Nuomonės

2021.03.22 15:48

Virginijus Savukynas. Kaip pavyks įveikti karantino pasekmes?

Virginijus Savukynas, apžvalgininkas2021.03.22 15:48

Metai, kaip gyvename griežtesniame ar laisvesniame karantine. Ir tikrai ši pandemija pakeitė pasaulį, o kartu ir Lietuvą. Šiandien Vyriausybė ne tik turi kovoti su virusu, bet taip pat ir su karantino pasekmėmis. O jos jau matomos plika akimi: nedarbas, kai kurių verslo šakų kritinė padėtis ir svarbiausia – žmonių psichologinė savijauta, vis didėjantis visuomenės susiskaldymas pačiais įvairiausiais klausimais.


Pasiūlyti nueiti pas psichologą jau neužteks. Vyriausybei reikia ne tik plano, kaip įveikti COVID-19, bet taip pat kaip įveikti karantino pasekmes.

Suprantu, kad dabartinė Vyriausybei sunku apie tai pagalvoti, nes vis dar nesuvaldyta epidemija, naujos viruso atmainos atneša vis naujas grėsmes. Be to, ši Vyriausybė vis dažniau ir vis griežčiau kritikuojama.

Aišku, kritikuojama ne veltui. Kaip vertinti, kai ministras Arūnas Dulkys ir premjerė Ingrida Šimonytė ryte aiškina, kad „AstraZeneca“ vakcina yra puiki, o vakare jau sustabdo vakcinavimą? Teigiama, kad taip rekomendavo Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba.

Suprantama, kad situacija sudėtinga, tačiau ar tikrai tai buvo vienintelis sprendimas? Ir dar taip greitai priimtas. Ar tikrai buvo apgalvotos pasekmės, kurias jis sukels? Panašu, kad ne. Ir reikia tikėtis, kad ateityje tokių skubotų ir neapgalvotų sprendimų nebus.

Tačiau šiai Vyriausybei dirbti nėra lengva. Ir ne vien todėl, kad Seime ji turi trapią daugumą. Negalima nepastebėti ir tam tikros konkurencijos tarp premjerės I. Šimonytės ir ministrės Aušrinės Armonaitės.

Laisvės partija nenori būti jaunesniąja sese koalicijoje, todėl demonstruoja savo raumenis bandydama įgyvendinti savo rinkiminę programą.

Prisiminkite vasario pradžią, kai premjerė sakė, kad dar anksti galvoti apie karantino atlaisvinimus, bet vos A. Armonaitė prabilo apie tai, kad reikia verslui leisti dirbti, apie kai kurių draudimų panaikinimą pradėjo kalbėti ir I. Šimonytė.

Laisvės partija nenori būti jaunesniąja sese koalicijoje, todėl demonstruoja savo raumenis bandydama įgyvendinti savo rinkiminę programą. Tačiau dažnai jos pasiūlymai tik dar labiau skaldo nuo karantino pavargusią visuomenę. O jos paruoštas įstatymų projektas dėl „neapykantos kalbos“ yra kritikuojamas net ir teisininkų, nes tikrai iškyla rimtų klausimų, ar prisidengus šiuo įstatymu nebus žmonės persekiojami ideologiniu pagrindu. Kitaip tariant, ar Konstitucijoje numatyta žodžio ir minties laisvės nebus pažeistos?

Valdantieji turėtų nežiūrėti iš aukšto į piliečius, neturėtų gąsdinti naujomis baudomis, bandydami užčiaupti kritikus, ir netgi tuos, kuriems tiesiog iškyla klausimai ar apie vakcinas, ar apie karantino priemonių būtinybę. Tokie žmonės nėra nei visuomenės, nei valstybės priešai.

Šiaip ar taip diskusijos šiais klausimais vyks Seime, o visuomenė atidžiai jas stebės. Ar koalicijos partneriai sugebės rasti išmintingus sprendimus? O gal jų jau dabar matoma konkurencija išvirs į tarpusavio pykčius?

Vyriausybės silpnumas ir nestabilumas tikrai nėra pats geriausias dalykas tokiomis sudėtingomis aplinkybėmis. Kartu ši Vyriausybė turėtų atrasti naują kalbėjimo su visuomene būdą. Ir ne vien su tais, kurie juos išrinko.

Valdantieji turėtų nežiūrėti iš aukšto į piliečius, neturėtų gąsdinti naujomis baudomis, bandydami užčiaupti kritikus, ir netgi tuos, kuriems tiesiog iškyla klausimai ar apie vakcinas, ar apie karantino priemonių būtinybę. Tokie žmonės nėra nei visuomenės, nei valstybės priešai.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt