Nuomonės

2021.08.18 10:46

Vytautas Plečkaitis. Ar Putinas aneksuos Baltarusiją?

Vytautas Plečkaitis, Kovo 11-osios akto signataras, LRT.lt2021.08.18 10:46

Prieš metus prasidėję masiniai mitingai, eitynės ir demonstracijos Minske bei kituose Baltarusijos miestuose, sukelti nepasitenkinimo suklastotais prezidento rinkimais, buvo šiek tiek netikėti kaimyninėms valstybėms ir Vakarų pasauliui. Daugelis stebėtojų užsieniuose buvo pripratinti prie daugiau kaip 20 metų prezidento Aliaksandro Lukašenkos falsifikuotų rinkimų ir tyliai juos toleravo.

Tačiau naujoji ir jaunoji baltarusių karta, kurios nemaža dalis studijavo ar dirbo Vakaruose, pirmiausia kaimyninėse valstybėse, ir kuri pažino Vakarų gyvenimo būdą ir jį lygino su savo šalies „pasiekimais“, nebuvo linkusi daugiau toleruoti melo ir apgaulės. Ji paprasčiausiai sukilo. Galima sakyti, šalyje kilo jaunosios kartos revoliucija, bet, deja, baigėsi nesėkme. Nes revoliucijai nebuvo pasirengta. Jėgos bei represinės struktūros išliko diktatoriaus pusėje.

A. Lukašenkai išlikti valdžioje ir „nuraminti“ sukilėlius padėjo Kremlius, kurio pagalbos kaina, kaip mano „Deutsche Welle“ apžvalgininkas, besidomintis Baltijos šalimis bei Rusija, Konstantinas Eggertas, gali būti Baltarusijos suverenumas. Išlikusio valdžioje diktatoriaus dovanėlė V. Putinui.

Baltarusijos visuomenei per praėjusius metus buvo demonstruojami gana dažni Rusijos prezidento V. Putino ir Baltarusijos diktatoriaus susitikimai, kuriuose dažniausiai buvo svarstomi nauji rusų kreditai Baltarusijai ir žaliavų tiekimas sumažintomis kainomis.

Galima sakyti, kad šalyje kilo jaunosios kartos revoliucija, bet, deja, baigėsi nesėkme. Nes revoliucijai nebuvo pasirengta. Jėgos bei represinės struktūros išliko diktatoriaus pusėje.

Tuo pačiu metu Baltarusijoje vyksta dažnos baltarusių ir rusų kariškių pratybos, Baltarusijos KGB (išsaugotas senas šios buvusios SSRS saugumo struktūros pavadinimas), vis glaudesnis bendradarbiavimas su Rusijos FSB. Rusijos ambasadoriumi Minske šiemet paskirtas Jevgenijus Lukjanovas, dirbęs Rusijos saugumo tarybos sekretoriate.

Kai kas iš apžvalgininkų kelia klausimą: ar Baltarusijai gali atsitikti taip, kaip 2014 metais atsitiko Krymui ir Donbasui Ukrainoje? Tikriausiai ne. Anot vokiečių apžvalgininko, Rusijai užtektų to, kad Baltarusija atsisakytų savo valiutos, pereitų prie Rusijos rublio ir leistų Baltarusijoje įkurti Rusijos karinę bazę. Tokiu būdu Rusijos finansinė sistema su pusantro šimto milijonų gyventojų lengvai aprobuotų Baltarusijos rinką, turinčią apie 10 milijonų žmonių, ir Kremlius lengvai kontroliuotų visą Baltarusijos ekonomiką.

O Rusijos bazė, sukurta strategiškai svarbioje Baltarusijos teritorijoje, leistų Rusijai labiau paspausti Ukrainą ir Lenkiją. Tai labiau patenkintų ir Rusijos kariškių lobistus Kremliuje, darančius nemenką įtaką ir pačiam V. Putinui, besilaikančiam padedant jėgos struktūroms.

Ar Baltarusijai gali atsitikti taip, kaip 2014 metais atsitiko Krymui ir Donbasui Ukrainoje? Tikriausiai ne. Anot vokiečių apžvalgininko, Rusijai užtektų to, kad Baltarusija atsisakytų savo valiutos, pereitų prie Rusijos rublio ir leistų Baltarusijoje įkurti Rusijos karinę bazę.

Pasak „Deutsche Welle“, šių metų balandį, po JAV prezidento Joe Bideno susitikimo su Rusijos prezidentu V. Putinu Ženevoje, baigėsi Rusijos prezidento izoliacija. Po susitikimo tapo aišku, kad nei Jungtinės Amerikos Valstijos, nei Europos Sąjunga iš esmės nesikiš į Baltarusijos reikalus.

O baltarusių opozicionieriai nėra pakankamai stipri jėga, nes jie arba sėdi Lukašenkos kalėjimuose, arba yra emigracijoje – daugiausia Lenkijoje ir Lietuvoje.

Vokiečių apvalgininkas atkreipė dėmesį ir į tai, kad V. Putino žaidimo Baltarusijoje scenarijuje gali dalyvauti ir kai kurie baltarusių opozicionieriai, kaltinantys tik savo diktatorių, o ne Rusiją ir Kremlių, kurio dėka A. Lukašenka tebėra valdžioje ir, matyt, pasitrauks tik tuomet, kai bus atlikęs savo vaidmenį – vienokia ar kitokia forma pardavęs savo šalį „vyresniajam broliui“ – Rusijos imperijai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt