Nuomonės

2021.07.28 12:04

Indrė Makaraitytė. Maršistai atvažiavo į Tomaševskio valdas

Indrė Makaraitytė, apžvalgininkė, LRT.lt2021.07.28 12:04

„Filtruokit kalbą“, – sako Antano Kandroto, kitaip dar – Celofano kalbinama Dieveniškių gyventoja valdžios pareigūnams, protestuojanti prieš migrantų, išskirtinai šeimų su vaikais, laikiną apgyvendinimą Šalčininkų rajone, visai šalia sienos su Baltarusija. Ir patikslina, ką ji turinti omeny.  


„Pustj filtrujet bazar“, – paaiškina rusiškai.

Kandrotas – vienas „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ organizatorių, to gana nemažo pulkelio žmonių, ne tik pasižyminčio prokremline retorika, bet ir ją platinančio ir kurio veikėjai – Valstybės saugumo departamento grėsmių ataskaitose.

O filtruoti bazarą reikalaujanti moteris – iš būrelio, suorganizuoto Seimo narės Beatos Petkevič. Ši Lenkų rinkimų akcijos-krikščioniškųjų šeimų sąjungos veikėja keletą metų buvo Šalčininkų rajono mero Palevičiaus patarėja. Kitaip tariant, Tomaševskio kadras.

Kandortas protestuotojams Dieveniškėse negaili patarimų. Gal pasiūlykit migrantus atvežti ir apgyvendinti pas valdžios atstovus prie jų namų? O jeigu lietuviai pas tą pačią Bilotatę prie jos namų surengtų mitingą?

O tada klausia – kaip mes jums galim padėt? Va, skambinau, žmonės pabaigs mitingą Vilniuje (tądien maršistai protestavo prieš vakcinaciją) ir atvažiuos čia.

Ir atvažiavo. Prie Rūdninkų poligono. Gulėjo ant kelio, blokavo vartus, tada dar įsiveržė į griežtai saugomą teritoriją, uždegė padangas. O viską koordinavo ir fiksavo viena iš „Didžiojo šeimų maršo“ ir daugybės protestų prieš karantino ribojimus koordinatorė Adelina Sabaliauskaitė. Toji pati, kuri lygiai prieš metus surengtoje akcijoje Palangoje prieš kaukes, karantino ribojimus, ant scenos organizavo tokio veikėjo Razmino pasisakymą, per kurį jis baubė NATO lauk, NATO okupantai. O jam atgal jau baubė grupelė praeivių.

Dieveniškėse ir Rūdninkų poligone Kremliaus propagandą platinantys maršistai ir Lenkų rinkimų akcija-krikščioniškųjų šeimų sąjunga natūraliai suvienijo jėgas.

Dieveniškėse ir Rūdninkų poligone Kremliaus propagandą platinantys maršistai ir Lenkų rinkimų akcija-krikščioniškųjų šeimų sąjunga natūraliai suvienijo jėgas. Rūdininkų Viešojo saugumo tarnybos poligonas, kur maršistai ir Tomaševskio Seimo narė kurstė žmones priešintis teisėtiems pareigūnų veiksmams, yra specialaus režimo vidaus reikalų sistemos objektas.

Kas buvo primiršęs, yra čia viena be galo svarbi dar viena detalė – dar prieš pusę metų Vidaus reikalų ministerijai, kurios tarnybos šiandien patiria ypatingą krūvį ir atsakomybę, į šalį plūstant migrantams, vadovavo Rita Tamašunienė. Dar vienas patikimas Tomaševskio kadras. Kitaip tariant, keletą metų ši sistema buvo jo rankose.

Ir jis žino, kas, kur bei kodėl iki šiol Lietuvoje nėra tikros sienos su Baltarusija. O jo žmonės šiandien kursto priešintis pareigūnams ir kelia įtampą.

Bet ir Tomaševskio, ir maršistų politiniai interesai sutampa.

Kai pernai po rugpjūčio įvykių Baltarusijoje visos Lietuvos Seimo frakcijos – ne, ne dabartinių valdančiųjų, o su premjeru Skverneliu ir Kultūros komiteto pirmininku Karbauskiu – teikė rezoliuciją, smerkiančią Lukašenkos veiksmus ir raginančią Europos Sąjungą pritaikyti režimui sankcijas, šiame sąraše Lietuvos lenkų frakcijos nebuvo.

Ir jau kai reikėjo už ją balsuoti, trys jos nariai nedalyvavo posėdyje. Tarp jų buvo Zbignevas Jedinskis, Lenkų rinkimų akcijos numeris pirmas Seimo rinkimų sąraše. Jis gi dar savo feisbuko sienoje suraitė tokį komentarą.

„Baltarusijos policija gina Konstituciją“, – rašė Tomaševskio kadras, kai Lukašenkos pasiųstos specialiosios tarnybos talžė žmones gatvėse ir kankino areštinėse.

O kas yra pats Tomaševskis, priminti, tikiuosi, nereikia. Bet jo kadrai su „valstiečiais“ formavo daugumą ir buvo Skvernelio Vyriausybės nariai. To paties Skvernelio, kuris už sieną su Baltarusija buvo atsakingas ir tada, kai pats vadovavo Vidaus reikalų ministerijai, ir tada, kai premjeravo.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.