Nuomonės

2021.04.06 10:07

Virginijus Savukynas. Dvejopų standartų Lietuva

Virginijus Savukynas, apžvalgininkas, LRT.lt2021.04.06 10:07

Ši Vyriausybė yra labai kritikuojama dėl komunikacijos strategijos: esą, jei būtų geresni šios srities specialistai, tai problemos būtų mažesnės. Tačiau norint komunikuoti, pirmiausiai reikia turėti žinią, kurią norima visuomenei perduoti. Kitaip tariant, reikia turėti Vyriausybės darbus ir sprendimus. Štai čia ir didžiausia bėda. 


Ryte premjerė su sveikatos ministru giria vieną vakciną, vakare ją sustabdo. Vakcinacijos procesas tapo chaotiškas: įvairiausių prioritetinių grupių išskyrimas tik dar labiau supriešino visuomenę. Draudimų naikinimas, po to jų grąžinimas tapo toks painus, kad žmonės jau nesupranta, ką galima, o ko ne. Išskyrus tai, kad per šv. Velykas negalima aplankyti savo tėvų.

Ir visai nesvarbu, kad jie galbūt paskiepyti, pats galbūt esi persirgęs, ir nebus jokio pavojaus nei užkrėsti, nei platinti ligą. Tiesa, jei turite daug pinigų, tai savo tėvams galite nupirkti bilietus ir kartu išskristi į Maldyvus, kur maloniai sutiksite šv. Velykas. Žmonės mato dvigubus standartus: nesame vienoje valtyje, – turintiems pinigų, vienokia, pagerinta, neturintiems – sukiužusi burlentė.

Taip buvo ir per šv. Kalėdas, kai vaikai negalėjo aplankyti savo tėvų, gyvenančių kitoje savivaldybėje, bet atskristi iš Briuselio buvo galima. Visą karantino laikotarpį tokie dvigubi standartai egzistavo. O dabar Vyriausybė susirūpinusi, kad išplito britiškoji viruso atmaina: kaip ji neišplis, jei vienus gyventojus smaugiant griežtu karantinu, kitiems buvo palikta laisvė keliauti. Kai tokie keisti, nelogiški sprendimai, jokia komunikacija nepadės. Žmonės mato dvigubus standartus.

Ir ne tik Vyriausybė juos taiko. Į virtualią erdvę išsiruoš virtualūs policininkai. Policijos vadovai dorai taip ir nepaaiškino, ką jie darys. Iš pradžių kalbėjo, kad perspės nepraustaburnius, medžios dezinformacijos skleidėjus ir bus efektyvi „kitais klausimais“. Kas tie kiti klausimai, irgi nepaaiškino. Sulaukę kritikos, policijos vadovai aiškino, kad svarbiausias taikinys – nusikaltimus darantys asmenys.

Tačiau man iškyla klausimas: ar iki tol virtualioje erdvėje buvo galima nusikaltimus daryti? Antra, policijos vadovai sako, kad tai prevencinė priemonė, bus apsiribojama įspėjimais. Negi policijos vadovai nori pasakyti, kad jei mato, jog daromas nusikaltimas virtualioje erdvėje jie tik perspės, bet nesiims tyrimo? Įsivaizduokime, policininkas patruliuoja gatvėje ir pamato, kad apvaginėjamas butas. Jis prieina ir draugiškai sako: „Pilieti, prašau nutraukti šia veiklą“. „Gerai“, atsako vagis, ir kai policininkas nueina, jis toliau tęsia savo darbą.

Suprantama, yra didelės problemos virtualioje erdvėje: patyčios, kitų niekinimas ir pan. Reikia taisyklių, tačiau tos taisyklės turi būti vienodos visiems. Štai policija jautriai sureagavo, kai policininkai buvo pavadinti viena nekalta daržove. Ir išrašė administracinę baudą. Tačiau kai skandalingai pagarsėjęs policininkas žmogų išvadino „lochu“ ir dar papurškė dujų į veidą, panašaus principingumo nebuvo. Negirdėjau, kad tas policininkas už tai būtų gavęs administracinę baudą.

Policija siunčia aiškią žinią, kad vieniems galima tyčiotis iš žmonių ir nieko už tai nebus, tačiau kiti pajus visą administracinio kodekso sunkumą. Jeigu policija tikrai nori kovoti su neapykantos kalba, patyčiomis, turėtų pradėti nuo Seimo posėdžių transliacijų ir politikų pasisakymų viešoje erdvėje stebėsenos. Ten daug galėtų atrasti medžiagos, juk viena Seimo narė jai nepatikusį kolegą pavadino „lochu“.

Tačiau policija politikų nelies, jie geriau nusitaikys į pažeidžiamus, silpnesnius, žmones. Taip ir formuojasi dvi Lietuvos – vienai vieni reikalavimai, kitai – kiti. Tai gimdo neteisingumo jausmą, nusivylimą valstybe. Juk kas nori gyventi šalyje, kurioje taikomi dvigubi standartai?

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Populiariausi