Nuomonės

2016.04.06 15:42

M. Drunga. Niekam nenaudingas konfliktas

LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.04.06 15:42

Šeštadienį iš naujo užsiplieskęs konfliktas Kalnų Karabache sulaukė didelio užsienio spaudos dėmesio, nes, kaip pažymėjo netgi Lisabonos „Diario de Noticias“, „šis konfliktas yra sinonimas karui tarp Armėnijos ir Azerbaidžano. O tai svarbu dėl to, kad šios dvi šalys ribojasi ir su Rusija, ir su Turkija. Todėl ir nėra ko stebėtis, jog ateityje šis regionas atsidurs dėmesio centre“.

O kaip pranešė amerikiečių strateginių tyrimų institutas „Stratfor“, „balandžio 2 d. susišaudymas tarp Azerbaidžano ir Armėnijos karių – vienas kruviniausių incidentų šiame ginčijamame regione nuo 1994 m. Biškeko protokolo dėl ugnies nutraukimo pasirašymo.

Jau balandžio 3 d. Azerbaidžanas mėgino situaciją sušvelninti, iš savo pusės paskelbdamas vienašališką ugnies nutraukimą“. 

Pasak Prahos dienraščio „Lidove Noviny“, „tai, kad abi pusės viena kitą kaltina pažeidus susitarimą dėl ugnies nutraukimo, mažai ką stebina. Faktas tas, jog abiejose pusėse – keliasdešimt žuvusiųjų.

Konfliktas dėl Kalnų Karabacho turi gilias istorines šaknis ir abiems šalims sukelia daug emocijų. Ieškoti konkrečių kaltininkų, kurie pirmieji paleido ugnį, tad yra beprasmiškas užsiėmimas“.

Anot Maskvos dienraščio „Vedomosti“, „konfrontacija tarp Maskvos ir Vakarų dėl konflikto Ukrainoje leidžia įtarti, jog ligtoliniai taikos mechanizmai yra nusilpę arba išvis nebeveikia. Tad tarptautinėje plotmėje akivaizdi įtampa tarp Maskvos ir Vašingtono galėjo Kaukazui pasiųsti signalą, jog dabar pats laikas apsiuostyti ir padėtį apčiupinėti, idant būtų galima įvertinti naujas „raudonąsias linijas“.

Vienos dienraštis „Presse“ apgailestavo, jog „ilgai kraujo maudynės Pietų Kaukaze buvo pasaulio viešojoje sąmonėje tarsi pamirštos. O dabar už tai galime sulaukti atpildo. Tai sena tarptautinės bendruomenės klaida: reaguojama tik tada, kai pirma suskamba šūviai“.

Gerą vardą turintis Vokietijos šiaurėje esančio Osnabriuko miesto laikraštis teigė, jog „kovos tarp Armėnijos ir Azerbaidžano savaitgalį Kalnų Karabache rodo visų pirma štai ką: šitas ginčas neišsprendžiamas, nes tai vienas iš daugelio karų, kurie pasaulyje vyksta per tarpininkus, tarsi siunčiant linkėjimus iš Krymo.

Juk Armėniją palaiko V. Putino Rusija, o Azerbaidžaną – R. T. Erdogano Turkija. Ginčas čia ne dėl keleto kvadratinių kilometrų nykaus, mažai apgyvento kalnų ruožo, o dėl tikėjimo, regioninės įtakos, veido išsaugojimo pasaulio politikos arenoje“.   

„Pigūs žodžiai, atskambantys iš Jungtinių Tautų ar Vakarų valstybių, domina ponus Putiną ir Erdoganą maždaug tiek pat kaip ir koks nors girto vežiko šūkaliojimas Stepanakerte“, – rašė dienraštis „Neue Osnabrücker“.   

Berlyno „Zeitung“ irgi nurodė, kad „Vakarai šio ginčo dalyviams turi mažai įtakos, o kiek Rusija gali paveikti Baku – to mes nežinome. Savaitgalį V. Putinas iš abiejų pusių pareikalavo tučtuojau nutildyti ginklus. Tai gerai. Bet būtų dar geriau, jeigu Rusija iš karto abiejų pusių neapginkluotų pabūklais, kurių tylėjimo ji neišgali užtikrinti“.

