Nuomonės

2016.07.13 11:19

R. Valatka. Ta pati mergelė, tik margesnė suknelė

2016.07.13 11:19

Bejausmis linijinis laikas tiksi dienas ir jausmingus mūsų lūkesčius. Iki Rio de Žaneiro olimpiados liko 23, iki Seimo rinkimų – 88, o iki Kalėdų – jau tik 165 dienos.

Lygiai prieš 756 metus žemaičiai prie Durbės sutriuškino Livonijos ordiną. Prieš metus Vilnius nukėlė surūdijusius raudonarmiečių balvonus nuo Žaliojo tilto. Prieš dvejus metus Rusijos kariškiai virš okupuoto Donecko numušė Malaizijos keleivinį lėktuvą su 300 žmonių.

Prieš dvejus metus, 2014-ųjų liepos 12-ąją prasidėjo antroji D. Grybauskaitės prezidentinė kadencija. Septyneri metai kaip Lietuva su D. Grybauskaite. Iki D. Grybauskaitės valdymo pabaigos – jau mažiau kaip treji metai. O iki premjero A. Butkevičiaus valdymo pabaigos – išvis kiek daugiau nei šimtas dienų. 

Bent jau taip naiviai tikisi dauguma „feisbuke“ rašinėjančių tiek jaunų, tiek senų konservatorių ir liberalų šalininkų. Kuo paremta jų viltis sulaukti politinių Velykų – Lietuvos politikos prisikėlimo?

Viltis – kvailių motina, žiebia į kaktą liaudies išmintis. Visuomenės nuomonių apklausos kas mėnesį dar žiauriau nei ši patarlė skaldo į mūsų kaktas apklausų skaičius.

Remiantis delfi.lt užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa, jei rinkimai būtų įvykę praėjusį sekmadienį, už Socialdemokratų partiją būtų balsavę apie 17 proc. rinkėjų. Ko tik per ketverius metus valdžioje nedarė socialdemokratai ir jų lyderis A. Butkevičius – ir to nedarė, ir ano nepadarė, ir ten apsijuokė, ir čia, o kaip buvo socialdemokratai pirmi, taip ir liko. Net ir likus iki rinkimų mažiau kaip trims mėnesiams.

Palyginti su gegužės mėnesiu, socialdemokratų populiarumas netgi daugiau kaip procentu padidėjo. O jų sąjungininkų valdžioje – Darbo partijos ir „Tvarkos ir teisingumo“ reitingai liko kaip buvę – atitinkamai 7,6 ir 7,5 procento.

Taigi, likus iki Seimo rinkimų tik 88 dienoms, neatsakytas klausimas – tik vienas. Ar dabartinei valdančiajai „trojkai“ užteks savo balsų, ar reikės valdžia pasidalyti dar ir su marga publiką valstiečių, kurią Naisių ir visos Lietuvos didžiausias dvarponis R. Karbauskis kažkodėl spalvina žaliai.

Naujosios vienkartinio naudojimo Lietuvos gelbėtojų partijos reitingas – 12,2 procento. Antras pagal dydį, todėl labiausiai tikėtina, kad R. Karbauskio iš visų pakampių sugaudyti tariami valstiečiai paprasčiausiai papildys šiuo metu Lietuvą valdančių partijų būrį.

O kaip dešinioji alternatyva?

Už konservatorius žada balsuoti kiek daugiau nei dešimtadalis rinkėjų. Už Liberalų sąjūdį – kiek daugiau nei 6 procentai. Žinoma, visada išlieka teorinė galimybė ateiti į valdžią, tarkim, sumetus skudurus su R. Karbauskio ir S. Skvernelio žalių valstiečių rinktine. Tačiau ar tvari ir kiek tvari tokia gulbės, vėžio ir lydekos sąjunga?

Negana to, tam, kad tokia sąjunga taptų įmanoma, reikia, kad konservatoriai savo reitingą padidintų bent 50 procentų, o jų kandidatai šluotų vieną apygardą po kitos. Ar tai realu, kai partijos viduje – akivaizdi trintis?  Na, o Liberalų sąjūdis gal ir turi galimybių susigrąžinti dalį apviltų ir nusisukusių savo rinkėjų, nes negi už dvarponį jiems balsuot, bet ar kas gali garantuoti, kad iki rinkimų jų neištiks dar viena krizė ar dar viena STT krata?

Apskritai po to, kai Liberalų sąjūdžio lyderis E. Masiulis įkliuvo su 106 tūkst. eurų, A. Butkevičiui ir socialdemokratams nieko nebereikia daryti. Nei kalbėti, nei susitikimus rengti, nei ką nors naujo žadėti. Reikia tik tyliai sėdėti ir laukti. Jei per likusias 88 dienas neįvyks stebuklas ar padėtį galinčios pakeisti STT kratos, A. Butkevičius ir kompanija turėtų išsaugoti save valdžioje.

Perfrazuojant seną anekdotą, politinių Velykų rudenį nebus. Tik dar vienas ilgas Adventas. Valdžioje ir po Seimo rinkimų – ta pati mergelė, tik kiek margesnė bus jos suknelė. Bet kol neištiksėjo rinkimams skirtas laikas, visada galime guostis, kad viltis miršta paskutinė.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.