Nuomonės

2016.06.21 12:02

R. A. Medeišienė. Darnus vystymasis – nebe pasirinkimas

2016.06.21 12:02

Sekmadienį Kauno technologijos universiteto Santakos slėnis visuomenę pakvietė į nemokamą renginį „Gyvenimas be šiukšlių: tvari ateitis prasideda namuose“. 

Ryškiausia renginio viešnia – Bea Johnson,  „Zero Waste“ (jokio švaistymo ir atliekų) ekspertė, konsultantė ir rašytoja, šio judėjimo pradininkė, padėjusi pamatus vis labiau populiarėjančiam gyvenimo būdui.

Ačiū Kauno technologijos universitetui, sugebėjusiam pasikviesti tokią įkvepiančią asmenybę. Klausytojams priminsiu ją išgarsinusį įspūdingą ir paprastą žygdarbį – gyvenimą be jokio švaistymo ir atliekų. 

4 asmenų B. Johnson šeima gyvena Jungtinėse Amerikos Valstijose, šalyje vartojimo ideologėje. 2008 m. pakeitę savo gyvenimo būdą, visi keturi šios šeimos nariai per vienerius metus sukaupia maždaug vieno litro stiklainio dydžio šiukšlių.

Kodėl tai vadinu žygdarbiu ir dar  įspūdingu ? Na, pažiūrėkite į savo šiukšlių dėžę, gerbiamieji. Į naminę ir dar kitą – darbinę. Neabejoju, kad tarp jūsų nemažai gamtą gerbiančių ir ekologiškam gyvenimo būdui prijaučiančiųjų, tačiau 1 litras šiukšlių per metus, sutikite, tikrai tolima perspektyva daugeliui.

Žygdarbis dar ir dėl to, kad Bea šeimoje auga 2 paaugliai. Pačiam pasiryžti tokiam gyvenimo posūkiui yra viena. Kai  diskutuojama su partneriu, kad jis ar ji prisijungtų prie tokio gyvenimo būdo, tenka atlaikyti nemenką spaudimą. Rimtas ilgalaikis pasišventimas, kai į šį ratą įsilieja mažamečiai vaikai su savo poreikiais; jie greitai auga ir tampa maištaujančiais paaugliais, prieštaraujančiais viskam iš principo arba dėl įtakos, ateinančios iš aplinkos už namų sienų.

Žygdarbį pavadinau paprastu, nes pati B. Johnson kalba apie jį paprastai: „Norėjau kuo paprastesnio gyvenimo sau“. Gyvenimo, kai gali koncentruotis į tau svarbius dalykus, o ne į rūpinimąsi daiktais, įsigytais už nelengvai uždirbtus pinigus. 

Per beveik aštuonerius kasdienės praktikos metus B. Johnson „Zero Waste“ šeimos filosofija įgavo 5 žodžių kodą. Anglų k. visi jie prasideda iš R raidės: Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot (atsisakyk, sumažink, panaudok dar kartą, perdirbk, kompostuok).

Bea pabrėžia – būtent tokia seka veiksmingiausia. 

Pirmiausia – atsisakyk, pasakyk „ne“. Pagalvok, ar tau tikrai to reikia. Pavyzdys: preciziška tvarka spintoje būtina. Kasdien matydami, kiek kokių rūbų turime, lengviau atsispirsime impulsyviems „Aš neturiu ko apsirengti“ pirkiniams.

Antra – radikaliai sumažink savo poreikius. Apgalvok reklamos teiginius. Tarkim, valymo priemonės. Jei tikėti reklama, grindims, langams, virtuvės paviršiams, orkaitei, dušui būtini specializuoti valikliai. Minimos šeimos patirtis sako, jog viską galima išvalyti actu, praskiestu vandeniu. 

Trečia – panaudok dar kartą. Bea apsipirkti eina su savo drobiniais maišeliais bei stiklo indeliais ir namo neparsineša nė vienos pakuotės. Grįžusi pirkinius sudėlioja į vietas su savom daugkartinėmis pakuotėmis. Greita ir estetiška.

Ketvirta – perdirbk. Neįmanoma visiškai išvengti nepageidaujamų daiktų ar pakuočių. Tačiau galima jas sąmoningai išrūšiuoti ir atiduoti perdirbimui.

Tas litras per metus sukauptų buitinių atliekų – tai, kas neperdirbama. Pavyzdžiui, plastikinis paso viršelis.

Penkta – kompostuok. Sakote, gyvenate daugiabutyje, ir neturite tam sąlygų? Atsikalbinėjimas. Arba išmetate daug maisto produktų (vadinasi, neapgalvojate pirkinių), arba nesivarginate pagalvoti, kaip tai galite įgyvendinti. Kompostuojami netgi mediniai dantų šepetėliai.

Beje, jau aštuntus metus taip gyvenanti šeima paskaičiavo, jog sutaupo iki 40 proc. šeimos biudžeto. 

B. Johnson parašė bestseleriu tapusią knygą „Zero Waste Home“. Ji – laukiama pokalbių laidų dalyvė; internete galite rasti vertingų pokalbių. Vieną jų  moderavo „Google“ korporacijios darnaus vystymosi ekspertas. Bea – įkvepianti keliaujanti kalbėtoja; kelionių turas, atvedęs ją į Lietuvą,  prasidėjo gegužės mėn. 28 d. Prancūzijoje ir baigsis liepos mėn. 19 d. Kanadoje. Bendraminčiai jungiasi, verslas persiorientuoja – jau galima įsigyti dantų pastos papildymo neperkant naujos įprastos tūbelės. 

Besidžiaugdami birželio pabaigos žaluma, žiedais, kvapais, neturime teisės galvoti, kad šiukšlės dingsta šiukšliavežėse. Darnus vystymasis – nebe pasirinkimas.

Raimondos Agnės Medeišienės komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.