Nuomonės

2021.02.25 19:13

Jurga Tvaskienė. Trečioji banga kaip pagunda

Jurga Tvaskienė, apžvalgininkė, LRT.lt2021.02.25 19:13

Statistikos departamentui pirmadienį tapo panašu, kad karantinuotoje Lietuvoje kyla trečioji COVID-19 banga. Savo įspūdžiu departamentas nedelsdamas pasidalijo viešai – per žiniasklaidą. Įsitempusioje visuomenėje raibuliai nuo bangos pasklido plačiai.

Nepalietė tik Vyriausybės, kuri stoiškai tylėjo iki trečiadienio. Kodinės dienos, kai pranešama apie karantino atlaisvinimus. Arba ne.
„Panašu, kad pradedame trečiąją pandemijos bangą. Lietuvos trajektorija dviejų pandemijos rodiklių erdvėje apsigręžė ir sugrįžo į senas vėžes, kuriomis važiavo spalio mėnesį“, – tokį vaizdingą pranešimą pirmadienį išplatino Statistikos departamentas.

Drąsus tapęs Departamentas, užsiauginęs sparnus po to, kai neoficialiai buvo įvardytas kaip geresnis už Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą. Kurgi ne, bent duomenų apie mirčių skaičių nepameta. Ir dar yra gavęs lėšų stebėsenos platformai, o dėl to – ir privilegiją skelbti su kovidu susijusią informaciją.


Kaip dabar aiškėja, labai jautrią informaciją, nes viena yra sausi skaičiai, kad ir matuojami šimtais ar net tūkstančiais susirgimų bei dešimtimis statistinių mirčių, o kita – jų interpretacija, akimirksniu padidinanti įtampą ir taip jau lyg styga įsitempusioje visuomenėje.


Tai jau po to, kai kilo iš pradžių menkų abejonių, o jau vėliau rimtas šaršalas, Statistikos departamentas patikslino savo pranešimu tenorėjęs „atkreipti epidemiologų dėmesį į nerimą keliančią tendenciją“ dėl augančios teigiamų testų dalies. Kodėl Departamentas nesugalvojo to padaryti tiesiai kreipdamasis į duomenis įvertinti kompetencijų turinčius specialistus (o juk vos prieš kelis mėnesius šios įstaigos vadovė, kalbėdama apie įpareigojimą skelbti COVID duomenis, tai stipriai akcentavo – jie tik rinks ir skelbs, o štai apibendrinimus darys kiti), atsakymo negirdėti.

Premjerė Ingrida Šimonytė tik trečiadienį po Vyriausybės posėdžio, kuriame apsispręsta karantiną pratęsti dar mėnesiui, atsakė, kad situaciją su koronovirusu vertintų ne kaip trečiąją bangą, bet kaip „įstrigimą“.

Ir labai nesinori tikėti, kad Vyriausybė, prieš kelias savaites užsitraukusi rūstybę, kai pamaitino karantine sėdinčią tautą išankstiniais pažadais dėl atlaisvinimų, kurių vos po kelių dienų suprato negalėsianti įvykdyti, dabar neatsispyrė pagundai apsidrausti.

Sveikatos apsaugos ministras, kartu ir operacijų vadovas Arūnas Dulkys nepasakė nieko – trečioji banga pro Sveikatos apsaugos ministeriją prašniokštė jos nepalietusi. Dėl ministro gal ir suprantama – turėjo izoliuotis, laukė testo rezultatų. Bet jo komanda visuomenėje nerimą pasėjusią žinią irgi nuleido negirdomis.


Nieko gero, kai statistinę informaciją paneigti belieka Prezidentūrai. Su visa ekspertų taryba, žinoma. Ir labai nesinori tikėti, kad Vyriausybė, prieš kelias savaites užsitraukusi rūstybę, kai pamaitino karantine sėdinčią tautą išankstiniais pažadais dėl atlaisvinimų, kurių vos po kelių dienų suprato negalėsianti įvykdyti, dabar neatsispyrė pagundai apsidrausti. Kad leido prasprūsti bauginančiai informacijai, be papildomų kalbų pagrindžiančiai, kad jokių rimtesnių karantino atlaisvinimų nebus. Užuot dar – ir dar kartą – pasakius, kad pandeminė situacija to neleidžia.


O kai šitaip, tai iniciatyvą greitai perima tie, kuriems dabar pasitaikė proga kalbėti, neatsakant už kalbų padarinius. Pavyzdžiui, opozicijai. Kurios trys garbingi atstovai – vos prieš tris mėnesius Vyriausybėje sėdėję ekspremjeras Saulius Skvernelis, ekskancleris Algirdas Stončaitis ir eksvicekancleris Lukas Savickas – jau eina gelbėti tautos konstitucinių teisių. Ir siūlo, kad sprendimus dėl ilgesnio nei keturių mėnesių karantino priimtų ne Vyriausybė, bet Seimas. Lyg 141 epidemiologas, iš kurių kiekvienas žino, kaip tautai geriau.


Būti COVID-19 analitiku dabar daugeliui yra garbės reikalas, kaip ir būti krepšinio ekspertu, ironizuoja į viešumą, regis, grįžtanti Visuomenės sveikatos centro atstovė Rolanda Lingienė. Ir pretendentų eilė – į tuos analitikus – vis ilgėja. Vyriausybei stoiškai tylint.

Populiariausi