Nuomonės

2013.03.28 11:49

Laimantas Jonušys. Būtinas, bet nutylimas taupymo būdas

2013.03.28 11:49

Kai atėjo neregėtai šaltas kovas, kai smarkiai šildyti būstus tenka net per Velykas, kai šildymo kainos alina šeimų biudžetus ir reikšmingai kliudo kelti pragyvenimo lygį, visai suprantama, kad kalbos apie tai viešojoje erdvėje netyla, nors darosi jau įkyrios ir nusibodusios, juolab kad ryškaus pagerėjimo perspektyvų sunku įžvelgti.

Kai atėjo neregėtai šaltas kovas, kai smarkiai šildyti būstus tenka net per Velykas, kai šildymo kainos alina šeimų biudžetus ir reikšmingai kliudo kelti pragyvenimo lygį, visai suprantama, kad kalbos apie tai viešojoje erdvėje netyla, nors darosi jau įkyrios ir nusibodusios, juolab kad ryškaus pagerėjimo perspektyvų sunku įžvelgti. Užuot kalbėjus, kad visą Lietuvą galima apšildyti skiedromis ir šakelėmis, verta atkreipti dėmesį į tokį taupymo būdą, kurį jau seniai reikėjo įgyvendinti. Naujoji valdžia užsimojo imtis plačios daugiabučių renovavimo programos, bet vien apšiltinti namų sienas anaiptol nepakanka – būtina visuose butuose įdiegti individualią šilumos vartojimo apskaitą.

Štai ir dabar Energetikos ministerijos interneto portale galima rasti dar 2011 m. paskelbtą informaciją apie dideles galimybes taupyti šilumą įrengiant individualią apskaitą – ten teigiama, kad šitaip galima sumažinti energijos vartojimą iki 20 proc. Kai kurie energetikos žinovai mini skaičius nuo 15 iki 25 proc. Visų pirma tam reikia termoreguliatorių kiekvienam radiatoriui, taip pat individualių skaitiklių arba daliklių. Jeigu išorinės sienos gerai apšiltintos, galimybės sutaupyti akivaizdžios. Galima mažiau šildyti virtuvę, taip pat atskirus kambarius, galima sumažinti šildymą išeinant į darbą, dideliuose butuose galima skirtingai šildyti atskirus kambarius ir t.t. Kai kuriuose naujuose namuose tai jau yra, bet privalo būti visur.

Tokia individuali apskaita yra įgyvendinta daugelyje Europos Sąjungos šalių, o daugelis mūsų tebegyvename absurdiškuose kolchozuose. Konkrečiame name kai kurios šeimos nori gyventi vėsesnėje aplinkoje, kad tik reikėtų kuo mažiau mokėti, bet pasirinkimas kolektyvinis – jeigu šiluma mažinama, tai tik visiems vienodai. Įsivaizduokime, kas būtų, jeigu elektros arba vandens vartojimas būtų apskaičiuojamas kolektyviai visam namui ir mokestis proporcingai padalinamas butams. Tokią nesąmonę sunku suvokti, bet su tuo pačiu kolektyvizmu šildant būstus mes taikstomės.

Šilumos tiekėjai individualios apskaitos bijo kaip velnias kryžiaus, nes galimybės taupyti atiduodamos patiems vartotojams į rankas ir tai realiai sumažintų energijos vartojimą ir tiekėjų pelnus. Ši kenkėjiška energetikų nuostata gana sėkmingai įtvirtinta, nes individualios apskaitos klausimą yra pavykę pritildyti – tik pastaraisiais metais šiek tiek daugiau apie tai prabilta. Kai apie tai prakalbama, šilumininkai, o ir kai kurie politikai kelia absurdiškiausius kontrargumentus. Esą kai kurie butai galėtų beveik visai nesišildyti, nes pakankamai šilumos gautų per sienas iš kaimyninių butų. Net jeigu taip ir būtų (nors tai nesąmonė), tai įsivaizduokime, kiek visa Lietuva iš to laimėtų, kiek sutaupytų.

Individuali šilumos vartojimo apskaita veiksmingai padeda taupyti energijos vartojimą masiniu mastu. Tai ne tik nauda atskiriems šeimų ūkiams – tai nauda visai valstybei, beviltiškai priklausomai nuo Rusijos energetinių išteklių ir pumpuojančiai į tą šalį milžiniškus pinigus. Be to, energijos taupymas yra oficialiai deklaruota Europos Sąjungos nuostata, jau yra ir parengta direktyva, įpareigojanti įvesti individualią apskaitą iki 2020 m. Ar ne keista, kad apie ją pas mus nelabai kur išgirsi?

Įdiegti individualią šildymo apskaitą butuose gali nepigiai kainuoti, ir ši našta neturi būti palikta vien vartotojams. Tai turi būti valstybės politika ir valstybės programa kartu su namų renovavimu. Kai tokia programa bus, ją finansiškai parems Europos Sąjunga. Žinoma, energetikams tai yra baubas, realiai sumažinsiantis jų pajamas. Tai, kas naudinga visai Lietuvai kaip valstybei ir jos gyventojams, nė kiek nepatrauklu šilumą tiekiančioms įmonėms.

Komentaras skaitytas per LRT radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.