Nuomonės

2021.05.15 09:00

Mykolas Drunga. Artimieji Rytai dega

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2021.05.15 09:00

Jau kelias dienas krizė Artimuosiuose Rytuose yra viena svarbiausiųjų temų užsienio spaudoje. Štai vos keli būdingesni pasisakymai.

Palestiniečių nepasitenkinimas rusena jau metų metus, ne tik sustojus taikos deryboms tarp abiejų pusių, – ketvirtadienį rašė dienraštis „New York Times“. – Bet ir nesant beveik jokio tarptautinio spaudimo Izraeliui ieškoti kompromiso ar daryti kokių nors nuolaidų arabams, gyvenantiems okupacijos sąlygomis.

Tankiai apgyventame Gazos Ruože mažai vietų apsisaugoti nuo antpuolių, tad palestiniečiai daro, ką gali, pavyzdžiui, palieka atvirus langus, kad šie sudužę nepavirstų lekiančiomis šukėmis, arba apsigyvena pirmo aukšto butuose ar kambariuose.

Nors Izraelis teigia nužudęs 10 „Hamas“ vyresniųjų karo vadų, nuo smurto daugiausia nukenčia civiliai – žuvo per 65 palestiniečiai ir septyni izraeliečiai, įskaitant vaikus abiejose pusėse.

JAV prezidentas Joe Bidenas sakė kalbėjęsis su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu ir jam pareiškęs savo „nesvyruojančią paramą“ Izraelio „teisei apsiginti“.

B. Netanjahu priešininkai šio konflito akivaizdoje kaltina tai, ką vadina jo apsileidimu ir klaidomis, ir sako, jog tai įrodo, kad reikia keisti Vyriausybę.“

Penktadienį tas pats Niujorko laikraštis rašė, kad „šis vėliausias Izraelio ir palestiniečių susirėmimas, pats kruviniausias per paskutinius septynerius metus, greitai išsigimsta į naujos rūšies konfliktą – spartesnį, destruktyvesnį ir galintį išsiskaidyti neprognozuojamomis naujomis kryptimis.

Izraelio miestuose susirėmimai tarp arabų ir žydų ginkluotų būrių sukėlė Izraelio vadovų įspėjimus apie galimą pilietinį karą.

Gazos raketos, padarytos nepaisant blokados iš kontrabandinių dalių ar perdirbtų sanitacijos vamzdžių, nublanksta prieš Izraelio karo aviacijos naikinamąją galią.

Izraeliečiams šios raketos yra teroristinės organizacijos įrankiai, daugeliui palestiniečių jos simbolizuoja teisėtą pasipriešinimą Izraelio viešpatavimui ir okupacijai“, – rašė dienraštis „New York Times“.

Pasak Magdeburgo dienraščio „Volksstimme“, „ir vėl Artimuosiuose Rytuose prapliupo beribis smurtas. Ir vėl turime tik pralaimėtojus. Civiliai žmonės, vaikai, moterys miršta „Hamas“ raketų krušoje ar atvirkščiai nuo Izraelio karinių antpuolių iš oro.

Sėjama nauja neapykanta jaunosios kartos sąmonėje, ir čia Izraelis ne tik auka. Per daug jau premjero B. Netanyahu Vyriausybė paisė tik žydų naujakurių sąjūdžio lūkesčių – palestiniečių kraujo sąskaita“, – teigė Rytų Vokietijos regioninis laikraštis.

Trečiadienį Danijos dienraštis „Jyllands Posten“ panašiai buvo aptaręs padėtį iš esmės: „Kada nors prievartos banga vėl nuslūgs, nes viskas taip beprasmiška. Tačiau vis tiek liks pagrindinis konfliktas, kurį pirmyn nuo savęs vis varo Izraelis – tai palestiniečių valstybės, kurios reikalauja Jungtinės Tautos ir didžioji dalis pasaulio bendruomenės, klausimas.

Judėjimas „Hamas“ įsitikinęs, kad jis gali klausimą išlaikyti aktualų, laidydamas raketas į Izraelį. Bet tiesa yra kaip tik priešinga – tuo jis tik išduoda palestiniečius“, – rašė penktadienį Orhuso laikraštis.

Pasak nacionalinio Pietų Vokietijos dienraščio „Suddeutsche“, „dabar Izraeliui sunkios dienos, tačiau prie karų ši šalis pripratusi. Patyrimas moko: krinta raketų kruša ir kažkada vėl sugrįžta ramybė.

Bet dabar staiga vidury naujausių mūšių dėl Gazos atsivėrė naujas frontas. Įsisiautėjo naikinanti kova tarp Izraelio žydų ir Izraelio arabų. Premjero B. Netanyahu skatinamas skilimas – viena iš priežasčių, kodėl dabar arabų ir žydų gaujos gatvėse platina chaosą.

Beveik tragiška tai, kad dar visai neseniai pradėjo augti naujo koegzistencijos bandymo viltis“, – rašė Miunchene leidžiamas laikraštis.

Ludvigshafeno prie Reino vietos laikraštis „Rheinpfalz“ pažymėjo, kad Izraelyje gyvenantys palestiniečiai, sudarantys net 20 procentų tos šalies gyventojų, taip pat būriais liejasi į gatves.

Šita jauna palestiniečių karta jaučiasi Izraelio prispausta ir savo pačių vadovų išduota. Ji siekia būti piliečių teisių sąjūdžiu, panašiai kaip „Juodųjų gyvybės svarbios“ Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Tik kai tam bus pritarta tarptautiniu mastu, senasis smurto smagratis galės būti sustabdytas“, – rašė Reino pakrantėje leidžiamas dienraštis.

Dienraščio „Washington Post“ nuomone, „būtų patartina atsispirti neišvengiamam raginimui, kad Jungtinės Amerikos Valstijos vėl įsikištų į Izraelio ir palestiniečių taikos ieškojimo procesą. Nes tam lemta sužlugti.

Kaip jau patyrė Baracko Obamos Vyriausybė, nebus jokios proveržio perspektyvos, kol palestiniečiai susiskaldę tarp sąjūdžio „Hamas“ ir pasaulietinio palestiniečių prezidento sąjūdžio „Fatah“ ir kol Izraelio politikoje dominuos ministras pirmininkas B. Netanyahu“, – rašė pagrindinis Amerikos sostinės laikraštis.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.