Nuomonės

2021.07.31 09:00

Mykolas Drunga. Amerika – šauniausia iš visų?

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2021.07.31 09:00

Yra toks Amerikoje gimęs ir užaugęs lietuvių kilmės istorikas ir politologas Andrew Bacevichius, kuris žurnale „American Conservative“ dažnai aiškina savaime suprantamas tiesas, bet vis tiek įstengia braukti kai kam prieš plauką.

„Kokia bebūtų jų kilmė ar išauklėjimas, eiliniai amerikiečiai žino, kad jų valstybė yra pati šauniausia iš visų“, – teigia A. Bacevichius.

Jis toliau tęsia: „Šaunumas čia nereiškia ypatingos malonės ar didžiausio gražumo, ar aukščiausio lygio virtuvės, tai tik nuoroda į išnaudotas galimybes, užsiaugintą turtą, vykdomą valdžią, turimas privilegijas, kurių ateityje bus dar daugiau, kaip Aukščiausiasis, be abejo, buvo numatęs.

Jeigu praeitis, kaip ji užfiksuota, interpretuota ir perduota, turi sutartinę prasmę (dauguma amerikiečių mano, kad turi), ta prasmė yra neleisti užmiršti šios valstybės iškilimo, spardant užpakalius į globalinį pirmavimą.

Jeigu čia retkarčiais ir pasirodo nusivylimas ar nesėkmė, tai vis tiek šis amerikiečių mėgstamas naratyvas pabrėžia kliūtis, kurias įveikė tauta, urzgianti „nemindžiokit manęs“, kai ji užgaunama.

Metai po metų, dešimtmetis po dešimtmečio, šimtmetis po šimtmečio amerikietiško stiliaus laisvė ir demokratija tuo būdu artėja prie tobulumo. Bent tuo linkę tikėti dauguma eilinių amerikiečių,

Savo užuomina į „eilinius amerikiečius“ nenoriu sufleruoti, kad kiekvienas JAV pilietis pritaria istoriografijos mokyklai, skelbiančiai „Mes esame numeris vienas“, tačiau esu pasirengęs lažintis, kad kaip tik taip galvoja daugmaž visi 74 milijonai, kurie 2020-aisiais balsavo už Donaldą Trumpą.

Bet taip galvoja ir tie milijonai, kurie balsavo už Joe Bideną, deklaravusį, kad Jungtinės Amerikos Valstijos yra „didingiausia tauta Žemėje“.

Aišku, priklausantieji inteligentijai nebūtinai pritaria eilinių amerikiečių požiūriui. Juk inteligentų darbas yra galvoti kitaip. Jie džiaugiasi knisdamiesi po pamatais ir taip sukeldami diskomfortą. Užtat jie ir smogia durklu, maišo su purvais, sukelia erzelynę.

Paskutiniu metu jie užsipuola amerikiečių patriotinį naratyvą toje vietoje, kur jis visada buvo silpniausias, – tai dalykai, susieti su rase. Tačiau eiliniai amerikiečiai į tai reaguoja gerokai per jautriai.

Nereikia isterijios. Keista tiesa yra tai, kad intelektualai nemažiau imlūs madoms, trumpalaikiams susižavėjimams kaip ir paaugliai. Supainiodami naujumą su įžvalgumu ir tiesa, jie skuba tuoj pat prisidėti prie populiarios nuomonės skleidimo.

Tačiau nepaisant šiuo metu besireiškiančių kontroversijų, amerikiečiai iš tiesų įsitikinę, kad jų yra Laisvųju žemė ir Narsiųjų namai. Ir nebent tik probėgšmais, labai mažai kas šiuo klausimu net trupučiuką suabejos.

Nacionalinio susiskaldymo ir disfunkcijos akimirką prikelti idealai, kuriems balsą davė Amerikos revoliucija 1776-aisiais, gali nušviesti kelius į išganymą.“

„Gyvybė, laisvė, lygybė – gal neblogas tai būtų politinis šūkis“, – baigė savo straipsnį žurnale „American Conservative“ istorikas A. Bacevichus.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.