Nuomonės

2021.02.27 09:00

Mykolas Drunga. Žudikai privalo atsiskaityti

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2021.02.27 09:00

Šįkart užsienio spauda lyg iš naujo atranda ir pabrėžia žmogaus teisių gerbimo svarbą – kas jas mindžioja po kojomis, nusipelno griežto atsako. Tai galioja ir Rusijos, ir Sirijos kraugeriams.

Kaip trečiadienį rašė Stokholmo dienraštis „Dagens Nyheter“, „Europos Sąjunga ryžtasi pirmą kartą prieš Rusiją taikyti savo naują Magnickio įstatymą.

Jis pavadintas pagal advokatą Sergejų Magnickį, kuris 2009 m. buvo mirtinai nukankintas rusiškame kalėjime. Įstatymas nukreiptas prieš asmenis, grubiai pažeidinėjančius žmogaus teises. Pagal jį greit bus paskelbtos sankcijos Rusijos generaliniam valstybės prokurorui ir dar trims vadinamosios teisingumo sistemos vadovams.

Jie šios bausmės be jokios abejonės nusipelnė, tačiau tuo pačiu jie tėra maži ratukai korumpuotoje Putino sistemoje ir savo nurodymus gauna tiesiogiai iš Kremliaus – kaip ir tie agentai, kurie bandė nunuodyti Aleksejų Navalną.

Veiksmingiau būtų smogti į valdžios aparato piniginę ir visų pirma taikyti į oligarchus, kurie palaiko korupciją ir tuo pačiu visą sistemą“, – rašė Švedijos sostinės laikraštis.

Pasak Kinijos laikraščio „Wenhui Bao“, „Europos Sąjunga ir Rusija apsikeitė aštriais žodžiais. Ateina Europos sankcijos Maskvai, taip pat nereikės ilgai laukti ir Kremliaus atsako.

Čia į akiratį pirmiausia krenta Vokietija. Berlynas ir ypač Vokietijos kanclerė Kremliaus požiūriu labiausiai atsakingi už kilusias įtampas. Juk tai buvo Angela Merkel, kuri apnuodytą A. Navalną pakvietė gydytis į Berlyną.

Ir kai kalba pasisuka apie žmogaus teisių pažeidimus Rusijoje, tai Berlynas visuomet stovi priešakyje. Šis vaidmuo Maskvai yra rakštis akyje“, – pažymėjo Šanchajaus dienraštis.

O dabar prie nusikaltimų žmogaus teisėms Sirijoje.

Koblenco niesto Vokietijoje teismas paskelbė nuosprendį prieš Sirijos slaptųjų tarnybų bendradarbį. Ta proga Belgijos dienraštis „Standaard“ ketvirtadienį rašė, kad „pirmą kartą Sirijos prezidento Basharo al Assado priespaudos aparatas teismo įvertintas kaip nusikaltęs žmonijai.

Žmogaus teisių aktyvistai čia įžiūri pirmą istorinį žingsnį didesnio teisingumo link po Assado daugelį metų trukusio karo prieš savo paties žmones.

Tačiau kartu šis nuosprendis atveria didžiulius trūkumus tautų teisėje. Tarptautinis baudžiamasis teismas yra bejėgis, nes Sirija nėra jo narys, o Rusija blokuoja kiekvieną Jungtinių Tautų Saugumo tarybos iniciatyvą.

Jungtinės Amerikos Valstijos jau 2013 m. pražiūrėjo galimybę Assadą po jo išpuolio nuodingomis dujomis kariškai parklupdyti ant kelių. Šiandien jis sėdi ant klibančio sosto sugriautoje šalyje, kurioje šimtai tūkstančių prarado savo gyvybę, milijonai pasileido bėgti, o pasaulis vis dar mieliau nukreipia žvilgsnį į šoną.

Tačiau šansai, kad Assadas mirs kaip laisvas žmogus, Koblenco nuosprendžio dėka truputį sumažėjo“, – teigė Briuselio flamandiškas laikraštis.

Šveicarijos dienraštis „Neue Zürcher“ savo komentarą pradėjo eile klausimų: „Ar procesas Koblence, kuris net nebuvo verčiamas į arabų kalbą, yra tinkamas kelias pilietiniam karui Sirijoje įvertinti? Ar Vokietijos provincijos teismas pajėgus atsižvelgti į sudėtingumą konflikto, kuriame dalyvauja įvairios galybės, kurių rankos irgi suteptos krauju?

Šitie klausimai ir priekaištai yra teisėti, tačiau po 61-ą dieną trukusio teismo atsakymas yra aiškus: taip! Rūpestingo federacijos prokuratūros pasirengimo, taip pat ir Sirijos advokatų bei vokiečių žmogaus teisių žinovų angažuotos talkos dėka procesas privedė prie svarbių faktų apie prezidento Assado kankinimų aparatą nustatymo“, – teigė Ciuricho laikraštis, dar pridurdamas, kad „tuos kankinimus pergyvenusiems šis nuosprendis teikia šiek tiek moralinio atpildo“.

O Londone leidžiamas panarabiškas dienraštis „Al-Sharq-al-Awsat“ rašė, kad „iš Sirijos atėjusių dokumentų apie Assado valdžios karą prieš savo gyventojus vertės neįmanoma pervertinti. Jie atskleidžia nusikaltimus režimo, kuris savo piliečius įkalina, žudo, kankina ir veja iš šalies.

Dabar teismai ir žmogaus teisių organizacijos turi darbo pagrindą, kuris daro įmanomais dalykais sankcijas ir kitus tolesnius procesus. Kaip dabar Vokietijoje Sirijos režimo atstovai turės ir kitur pasaulyje prisiimti atsakomybę.

Visa tai primena Niunbergo procesus, per kuriuos nacionalsocialistiniai nusikaltėliai turėjo atsiskaityti ir buvo nuteisti“, – darė išvadą arabų laikraštis.

Užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ

Populiariausi