Anot Frankfurto dienraščio „Allgemeine“, „dabar belieka tikėtis, jog Armėnija ir Azerbaidžanas savyje suras ir mobilizuos tiek proto, kiek reikia, kad dabar prapliupusios kovos neišaugtų į didelį ir ilgą karą. Tai ir būtų geriausia, ko trumpalaikėje ir vidutinėje perspektyvoje galima pasiekti“.

„Deja, politinis sprendimas, kurį rasti abi Kaukazo respublikos prieš daugelį metų įsipareigojo, atrodo mažiau pasiekiamas nei bet kada anksčiau“, – apgailestavo dienraštis „Frankfurter Allgemeine“.

Sugrįžkime dar prie amerikiečių instituto „Stratfor“ analizės, iš kurios citavau pradžioje. Instituto mokslininkai  pastebėjo, kad „per praėjusius metus būta ir daugiau susidūrimų, nes Azerbaidžanas intensyvino karines ir diplomatines pastangas laimėti daugiau teritorijos ir išsikovoti nuolaidų iš Armėnijos.

Nepaisant to, kas šeštadienį paleido pirmą šūvį, aišku tai, kad Azerbaidžanas vykdo puolimo operaciją tam, jog atsiimtų teritoriją, kurią  anksčiau okupavo Armėnijos pajėgos.

Pasak Azerbaidžano Gynybos ministerijos, jos daliniams pavyko prasibrauti pro armėnų gynybos linijas keliose šiaurės rytų Kalnų Karabacho vietovėse. Baku pajėgos taip pat užėmė strategiškai svarbią Lala Tepės aukštumą, Seysulano kaimą ir kitas aukštumas netoli Talyšų kaimo.

Šiaip jau Azerbaidžanas negali remtis vien karine jėga, jam reikės ir toliau ieškoti diplomatinio sprendimo, kuris turės įtraukti ir Armėnijos kaimynes bei Rusiją, siekiančią išplėsti savo įtaką Kaukaze“.

„Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas Baku lankysis balandžio 7-ąją, ir tą pačią dieną Armėnijoje turi būti premjeras Dmitrijus Medvedevas.

Net priešpaskutinėms kovoms prasidedant, Irano, Turkijos ir Azerbaidžano užsienio reikalų ministrai jau planavo susitikti balandžio 5-ąją“, – rašė amerikiečių nevyriausybinio strateginių tyrimų instituto „Stratfor“ analitikai. 

Dar vieną rūpesčio keliantį momentą iškėlė Vokietijos verslo dienraštis „Handelsblatt“: „ūkiškai silpnas Kaukazo regionas yra atsitraukimo erdvė gausybei „Islamo valstybės“ kovotojų. Karo sąlygomis jiems paprasčiau ten pasislėpti ir bandyti verbuoti sau pamainą.

Vis dėlto po daugelį mėnesių trukusio diplomatinio ir ekonominio ledynmečio ryškėja požymių, kad ir Rusija, ir Turkija bando normalizuoti tarpusavio santykius. Užtat karas Kaukaze niekam neišeitų į naudą. Diplomatinio sprendimo būtinai reikia.“

Dienraščio „Badisdche Neueste Nachrichten“ požiūriu, „tai, kad ir Maskva, ir Vašingtonas didžiai susirūpinę dėl poslinkių Pietų Kaukaze,  nėra nei vaidyba, nei diplomatinė tuščiakalbė. Kova dėl daugiausia armėnų apgyvento anklavo, vardu Kalnų Karabackas, žymi seniausiąjį užšaldytą konfliktą buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje.

Per jį iš abiejų šalių, Azerbaidžano ir Armėnijos, išvaryta šimtai tūkstančių žmonių ir nužudyta galbūt apie 30 tūkstančių“.

Spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.