Nuomonės

2021.02.24 15:11

Norbertas Černiauskas. Žiniuonių visuomenė

Norbertas Černiauskas, istorikas2021.02.24 15:11

4-ojos dešimtmečio Lietuvoje, taigi prieš 90 metų, vyko neįprasta kova – kova su bobutėmis. Tiesa, ne su mamomis, močiutėmis ar vyresnio amžiaus moterimis, o su ypatingomis bobutėmis (žiniuonėmis, žolininkėmis, pribuvėjomis) – moterimis, kurios kaip mokėdavo, taip padėdavo įvairių ligų prispirtiems žmonėms, o dažniausiai gimdyvėms.

Jos iš savo bobutizmo patirties patardavo, paguosdavo, patvarkydavo gimdyvių namus, gal pasidalindavo ir sukaupta gyvenimiška išmintimi. Pati kova su jomis nebuvo tikra, veikiau simbolinė, nes suvokta, kad ne bobutės, o įvairiausių kvalifikuotų specialistų, elementarių žinių ir konkrečių praktikų trūkumas, trumpindavo žmonių gyvenimą. Kova sustiprėjo tada, kada medicina bent minimaliai tapo prieinama, o elementarių higienos taisyklių jau mokyta mokykloje.


1930-aisiais bobutėmis susidomėta neatsitiktinai – vienas esmingiausių tuometinių šalies (ne)kultūringumo požymių, kūdikių mirtingumo rodiklis, Lietuvoje buvo vienas prasčiausių Europoje. Ne tik neturtas, bet ir elementarios higienos trūkumas, medicinos žinių nuvertinimas ir pernelyg didelis pasitikėjimas žiniuoniais ar savigyda situacijos negerino. Netgi ten, kur felčerių ir akušerių pasirodymas minėtus rodiklius bematant sumažindavo – įtarumo dėl, medikų veiklos vis tiek būta daug.

Kova tarp pasitikėjimo bobute ir mediku buvusi nuožmi – žmonės medikų šaukdavosi tik aplinkui pradėjus sukinėtis giltinei. O iki tol visiems viskas aišku – senolių patarimai, užkalbėjimai, antpilėliai, žolelės ir šaknelės nugalėdavo viską. Ką ten keisti medikų patarimai dėl kasdieninės higienos, sanitarijos ar mitybos...

XXI amžiuje atrodo ne kažkas pasikeitė. Buvo daug kalbama apie žinių visuomenę, bet jos išdava kažkodėl tapo ne žinios, o modernieji žiniuonys. O žiniuonys žino daug ir geriausiai, ir ne tik apie mediciną: kaip plinta virusai, nuo kokių ligų miršta žmonės, kodėl kertami medžiai, ką mąstė vienas ar kitas istorinis herojus, ir net kaip iš tikrųjų vyksta globalinis atšilimas.

Deja, turime tokio plataus žinojimo ir išsilavinimo visuomenę, kuriai netrukus gydytojai ir kiti specialistai turės prieš kiekvienos dienos svarbiausias televizijos žinias, bent po penketą minučių aiškinti net ne apie ir vakcinų veikimą, o įrodinėti, kad rankų plovimas, dantų valymas ar namų vėdinimas nekenkia sveikatai, netrukdo kvėpuoti ir nesilpnina imuniteto.

Tokioje žiniuonių visuomenėje jau pats laikas pradėti vertinti net ne tuos, kurie teigia viską aiškiai žinantys, bet, atvirkščiai – tuos, kurie prisipažįsta kažko nežinantys, nesuprantantys. Atrodo, kad natūralus nežinojimas šiuo metu žymiai mažiau kenkia sveikatai nei žiniuoniškas ir kategoriškas visa ko išmanymas.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.