Naujienų srautas

Nuomonės2016.06.20 13:47

Š. Jokubaitis. Alternatyva Vokietijai ir Europai?

Šarūnas Jokubaitis 2016.06.20 13:47

Šiandien viešojoje erdvėje dažnai pasigirsta nuogąstavimų dėl kraštutinės dešinės partijų populiarumo didėjimo. Baiminamasi politinių jėgų, kurios dažniausiai įvardijamos kaip nacionalistinės, arba traktuojamos kaip populistinės. Didelio atgarsio susilaukė Vokietijos dešiniųjų partija Alternative für Deutschland (Alternatyva Vokietijai), kuri dažniausiai pažįstama iš jos požiūrio į dabartinės Vokietijos pabėgėlių politiką. Prieš Islamą orientuota partijos programa netruko tapti diskusijų objektu ne tik Vokietijoje, bet ir likusioje Europoje. Į šią politinę jėga šiandien būtina pažvelgti plačiau, peržengiant vien tik dabarties diskusijas.

Gegužės pradžioje įvykusiame partijos suvažiavime Štutgarte buvo patvirtintas beveik 100 puslapių apimties politinis dokumentas, kuriame galima rasti siūlymų uždrausti minaretų statybas ir apriboti burkų dėvėjimą viešose vietose. Alternative für Deutschland varomąja jėga yra kanclerės Angelos Merkel, kuri žurnalo „Forbes“ šįmet jau šeštus metus iš eilės buvo nominuota įtakingiausia pasaulio moterimi, pabėgėlių politikos kritika. Merkel vadovaujamos krikščionių demokratų (CDU) partijos rinkėjų dalis atsigręžė į alternatyvią politiką siūlančią Alternative für Deutschland. Vienas iš jos deklaruojamų principų – Vokietija yra krikščioniška valstybė, o pagrindiniame šalies įstatyme įtvirtinta religijos ir tikėjimo laisvė negarantuoja išskirtinių teisių atvykėliams iš kitų šalių. Būtina pabrėžti, kad didžiausia Vokietijos regioninių rinkimų laimėtoja tapusi Alternative für Deutschland sugebėjo sulaukti nemenko jaunų žmonių palaikymo. Į šią politinę jėgą jau tenka žiūrėti ne vien tik kaip į marginalinę partiją, bet ir kaip į tam tikrą alternatyvą siūlančią politinę jėgą.

Alternative für Deutschland programoje yra daug viešojoje erdvėje dėmesio susilaukiančių teiginių. Tarkime, partija pasisako už Vokietijos ginkluotųjų pajėgų stiprinimą. Šiuo požiūriu „Alternatyva Vokietijai“ iš esmės pritaria dabartinei valdančiosios daugumos krypčiai. Šalies gynybos ministrė Ursula Van der Leyen gegužę paskelbė, kad pirmą kartą po Šaltojo karo Vokietija didins šalies kariuomenę. Per artimiausius septynerius metus Bundesverą turėtų papildyti daugiau kaip keturiolika tūkstančių karių. Tiesa, kaip rašo The New York Times, šįkart Bundesvero plėtra Vakarų valstybių sutikta su palengvėjimu ir pritarimu, o ne su išgąsčiu dėl Vokietijos.

Būtina neapsiriboti pastebėjimu, kad Alternative für Deutschland nariai kritiškai žiūri į dabartinę ES vykdomą politiką. Ši politinė organizacija kritikuoja ne tik pabėgėlių politiką, bet siūlo sugrįžti prie Vokietijos markės. Jos pagrindinis politinis dokumentas skelbia, kad bendros euro valiutos projektas nepasiteisino. Siūloma atsigręžti į ES ištakas, kurios glūdi veikiau ekonominiame, o ne politiniame bendradarbiavime. Partijos nariai nevengia klimato kaitos ir vokiečių kultūros populiarinimo informacinių technologijų amžiuje temų. Be to, pasisakoma už tradicinį šeimos modelį, kuris galėtų padėti Europos ekonomikos varikliui išbristi iš grėsminga tampančios demografinės situacijos. Šios 2013-aisiais politinėje Vokietijos arenoje pasirodžiusios partijos ideologiją šiandien sunku įsprausti į tradicinius kairės/dešinės rėmus. Partijos retoriką galima palyginti su dar tarpukario Veimaro respublikoje išsikerojusia minties kryptimi, įvardijama „konservatyvių revoliucionierių“ vardu. 

Po Pirmojo pasaulinio karo atsiradęs nusivylimas Veimaro Respublikos liberaliąja demokratija ir komunizmo baimė jaunuosius Vokietijos intelektualus paskatino ieškoti naujų politinės minties kelių. Daugelį su Didžiuoju karu vienaip ar kitaip susidūrusių intelektualų gąsdino vien tik laisvės principu grindžiama visuomenės sankloda, bandymai visuomenę pagrįsti vien gamyba, vartojimu ir ekonomine gerove. Jaunieji vokiečių tarpukario „konservatyvūs revoliucionieriai“ kritikavo ne tik demokratijos principais grindžiama Veimaro respubliką. Tai, kas vokiečių socialistams atrodė kaip žmonijos svajonės realizacija, jiems prilygo didžiausiam tautos pažeminimui, kuris buvo suvokiamas kaip Friedricho Nietzsches paskutinio žmogaus idėjos įgyvendinimas. Daugelis jaunų vokiečių intelektualų buvo gimę XIX-ojo amžiaus pabaigoje ir juos siejo bendra tragiška Didžiojo karo patirtis. Šiai mąstymo krypčiai priskiriami Ernstas Juengeris (kurio knyga „Plieno audrose“ neseniai išversta į lietuvių kalbą), Edgaras J. Jungas ir garsus vokiečių teisės teoretikas Carlas Schmittas. Šiems autoriams būdingas nusivylimas demokratiniu parlamentarizmu. Vokiečių konservatyvių revoliucionierių minties esmę bene geriausiai apibūdino Leo Straussas, savo nedidelės apimties straipsnyje „Vokiečių nihilizmas“.

Dabartinės Alternative für Deutschland sėkmės kontekste verta prisiminti kai kurias šio straipsnio idėjas. Strausso nuomone, nacionalsocializmas yra tik viena iš daugelio vokiškojo nihilizmo formų, pati žemiausia ir vulgariausia. Nors daugelis tarpukario vokiečių konservatorių turėjo ryšių su nacionalsocializmu, jie pirmiausiai turi būti siejami su moraliniu protestu prieš politinę tvarką. Jų nuomone, atviros visuomenės kūrimas sunkiai dera su tradicinės moralės principais. Veimaro respublikos intelektualų protestas atsirado iš įsitikinimo, kad moralinio gyvenimo šaknys glūdi uždaroje visuomenėje, o atvira visuomenė yra pasmerkta žlugti. Juengeris, Schmittas ir jų bendraminčiai atviros visuomenės idealą suvokė kaip klaidą. Kažkas panašaus būdinga ir dabartinei Alternative für Deutschland, nors dar tik atvirai neišsakomų prielaidų pavidalu. Ši politinė jėga ryškiai rodo ne tik Vokietijai būdingą jaunų žmonių nusivylimą politika, kuri suvokiama vien kaip procedūrinių klausimų sprendimas, be ryšio su žmogaus dvasiniu gyvenimu. Alternative für Deutschland rodo naujos vokiškojo nihilizmo formos kilimą. Panašiai kaip ir tarpukariu, šiandien taip pat jaučiamas stiprus nepasitenkinimas politikos nutolimu nuo žmogaus moralinio ir kultūrinio tapatumo klausimų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą