Nuomonės

2016.05.02 08:14

R. A. Medeišienė. Minimalizmas

2016.05.02 08:14

Kviečiu pagalvoti, kas Jums yra minimalizmas. Kalbu ne apie dailę, architektūrą, ne apie muziką ar interjerą, nors žvelgiant įdėmiau, ir tai yra susiję.

Kalbu apie minimalizmą gyvenime.

Iš nebūtinai gilių ir neprivalomai ilgalaikių aplinkos stebėjimų teigčiau, kad minimalizmas gyvenime gali būti primestas, suvaidintas, keičiamas pagal poreikius ir pasirinktas.

Minimalizmas gali būti primestas. Turėdamas itin ribotą kiekį pajamų, ir sukiesi iš turimų resursų. Norėtum ir kelionių, ir kultūrinių renginių, ir naujų kokybiškų rūbų ar daiktų, bet negali įsigyti. Kartkartėmis bandai motyvuoti save, jog turimos dvasinės vertybės daug svarbiau nei būtina nauja orkaitė, stengiesi atrasti vis daugiau patvirtinimų, kad toks ir turi būti orus materialinėmis gėrybėmis neapkrautas gyvenimas, bet dažnokai pats tuo abejoji.

Minimalizmas gali būti ir suvaidintas. Pilietis X visuomenei sąmoningai demonstruoja savo ribotą ar visišką nemokumą. O tuo tarpu jo banko sąskaita nuosekliai auga (jei pasitikima bankais), arba auga stiklainyje laikoma pinigų suma (jei pasitikima savo namų saugumu). Žiūrėdamas į pilnėjantį stiklainį ar į didėjančius skaičiukus sąskaitoje pilietis X jaučiasi puikiai, ir dažniausiai neturi jokio plano ar idėjos, ką norėtų nuveikti su šiuo savo turtu.

Minimalizmas gali būti keičiamas pagal poreikius arba auditoriją. Jautriai nuskaitęs savo pašnekovus, pilietis X pritaikys prie jų savo minimalizmo ribas. Jei auditorija kukli, piliečio X galia ir ribos dažniausiai bus vos vos platesnės – kad padarytų įspūdį, bet išliktų artimas grupei. Jei auditorija pasiturinti, piliečio X ir pašnekovų turėjimo bei pirkimo galia bus beveik identiškos. Antraip sunku bus patekti į pasiturinčiųjų ratą.

Minimalizmas gali būti ir pasirinktas. Štai vieno 48 metų JAV piliečio pasirinktoji patirtis:

„Aš turiu dvi kuprines: vieną rūbams, kitą – kompiuteriui, „iPad“, „iPhone“. Ir visišką nulį kitos nuosavybės.

Neturiu adreso. Rašau tekstą sėdėdamas kavinėje. Šįvakar susirasiu vietą apsistoti. Ar tai bus mano ilgalaikis adresas? Turbūt ne.

Ar aš minimalistas? Nežinau. Gyvenu kaip iš tikro noriu ir man nesvarbu, kokią etiketę man klijuoja kiti. Tai mano pasirinkimas.

Turėti labai mažai man reiškia negalvoti apie daiktus, kuriuos aš turiu. Minimalizmas man yra turėti tiek, kiek man reikia. Kiekvienam tai – skirtingas kiekis.“

Jamesas Altucheris – toks šio žmogaus vardas. Jis tinklaraštyje dalijasi savo gyvenimo istorija ir atradimais.

Mano mintyse vis sukasi jo aprašyta situacija, kai atsikratydamas savo užgyvento turto jis sąmoningai išmetė įgytą išsilavinimą liudijančius diplomus. Jiems gauti įdėjo daug pastangų, tačiau Jamesas diplomo atsisakė lengvai motyvuodamas tuo, kad kitiems dabar išmetamiems dalykams įsigyti jis investavo dar daugiau laiko ir energijos.

Diplomas yra ypatingas pasiekimas, suteikiantis saugumo ir garantijų. Tokia yra iki šiol gaji visuomenės nuomonė. Diplomas tarsi dar vienas saitas, rišantis prie keistos visuomeninės struktūros, jei pažvelgsime kritiškiau.

Mano veikla susijusi su edukacija. Tikiu, kad ji svarbi. Bet vis labiau abejoju, ar edukacijos įrodymui privalu pateikti diplomą, ir labai abejoju, ar svarbiausia edukacija įvyksta aukštosiose mokyklose.

Kažkam stojimas į kolegiją ar universitetą yra natūrali tąsa po mokyklos baigimo – taip tiesiog reikia.

Kai kam „tiesiog reikia“ ir magistro, ir daktaro diplomo.

Kai kurie diplomo siekia gerbdami tėvų pageidavimus. Dalis tokių gautą diplomą įteikia tėveliams ir toliau keliauja savo idėjos vedami, jei užtenka drąsos ir jei išsigrynina mintis, ką nori veikti su savo gyvenimu.

Diplomas nebeteko turėtos vertės ir dažnai nedaug liudija apie gebėjimus, patirtį, kompetencijas. Mintis nenauja, tik labai jau jautri tiems, kam edukacija vis dar rūpi.

Patirčiai kaupti ir jai reflektuoti diplomai nebūtini. Patirtį kaupti galima ir gyvenant sąmoningai pasirinktą minimalistinį gyvenimą.

Tik štai klausimas – ar gali būti minimalistinė edukacija? Siūlau pagalvoti apie tai.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.