Nuomonės

2021.07.27 17:56

Virginijus Savukynas. Valstybės išbandymo metas

Virginijus Savukynas, apžvalgininkas2021.07.27 17:56

Visi supranta, kad Lietuvai teko rimti išbandymai. Galima apgailestauti, kad Vyriausybė iš pradžių nekreipė dėmesio į Aliaksandro Lukašenkos žodžius apie migrantus ir tam iš anksto nesiruošė. Todėl sprendimai priimami paskutiniu momentu ir nesikalbant su vietos bendruomenėmis.


Suprantama, kad tai kelia nepasitenkinimą. Ryškiausias pavyzdys – Dieveniškės. Tikrai nesuprantama, kodėl bendruomenė dvi savaites apie planą, kad jų miestelyje bus įkurdinti migrantai, galėjo paskaityti tik žiniasklaidoje.

Dar didesnis absurdas, kai penktadienį aukšti pareigūnai atvyko su didžiulėmis policijos pajėgomis, kurios tikriausiai turėjo įbauginti vietos žmones. Ir tai pavadinama dialogu.

Natūralu, kad žmonės pyksta. Ir čia ne rasizmo klausimas, o valdžios arogancijos problema. Beje, vertėtų atkreipti dėmesį į vietos bendruomenės mintis: jie siūlo pabėgėlius išskaidyti po visas savivaldybes. Ir tai yra racionalu, nes taip lengviau išvengti konfliktų bei riaušių.

Problemos matosi ir kituose baruose. Štai buvo paskelbta, kad tiesiama koncertina Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje. Dabar paaiškėjo, jog Lietuva turi tos tvoros tik vos 1,5 kilometro. Gerai, kad estai suskubo padėti. Tačiau ir jų pagalbos neužteks. Be to, net jei nutiesime tvorą, o kas toliau?

Tikriausiai buvo tikėtasi, kad pavyks greitai susitarti su migrantų kilmės šalimis, ir jie greitai bus ten išskraidinti. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis nuvyko į Iraką, deja, po to vizito ši šalis paskelbė, kad bus dvigubinamas skrydžių į Minską skaičius. Apie susitarimus, kad pabėgėliai irakiečiai bus grąžinami atgal, Vyriausybė net nekalba. Taigi migrantų grąžinimas atidedamas neribotam laikui.

Natūralu, kad žmonės pyksta. Ir čia ne rasizmo klausimas, o valdžios arogancijos problema. Beje, vertėtų atkreipti dėmesį į vietos bendruomenės mintis: jie siūlo pabėgėlius išskaidyti po visas savivaldybes. Ir tai yra racionalu, nes taip lengviau išvengti konfliktų bei riaušių.

Jau dabar reikia galvoti apie planus, suprantant, jog pabėgėliai Lietuvoje bus mažiausiai metus ar net kelis. Aišku, tyliai galvojama, kad jie pabėgs ir iš Lietuvos ir patrauks Vokietijos ar Prancūzijos link. Tačiau tai nėra išeitis.

Negi galvojama, kad pavyks sklandžiai nieko neveikiančius jaunus asmenis laikyti uždarytus? Jau dabar pranešama, kad bent dalis pabėgėlių išreiškia nepasitenkinimą dėl laikymo sąlygų. Su laiku tai tik didės. Konfliktai bus neišvengiami.

Beje, konfliktai tarp irakiečių ir lietuvių jau vyksta. Tiesa, kol kas tik vienoje socialinio tinklo grupėje. Ten pasisakymų, dvelkiančių neapykanta, apstu. Ir iš abiejų pusių. Nežinau, ką veikia policijos virtualus patrulis ar kitos tarnybos, nežinau, ar ten pasisako realūs žmonės, ar samdyti troliai, kurių uždavinys į Lietuvą atvesti kuo daugiau neapykanta Lietuvai ir lietuviams degančių pabėgėlių.

Tačiau tikrai žinau, kad neapykantos auginimas tikrai neišspręs problemos, o ją dar labiau pagilins. Juk Baltarusijos propaganda jau seniai gąsdina ir radikaliais islamistais, ir būsiančiomis riaušėmis.

Šie klausimai iškyla visuomenei, tačiau dabartinė Vyriausybė nepateikia atsakymų į juos. Jei taip ir toliau tęsis, tai kiekvieną savaitę iškils po skandalą, kuris įaudrins ir taip koronaviruso nuvargintą visuomenę. Tad Vyriausybei reikia palinkėti išminties, kad šios problemos nevirstų dar didesnėmis.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.