Nuomonės

2016.07.27 09:09

R. Valatka. Dejonės dėl Seimo narių skaičiaus ir nežinoma istorija

2016.07.27 09:09

Kam jų tiek daug reikia, tų Seimo narių? Klausimas, be kurio jau daug metų neapsieina bet kuris papolitikavimas, pradedant pašnekesiais prie bokalo, susitikimais su politikos ir visuomenės veikėjais ir baigiant diskusijomis televizijoje.

Iš tiesų, kasmet dėl menko gimimų skaičiaus, kuris jau 24 metus yra mažesnis už mirimų skaičių, ir dėl tikrai nemenkų emigracijos srautų, Lietuvoje piliečių skaičius nuo tų laikų, kai buvo nustatytas Seimo narių skaičius, sumažėjo geru penktadaliu. Todėl, regis, logiška būtų sumažinti ir Seimą. Dabartinį šalyje likusių piliečių skaičių atitiktų maždaug 115–117 Tautos atstovų.

Bet nepaisant geležinės skaičių logikos ir to, kad visuomenė, regis, vienareikšmiškai pasisako už Seimo narių skaičiaus mažinimą, po 74 dienų taip pat, kaip ir prieš 24 metus vis tiek rinksime tiek pat – 141-ą Seimo narį.

Taip, kaip ir parašyta Konstitucijos 55 straipsnyje, skelbiančiame, kad „Seimą sudaro Tautos atstovai – 141 Seimo narys, kurie renkami ketveriems metams“.

Tai girdėdamas ne vienas galbūt jau gniaužia kumščius, grūmodamas politikams, dėl kurių, daugumos lietuvių šventu įsitikinimu, Seimas įsikibęs laikosi 141 kėdės.

Na, o tie, kurie turi geresnę atmintį, arba moka naudotis internetinėmis paieškos sistemomis, čia pat šį grūmojimą galėtų paremti faktu, kad prieš šešerius metus tuometis  partijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Valentinas Mazuronis buvo pateikęs Seimui nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo įstatymo pateikimo spręsti referendumui“ projektą.

Tuo projektu siūlyta nustatyti, kad Seimą sudaro 71 Seimo narys, kurie renkami tik vienmandatėse rinkimų apygardose ketveriems metams.

Tačiau anuomet tokiai iniciatyvai pritarė vos 21 Seimo narys. Idėja sumažinti Seimo narių skaičių perpus buvo palaidota. Vadinasi, visiškai teisūs tie, kurie piktinasi, kad tai dauguma politikų nenori sumažinti Seimo narių skaičiaus?  

Vis dėlto tie, kurie kokiame „Protų mūšyje“ į šį klausimą atsakytų teigiamai, ar, neduok Dieve, sumanytų kirsti dėl to lažybose iš didesnės sumos, padarytų klaidą. Nes tai netiesa – ne politikai čia kalčiausi.

Toks referendumas – dėl Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo – Lietuvoje jau vyko pačių politikų iniciatyva, ir – dabar turėtumėte įsikibti į kėdės atlošą – dauguma jūsų referendume atmetė tuometės Lietuvos demokratinės darbo partijos siūlymą sumažinti Seimo narių skaičių iki 111 narių.

Sakote, kad nesąmonė, taip negalėjo būti?

Tai, kad mes ko nors neprisimename, o šio fakto neprisimena niekas, dar nereiškia, kad to nebuvo. Toks referendumas tikrai įvyko, ir dauguma jūsų jame balsavo.

Prieš dvidešimt metų, 1996-ųjų spalio 20-ąją tuometės valdančiosios LDDP iniciatyva surengtas referendumas, kuriame iš viso buvo trys klausimai.

Pirmasis klausimas – ar jūs sutinkate, kad Seimo narių skaičius būtų sumažintas iki 111-os narių? Antrasis – ar sutinkate, kad Seimo rinkimai būtų rengiami kas ketverius metus balandžio antrąjį sekmadienį? Trečiasis – ar sutinkate, kad ne mažiau kaip pusė nacionalinio biudžeto pajamų būtų skiriama socialinei apsaugai, medicinai, švietimui, mokslui, kultūrai ir kitoms piliečių reikmėms?

Tauta į visus tris klausimus atsakė neigiamai. Už tai, kad Seimo narių skaičius būtų sumažintas iki 111-os, balsavo tik 33,9 proc. į sąrašus įtrauktų piliečių.

Tai gal ne toks jau svarbus dalykas, kiek Seime bus kėdžių, jeigu turėdami tokią progą lietuviai taip ir nepasinaudojo galimybe praretinti „seimūnų“ gretas? Gal vis dėlto svarbiau yra tai, kaip Seime dirba jūsų išrinktieji?

Kad ir kaip ten būtų, kitą kartą prieš prasižiodami šaukti, jog Seime per daug „seimūnų“, pabandykite prisiminti, o kaip jūs pats balsavote 1996-ųjų metų referendume dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo iki 111-os.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.