Nuomonės

2016.04.23 09:23

M. Drunga. Ukraina JAV prezidento rinkimuose

2016.04.23 09:23

Didelę antipatiją sukeliančiam Donaldui Trumpui greitai artėjant prie oficialios respublikonų kandidato į JAV prezidentus nominacijos, nemažai laikraščių meta paskutinį žvilgsnį į likusius du jo varžovus, gal su viltimi, kad vienas jų D. Trumpą vis dėlto sustabdys.

Bet tam šansų beveik niekas neduoda, visai nesvarbu, ar į D. Trumpą žiūrima palankiai, ar su siaubu. Tarp pastarųjų, be abejo, yra visa kairiųjų liberalų internetinio žurnalo „New Republic“ komanda.

Tačiau vienas jos narys, Brianas Beutelas, nors labai norėtų, kad D. Trumpas nelaimėtų, teigia, jog respublikonai pasielgtų negarbingai ir nesąžiningai savo partijos eilinių narių atžvilgiu, jeigu liepos suvažiavime atsisakytų pergalę pripažinti D. Trumpui.

Kita vertus, D. Trumpo pergalė ne tik prieš kitus respublikonų kandidatus, bet ir prieš beveik garantuotą demokratų partijos kandidatę Hillary Clinton dar nereiškia pasaulio galo – taip mano ne tik prestižinio dešinės pakraipos dienraščio „Wall Street Journal“ apžvalgininkas Jamesas Taranto, bet ir dauguma paleokonservatorių internetinio laikraščio „American Conservative“ bendradarbių.

Priešingai, vienas pagrindinių jo apžvalgininkų Danielis Larisonas smarkiai baidosi ne D. Trumpo, bet kito kandidato, Johno Kasicho, – dėl to, kad tas siūlo imtis „beatodairiškos užsienio politikos“.

Savo straipsnį prieš šį Ohajo valstijos gubernatorių, daugelio laikomą „nuosaikia konservatyvia alternatyva“ tiek D. Trumpui, tiek T. Cruzui, D. Larisonas pradeda taip: „Johnas Kasichas neseniai kalbėjosi su dienraščio „Washington Post“ redakcija ir visiems priminė, kodėl jo nereikėtų rinkti Amerikos prezidentu.“

Tada S. Larisonas pacituoja to pokalbio ištrauką. Atsiliepdama į J. Kasicho siūlymą ukrainiečius apginkluoti branduoliniu ginklu, laikraščio redakcija jo paklausė:

„O ar tai nepaskatins V. Putino dar labiau eskaluoti Rusijos branduolinį apsiginklavimą?

– Ne, aš vis tiek taip darysiu, – atsakė J. Kasichas. – Taškas. Viskas. Aš jiems suteiksiu mirtinus gynybinius ginklus, jei būsiu prezidentu. Galiu tai prastumti Kongrese.

Taip ir bus, ne kitaip. Man nerūpi, kad V. Putinas gali ant mūsų užsirūstinti po to, kai būtent jis tą nelaimingą šalį ir užpuolė, nejaugi to nesuprantate? Ne, dėl to nesuku sau galvos.“

„Kitaip sakant, – tęsia D. Larisonas, – Johnas Kasichas nepagalvojo apie galimas neigiamas savo siūlomos politikos pasekmes, ir jis net nenori apie tai pagalvoti. Jis tenori Ukrainą apginkluoti, – ir byla baigta. Nesvarbu, ar tai vestų prie dar didesnio konflikto ir dar daugiau žalos Ukrainai, jis dėl to nekvaršins galvos.  

J. Kasichas ne tik nekreipia dėmesio į riziką, kylančią iš vienos pusės apginklavimo stiprinimo, bet jis taip užsispyrusiai laikosi savo, jog, kai jam apie tą pavojų užsimenama, jis tik numoja ranka, tarsi tai būtų visai ne prie ko.

Tai veda prie minties, kad J. Kasichas nesiima atsargaus ir racionalaus savo politinio siūlymo kainos ir naudos apskaičiavimo, bet verčiau nori mestis į užjūrio konfliktą, visai nesvarstydamas, kas gali iš to išeiti.

Jau ir anksčiau per šią rinkimų kampaniją J. Kasichas išreiškė beatodairiškas nuostatas užsienio politikos klausimais, tačiau šie jo pareiškimai apie Ukrainos branduolinį apginklavimą aiškiausiai rodo jo neatsargumo, bravūriškumo, neatsakingumo lygį“, – baigia savo straipsnį portale „American Conservative“ apžvalgininkas Danielis Larisonas.   

Apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.