Nuomonės

2016.07.01 10:09

R. Sakalauskaitė. Pajūrio istorijos

2016.07.01 10:09

Atvykus į nepažįstamą miestą, norisi apsilankyti prieš šimtą metų statytame dramos teatre, istoriją liudijančiose ir legendines asmenybes menančiose kavinėse. Jaunasis fortepijono talentas Lukas Geniušas, dalydamasis įspūdžiais apie Klaipėdą, pareiškė, kad uostamiesčio publika vangi. Deja, faktai liudija, kad čia nepuoselėjama istorinė atmintis, o požiūris į kultūros židinius išlieka atsainus.

Po vaikystės miestą vaikščiodama su ketverių metų dukterėčia, jai pasakojau, kur, būdama jos metų, eidavau žiūrėti kino filmų, valgyti ledų, o ji klausėsi išsižiojusi. Klaipėdoje neliko nė vieno prieš trisdešimt metų čia buvusio kino teatro, nė vienos vaikams skirtos kavinės. Pastate, kuriame anksčiau buvo antikvariatas, šiandien įsikūręs eilinis grožio salonas, o ten, kur gerdavome pieno kokteilius, dabar skudurynas. Ačiū Dievui, išliko viešoji biblioteka, pagaliau suremontuotas teatras. Bet ar jis toks pat, kaip tada, kai čia pirmą kartą išvydau rampos šviesą ir užuodžiau scenos dulkių kvapą?

Kokį uostamiestį pamato pirmą kartą į jį atvykusieji? Miesto istorines šaknis saugoti Klaipėdai padeda jos lankytojams siūlomi turistiniai maršrutai.

Užsukę į Informacinį centrą ir paprašę žemėlapių, gausite gintaro prekeivių siūlomų gintaro dirbinių parduotuvių, skulptūrų ir paminklų maršrutus bei lankytinų pastatų sąrašą. Pastarajame pažymėtas teatras, kuriame 1837 metais lankėsi ir koncertavo Richardas Wagneris, dabartinė uostamiesčio mero rezidencija, kurioje XIX amžiaus pradžioje viešėjo Rusijos caras Aleksandras, Prūsijos karalius Frydrichas Vilhelmas III su žmona Luize. Jeigu nutarsite uostamiestį atrasi savarankiškai, čia gyvenusius žmones pažinti padės Gražinos Juodytės knyga „Klaipėdos akvarelės: namai ir žmonės“.

Tačiau kur šių dienų žmonės? Net ir labai norint nepavyks sužinoti, kuriame bare alų mėgdavo gurkšnoti legendinis aktorius Povilas Gaidys. Ar daugelis sugebės atrasti namą, kuriame gyveno teatro ir kino žvaigždė Nelė Savičenko? Liks nepatenkinti ir smalsaujantieji, kurgi gimsta Gintaro Grajausko eilėraščiai, Rolando Rastausko esė ar įkvėpimo semiasi aktorius Darius Meškauskas.

Jūra – svarbus miesto akcentas. Portugalai, turintys šešis šimtus kilometrų jūros, sako, kad nuolat žiūrint į banguojantį vandenį ir nesiliaujančias audras negali netapti drąsus, tad vieną dieną būtinai kils noras išplaukti pažiūrėti, kas slepiasi kitame krante. Būtent prieš akis mirguliuojantis vandenynas įkvėpė portugalus tapti keliautojų tauta. Tačiau Klaipėdoje nerasite žemėlapių, su kuriais galėtumėte patys apeiti ir pažinti įdomiausias Lietuvos pajūrio vietas.

Menininkai teigia, kad vaizduotė gali prikelti išėjusiuosius Anapilin, atstatyti sugriautus pastatus ir atkurti ten vykusį gyvenimą.

Smiltynės pliaže sovietmečiu stovėjo į krantą išmestas laivas, kuris seniausiai buvo supjaustytas, o metalas parduotas. Ten gaudydavome plekšnes ir čia pat jas paleisdavome. Kiekvieną kartą eidama pakrante matau tą vaikystės laivą.

Ir šiandien po audros Smiltynės pliaže galima prisirinkti gintaro gabaliukų.

Nutarusieji pasivaikščioti Smiltynės pamariu turėtų nusiteikti, kad čia gali sutikti nepririštą arklį, kuris, pajutęs iš krepšio sklindantį saldumynų kvapą, pastos kelią ir, reikalaudamas skanėstų, net lįs bučiuotis. Toks vaizdas vaikams kelia juoką. Susiliedamas su žuvėdrų ir kirų krykštavimu, jis skamba kaip muzika. Kelionė pėsčiomis į Juodkrantę garantuos neišdildomus įspūdžius. Tačiau puikią atostogų nuotaiką vienu mostu nubrauks drakoniškos kavinės sąskaitos, primenančios kitokį pasaulį. Metams bėgant, patirti įspūdžiai įsirėžia į atmintį ir tampa neatskiriama istorinės atminties dalimi. Tad ir mes, dabartinės istorijos liudytojai, galime daug ką nuveikti, kad paliktume savo istorijos ženklus būsimosioms kartoms.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt