Nuomonės

2021.06.10 10:06

Fransas Timmermansas. Mums visiems tai yra tiesos akimirka

Fransas Timmermansas, Europos Komisijos vicepirmininkas, LRT.lt2021.06.10 10:06

Įprastais laikais skrydis iš Briuselio į banditų valdomą Europos šalį tetrunka vos porą valandų. Šalį, kur rinkimų rezultatais buvo taip akivaizdžiai ir begėdiškai manipuliuojama, kad jokia valstybinė propaganda nebepajėgė priversti gyventojų patikėti, kad diktatorius vėl laimėjo. Šalį, kur šimtai taikių protestuotojų sugrūdami į kalėjimus, kankinami, apsvaiginami kvaišalais ir gąsdinami mirties bausme. 

Šalį, kurios vadovai priverstinai nukreipė ES valstybės oro linijų lėktuvą, skridusį iš vienos ES sostinės į kitą ES sostinę, sąmoningai sukeldami pavojų ES piliečiams vien tam, kad suimtų du teisėtus ES valstybės narės gyventojus, drįsusius atvirai pasisakyti prieš neteisėtą režimą ir jo vykdomus nusikaltimus. ES reakcija į šį išpuolį buvo vieninga, greita ir aiški. Netrukus bus pritaikyta dar daugiau sankcijų, nes taip ir turi būti. Į tokį chuliganizmą būtina reaguoti griežtai, ypač jei jis kelia pavojų ES piliečiams ir tiesiogiai pažeidžia ES valstybių narių interesus bei saugumą

Šiuo metu labiausiai paveikta šalis yra Lietuva ir ne tik todėl, kad ji yra Baltarusijos kaimynė, bet ir todėl, kad jau ne vienerius metus yra tapusi saugiu prieglobsčiu laisvės trokštantiems baltarusiams. Lietuviai ypač jautriai reaguoja į Aliaksandro Lukašenkos ir jo klikos represijas, nes puikiai prisimena, ką patys išgyveno sovietų okupacijos metais. Nusikalstamas Ramano Pratasevičiaus ir Sofijos Sapegos pagrobimas ir gėdingas prievarta išgautas Ramano prisipažinimas per televiziją primena pačias tamsiausias Sovietų Sąjungos dienas, kai KGB pirmininkas Jurijus Andropovas buvo nepriekaištingai ištobulinęs kovai su disidentais naudotą represijų sistemą.

Nesaugių ir įbaugintų vyrų, suvokiančių, kad jų valdžia yra labai trapi ir neveiksni be visiškos kontrolės, sistemą. Inscenizuoti teismo procesai, prievarta išgauti prisipažinimai, priverstinis narkotinių medžiagų vartojimas, visiškas atskyrimas nuo visuomenės, grasinimai šeimai ir artimiesiems, įkalinimai psichiatrijos įstaigose ar priverstinio darbo stovyklose.

Šiuo metu labiausiai paveikta šalis yra Lietuva ir ne tik todėl, kad ji yra Baltarusijos kaimynė, bet ir todėl, kad jau ne vienerius metus yra tapusi saugiu prieglobsčiu laisvės trokštantiems baltarusiams.

Visa tai galima rasti J. Andropovo veiksmų plane, kuriuo šiuo metu sėkmingai naudojasi A. Lukašenka. Tikslas aiškus – sukelti baimę visuomenėje, parodant, kad išdrįsę pasisakyti prieš režimą, bus politiškai, morališkai ir psichologiškai sunaikinti. Niekada neužtenka vien juos įkalinti ar nužudyti. Juos reikia visiškai palaužti, kad visi matytų, jog jie nėra nei didvyriai, nei kankiniai. Šimtai žmonių įkalinti, šimtai tūkstančių baiminasi, kad netrukus gali ateiti ir jų eilė, o milijonai svarsto, kiek kančių jiems dar teks patirti, kol režimas galutinai žlugs, – baltarusiai šiuo metu išgyvena tikrą košmarą.

Tai, kad tokie dalykai vyksta mūsų pašonėje, kelia nerimą, tuo labiau, kad Baltarusijos režimas siekia įbauginti ir tuos, kurie pabėgo į ES. Dabar jie yra mūsų kaimynai, mūsų bendradarbiai, studentai mūsų universitetuose. Daugelis jų vos įkopę į trečią dešimtį. Įsivaizduokite, ką reiškia gyventi tremtyje ir vis tiek bijoti, kad jie gali tave susekti.

ES ir jos valstybės narės teisingai taiko griežtas sankcijas. Tačiau turėtume padaryti daugiau. Turėtume pasidalyti naštą su Lietuva ir kitomis kaimyninėmis šalimis ir kaip įmanoma greičiau sukurti bei finansuoti psichologinės paramos struktūras visiems, kuriems jos reikia. Universitetai visoje ES turėtų siūlyti visiškai finansuojamas stipendijas studentams iš Baltarusijos, įmonės turėtų parūpinti darbą ar praktiką. Jei reikia, ES turėtų pritaikyti esamas studijų programas, tokias kaip „Erasmus“, kad jose atsirastų vietos studentams iš Baltarusijos. ES mokslininkai ir mokslinių tyrimų bei aukštojo mokslo institutai turėtų intensyvinti bendradarbiavimą visur, kur tai įmanoma. Nepriklausoma (tradicinė ir netradicinė) žiniasklaida turėtų būti remiama, o ES žiniasklaidos agentūros galėtų apsvarstyti galimybę po savo sparnu priglausti kolegas iš Baltarusijos.

Mums visiems tai yra tiesos akimirka. Remti tuos, kurie priešinasi priespaudai, yra teisinga, nes, mūsų įsitikinimu, kiekvienas turi teisę gyventi laisvėje. Tai teisinga dar ir dėl to, kad, kaip visi puikiai žinome, pamynę savo įsitikinimus, rizikuojame susidurti su nestabilumu ir neteisybe, kurie yra neatsiejama bet kokios diktatūros dalis. Stengdamiesi dėl jų, mes stengiamės dėl savęs ir dėl to, ką Europos Sąjungoje laikome savaime suprantama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.