Nuomonės

2021.01.26 17:23

Virginijus Savukynas. „Karo“ su pandemija šalutinės pasekmės

Virginijus Savukynas, apžvalgininkas2021.01.26 17:23

COVID-19 pandemijos suvaldymas greitai buvo įrėmintas karo retorika: priešas yra virusas, gydytojai ir savanoriai – priešakinėse eilėse kovojantys kariai, ekspertai – vadovaujantis štabas, o ministrai – generolai, priimantys galutinius sprendimus.


Apie tai jau įžvalgiai rašė savo komentare Augustinas Šulija. Suprantu, kad šia karo retorika buvo stengiamasi dramatizuoti padėtį, pasiekti piliečių ausis ir protą, kad elgtųsi atsakingai. Tačiau kokios pasekmės?

Kiekvienas karas turi šalutinius nuostolius. Šiuo atveju tai yra tie žmonės, kurie laiku negalėjo gauti reikiamos medicininės pagalbos ir mirė. Daktaras Rimantas Jankūnas į šį klausimą pasižiūrėjo plačiau. Jo surinkti duomenys rodo, kad 2020 metais ženkliai padidėjo bendras mirčių skaičius Lietuvoje. Ir dauguma mirė ne nuo koronoviruso. Tad šios pandemijos šalutinės aukos yra gausesnės nei tos, kurias pasiglemžė virusas.

Medikai jau seniai perspėja, kad karantino pasekmės bus juntamos ilgą laiką, nes per šiuos metus daugelis žmonių, bijodami užsikrėsti COVID-19, atidėliojo vizitą pas gydytoją, tad baisios ligos tapo užleistos ir jas išgydyti bus labai sudėtinga.

Aišku, apie psichologinę visuomenės būklę nekalbu. Vaistininkai tikriausiai gali patvirtinti, kad padidėjo raminamųjų ir migdomųjų pardavimai. Depresija, nerimas pasiglemžia vis daugiau žmonių. Ypatingai, kai vis nėra aišku, kokia ta ateitis bus.

Antra, ekonomistai perspėja, kad šio karantino pasekmė bus ta, jog smulkusis ir vidutinis verslas susitrauks, o stambusis verslas dar labiau sustiprės. Kitaip tariant, vidurinė klasė dar labiau sumenks, o turtingi taps dar turtingesniais. Taip yra ne tik Lietuvoje, bet visame pasaulyje. To nereikėtų nuvertinti.

Nesunku suprasti, su kokiais iššūkiais susidurs visuomenė, kai ši pandemija bus nugalėta. Politologai puikiai žino, jog demokratija geriausiai funkcionuoja ten, kur yra stipri vidurinė klasė. Kai ji sumenksta, atsiveria didelė turtinė nelygybė, o su ja – ir galimybės politikams, kurie įvardijami kaip populistai. Tikrai nenustebčiau, jei po šios epidemijos keistųsi Europos politinis peizažas. Tik ar jis pasikeis į gerą pusę? Tuo smarkiai abejoju.

Savaime suprantama, kad karantinas buvo reikalingas, norint suvaldyti epidemiją. Tačiau šiandien reikia galvoti ne tik apie jį, bet žymiai plačiau: kokia bus visuomenė po šios epidemijos? Kokios bus problemos ir ką jau šiandien galima padaryti, kad jos būtų mažesnės. O svarbiausia, susikoncentravus į kovą su virusu, nepamiršti apie šalutinius nuostolius. Antraip tai bus Pyro pergalė.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ

Populiariausi