Nuomonės

2016.03.23 08:41

R. Valatka. Vis dėlto Honkonge intelekto lygis yra gana aukštas

2016.03.23 08:41

Kinų išmintis sako, kad žodis, kurio nepasakei, yra tavo vergas, o pasakytas jis tampa tavo ponu. Dar kinų išmintis sako, kad ilgas liežuvis, tai – laiptai, kuriais užlipa nelaimė. Tačiau kurio galo mums dabar tos kinų patarlės – lyg savų neturėtume?

Galas toks, kad Seimo kadencijai ritantis į galą Seimo pirmininkė ir premjeras vienas po kito patraukė į Tolimuosius Rytus. Loreta Graužinienė lankėsi Japonijoje, o Algirdas Butkevičius vieši Kinijoje.

Kadangi Graužinienės nelydėjo žurnalistai, jos nusišnekėjimai Japonijoje praslydo pro ausis. Užtat premjeras, pirmadienį duodamas interviu LRT TELEVIZIJAI, pasirodė visame gražume.

„Vis dėlto Honkongas yra vieta, kurioje ekonominiai ryšiai sprendžiasi greičiau“, – šypsodamasis rėžė premjeras.

Ir tai nebuvo vienintelė jo auksinė mintis, skelbianti, kad nuo šiol ne tik algebros uždavinius, bet ir ekonominius ryšius galima spręsti.

Prieš tai premjeras bandė pagirti Honkongo verslininkų protą. Kas iš to išėjo, spręskite patys.

„Ir tas, kaip sakyt, intelekto lygis yra gana aukštas, ir jie supranta, kad biznį daryt reikia greitai“, – tarsi tyčiodamasis bėrė žodžius Butkevičius.

Tyčiotis, žinoma, premjeras iš nieko nenorėjo. Bandė pasakyti kaip geriau, o išėjo kaip visada. Be ryšio.

Atrodo, kas čia tokio kažką atsakyti į formalų televizijos klausimą, kaip sekasi vizitas? Visa bėda, kad premjeras nėra kalbėtojas iš prigimties. Negana to, jis nesimokė retorikos. Net dabar, kai socialinis tinklas „Facebook“ po jo dažnų pasisakymų leipsta iš juoko, net iš savo klaidų premjeras nesimoko.

Todėl net lietuviški žodžiai jo lūpose – kaip mediniai, lyg užsienietis kalbėtų.

„Stengsimės bandyti. Atsakingai stengsimės. Pokyčiai biržoje artimiausiu metu turėtų pasikeisti. Vyriausybė nedvejoja – vyriausybė dirba naujoviškai. Bus privaloma, kad tai būtų įmanoma. Sieksime, kad Lietuva liktų Lietuvoje“, – tai vis premjero pasisakymų šedevrai.

Kalba lyg suvažinėtas, sakydavo apie tokius kaime. O juk politika yra ir kalbėjimo menas. Įtikinėjimo galia – vienas aštriausių politiko ginklų. Iškilus į tokią aukštumą, kaip ministras pirmininkas, nebeužtenka galvoti „ai, pasakysiu kažką“.

Tokioje aukštumoje būtina ne tik tiksliai žinoti, ką pasakysi. Reikia dar ir apmąstyti, kaip tavo teiginius gali suprasti televizijos žiūrovai, kaip interpretuos komentatoriai ir visokie interneto troliai.

Panašu, kad premjeras retai kada pagalvoja, kaip jo žodžiai bus suprasti. Klausantis premjero iš Honkongo, susidarė įspūdis, kad jis net nežino, jog europinės valstybės premjero interviu televizijai negali būti šiaip papliurpimas, kas ant liežuvio užeis.

Premjeras atstovauja valstybei ir tie trys-keturi jo sakiniai turėtų būti apgalvoti, aptarti su patarėjais. O jei jam taip sunku susikoncentruoti, kad aiškiai dėstytų mintis, ar ne protingiau būtų dažniau patylėti, kalbėjimą paliekant spaudos atstovams?

Viduramžių karalių žodis buvo aukso vertės, nes jie kalbėdavo mažai. Tų pačių kinų išmintis sako, kad Dievas žmogui davė dvi ausis ir tik vieną burną, kad jis daugiau klausytųsi, o ne kalbėtų.

Ši kinų išmintis lygiai taip pat tinka ir bet kuriam lietuviui. Tačiau ar mes klausomės, ką šneka, kaip nusišneka mūsų valstybės lyderiai? Įspūdis toks, kad Lietuvos rinkėjas yra labai atlaidus jų nusišnekėjimams. Iš kur tokia išvada?

Atkreipkite dėmesį į apklausų, kuriose klausiama, kaip vertinate politikus, atsakymo variantą „Sunku pasakyti“. Dauguma ją tiesiog praleidžia, o be reikalo. Tai štai net 24 proc. žmonių, paklausti, kaip jie vertina Butkevičių, atsako: „Sunku pasakyti“.

Praėjo pusketvirtų metų, kai Butkevičius vadovauja ministrų kabinetui, iš jo nusikalbėjimų pasakėčios kuriamos, o kas ketvirtas žmogus šalyje atsako, kad jis supratimo neturi, kaip vertinti vyriausybės vadovą.

Gal vertėtų atidžiau pasiklausyti, kaip kalba valdžios žmonės? Smulkmenos, sakote?

„Viena negyva musė gali sugadinti kvepalų dirbėjo tepalą! Maža kvailystė nusveria išmintį ir pagarbą“, – tik čia jau ne kinų išmintis.

Taip Šventame Rašte parašyta.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt