laiko maldai.

Pirmadienį aukotose šv. Mišiose Šv. Stepono gatvėje netrūko benamių, ligotų, pagalbos ieškančių žmonių, apie kuriuos šventoji Teresė iš Kalkutos yra sakiusi: „Mylėkime tuos, kurie nemylimi.“ Čia kaip niekad buvo galima jausti motinos Teresės aplinką. Net ir katalikui, kiekvieną sekmadienį švenčiančiam Eucharistiją, pirmadienio draugija pasirodė netikėta. Stovėti greta nelaimėlių, kurie seniai bebuvo duše ir nežinia kada keitė drabužius, buvo nauja patirtis. Būtent tokie – apleisti, pamiršti ir pamesti, dažnai nesiprausę ir švariuose pataluose nemiegoję žmonės globojami motinos Teresės kongregacijos namuose. Pasaulyje yra 3 500 Motinos Teresės seserų. 125-iose šalyse jos yra įrengusios 750 namų.

Motinos Teresės kongregacija išsilaiko iš aukų. Kartą žiemą, kai neužteko pinigų apmokėti už namo sostinės Šv. Stepono gatvėje šildymą, sulaukė paramos iš seserų Italijoje. Vienuolės mėgsta kartoti motinos Teresės žodžius, kad nereikia rūpintis dėl rytojaus, jis pats savimi pasirūpins.

Šventąja paskelbtos motinos Teresės iš Kalkutos patirtis rodo, kaip prasmingai galima išnaudoti pasaulio lyderių dėmesį, Nobelio premiją ir nuolatinį mirgėjimą įtakingiausių asmenų rinkimuose. Motinos Teresės gyvenimas yra paskata atsigręžti į save ir pradėti kitaip vertinti nelaimėlius, kurie, pasak šventosios, turi orumo ir yra verti meilės.

Komentaras skambėjo LRT RADIJO eteryje.