Nuomonės

2016.06.01 10:47

R. Valatka. Niekas nemokėjo imti?

2016.06.01 10:47

„Tai už ką dabar balsuoti?“ – klausia daugybę kartų prašovęs, bet nepraradęs vilties daugiau jau neprašauti rinkėjas. „Daugiau jau nebalsuosiu, nes nėra už ką“, – iš kito kampo atitaria rinkėjas, kuris ir pats neprisimena, ar kada išvis ėjo balsuoti.

Eik skersai išilgai Lietuvą, nerasi žmogaus, kuris po kokio politikų apsiskandalinimo nebūtų nors kartą taip ar panašiai pasakęs.

Vis dėlto iki šios gegužės tai buvo labiau folkloras. Liaudies kūryba, rodanti tautos požiūrį į savo išrinktuosius. Bet jei prokurorai ir toliau tokiu tempu kratys Seimą, spalį vyksiančių Seimo rinkimų metu iš tikrųjų galime neturėti už ką balsuoti. Fiziškai.

Patys pagalvokite: gegužės 12-ąją iškratytas Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis. Radybos – ketvirtis milijono eurų. Nepraėjo nė trys savaitės, ir štai naujas kratomasis – Darbo partijos ir Seimo vicepirmininkas Vytautas Gapšys.

Tiesa, „darbietis“ po kratymo ir apklausos neigė buvus grynųjų. Bet prokurorai kalba apie rimtą kyšį ir naujus kaltinimus, regis, etatiniam kyšių davėjui, „MG Baltic“ koncerno viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui. Lyg to būtų maža, prokurorai sako, kad byloje gali būti ir daugiau politikų.

Bet ar gali taip būti, kad iki spalio 9-osios neliks partijos, nepažymėtos „MG Baltic“ stumbro ženklu?

Po E. Masiulio fiasko stebėtis nebeišeina. Ženklas, kurio nederėtų praleisti: kratymo kol kas nepaliestos partijos dėl tokio konkurentų kratymo dideliu džiaugsmu netrykšta. Apskritai nekratytieji, išskyrus konservatorių lyderį Gabrielių Landsbergį, vis labiau primena paukštukus prieš artėjantį škvalą su perkūnija – nė cypt, nė kvykšt.

O ir konservatoriams, jei tik pakratytume atmintį, pernelyg garsiai šūkauti nereikėtų. Bent jau todėl, kad kitas ‚MG Baltic“ koncerno viceprezidentas Artūras Listavičius vos prieš ketverius metus konservatorių buvo keliamas kandidatu į Seimą. „Kaip turintis patirties versle, o supratimo – politiniame gyvenime“, tada jį pristatydavo iškiliausi konservatoriai.

Tokiu „MG Baltic“ vyru negali pasigirti jokia kita partija. O jei dar prisimintume netolimą praeitį, kai bendrovės dar galėjo legaliai remti partijas, rastume, kad ir tas pats „MG Baltic“, ir kiti verslai, rėmę politikus, paprastai pinigų duodavo visoms partijoms. Dėl viso pikto.

Kodėl dabar turėtų būti kitaip? O jei parama buvo teikiama partijoms taip pat lygiai, tik slapta, kaip tada gali atrodyti tolesnis prokurorų pasjansas su prisidirbusiomis partijomis?

Pasak vieno iš Merfio dėsnių, tikimybė, kad kas nors pasikartos, yra arba 15–20, arba 80–90 procentų. Galimi du variantai. Pirmasis: niekas nemokėjo imti. Tokiu atveju „MG Baltic“ paliks Lietuvą be partijų. Ir padorus rinkėjas spalį neturės už ką balsuoti.  

Kitas variantas: kai kas imti mokėjo. Arba „MG Baltic“ tiesiog kai ko dar nelaikė rimta jėga. Žodžiu, tam davė, anam davė, o tam nebeliko. Bet tai dar nereiškia, kad antruoju atveju bus likę už ką balsuoti – juk nebalsuos raudonas už baltąjį ir atvirkščiai? Nes kuo toks balsavimas už partiją, kurios nevirškini iš principo, skiriasi nuo kyšio ėmimo, tegu ir ne tokiu stambiu mastu?

Tačiau kad ir kaip sukristų prokurorų metamos kortos per likusį iki Seimo rinkimų laiką, net jei kratomų partijų ir kratomųjų vadų daugiau nebus, 2016-ųjų gegužė partinei sistemai sudavė tokį skaudų smūgį, kad nei pigiais triukais, nei žodžiais apie skaidrumą partijos gali nebeišsipirkti.

Retorika dažniausiai slepia išsisukinėjimą, tik dabar visi, pradedant vaikais, baigiant karšinčiais seneliais, tą išsisukinėjimą matys kaip ant delno.

Tragiškai smukę Liberalų sąjūdžio reitingai ir nepakilę kitų partijų reitingai duria. Burtas mestas.

Partijos to nenori pripažinti, bet dauguma jų priėjo partijų atkūrimo liepto galą. Pirmieji iš suktuko turi progą pabandyti išeiti liberalai. Bei jei birželio 11-osios suvažiavime viskas bus sukabinta tik „ant Masiulio“, jei taryba, valdyba ir pirmininko pavaduotojai liks tie patys, kaip buvo „prie Masiulio“, tada amen, Juze. Kur pažvelgsi – ten eglišakės. Trenkia pakasynomis.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.