Nuomonės

2016.03.14 17:23

R. Bogdanas. Čiaudinti Kovo 11-oji

2016.03.14 17:23

Šis pavasaris mums neša ne potvynius Nemuno žemupyje, o ledonešį aukščiausiuose valdžios sluoksniuose. Nuteista Darbo partijos grietinėlė, nors ir su savotiškomis interpretacijomis; skaidrumu blyksintys socdemai nuėmė sveikatos apsaugos ministrę, nes ši prisipažino davusi pakišą gydytojui savo giminaitės prašymu. Vaizdelis toks, kad valdantieji, nebodami skausmų, žengė per apvalančią skaistyklos ugnį į skaidrumo karaliją, kur mes visi gyvensime ant demokratiškų pagrindų. Aišku, su viena sąlyga – jei vėl perrinksime socdemus vadovauti.

Ir staiga šis žygis, taip gražiai prasidėjęs, užtrūko. Ilgokai sėdėjo laukiamajame ant suolelio būsimasis sveikatos apsaugos ministras Juras Požela, pravarde Unabomberis, ir laukė, kol aprims vėjai – juk viskas laikina, įskaitant audras. Dabar jaunasis politikas savo karjeros šuoliu galės įtikinėti jaunąją kartą, kaip gera būti Lietuvos socdemu ar bent jau balsuoti už juos.

STT, apakinta apsivalymo trimitų spindesio, tėškė ant stalo ilgo darbo rezultatus. Todėl Valstybės atkūrimo dieną šiandien pasitinkame čiaudėdami. Bet čiaudulys, kaip žinia, yra užkrato šalinimas. Išlenda ir seni recidyvai: kadaise, vos įsitaisęs Respublikos prezidento kabinete, Rolandas Paksas čiupo telefoną ir aiškino, kas kam turi perrašyti akcijas. Dabar jis vėl įsipainiojo tiek, kad tapo specialiuoju liudininku, kas reiškia įtariamąjį be penkių minučių. Tačiau nereikia dramatizuoti, kad mums atsivėrė vėžio metastazės. Taip, mūsų korupcija yra liga, bet ne mirtina, tik užsitęsusi.

Ričardas Malinauskas, atėjęs į Druskininkų merus, rado telefoninę teisę, ją įsisavino ir sėkmingai naudojo. Žmogus pasirinkęs partiją pagal patogumą, visada elgiasi taip, kaip patogiausia siekti patogumo savo valdose. Galbūt teisinga formulė, kad Druskininkai yra lygu telefoninė teisė plius ES pinigai?

Tačiau ilgesnėje perspektyvoje toks valdymas veda į automobilį ant pėsčiųjų tako su išskirtiniu numeriu „CARAS“. O vėliau ateina nešlovinga pabaiga – nutraukiama akiai maloni europietiška skraistė, pasimato rusiško tipo schemos ir prasideda kova už išlikimą, kuri yra iš anksto pasmerkta, nes gerovę kuriantys ES pinigai mėgsta skaidrumą. Kažkodėl socdemai nesupranta, kad R. Malinausko sukaupti bonusai niekaip neatsvers ES tiekiamos paramos. Gal jiems labai skauda, kai Druskininkų meras prieš visą Lietuvą laiko socdemų vadovybę už vienos vietos, ir tai neleidžia įvertinti padėties?

Nesuvaldantis situacijos premjeras Kovo 11-osios proga išsitraukė karo kirvį prieš prezidentę, apkaltindamas ją skundimais užsienyje dėl vyriausybės korupcijos. Pats esu buvęs užsienio politikos virtuvėje, todėl negaliu įsivaizduoti, kaip Angela Merkel, apie dešimt metų asmeniškai pažįstanti Dalią Grybauskaitę ir derinanti su ja balsavimus Europos Vadovų Taryboje, galėtų atvirauti į ausį visiškai Europoje nežinomam Algirdui Butkevičiui. Nei pramonininkų konfederacijoje kas nors girdėjo apie estų ministrų skambučius jiems iki premjeras nepapasakojo per televiziją. Bičiulio Butkevičiaus kirvis įsižiūrėjus panašus į nešvarų skudurą, nusistvertą iš pasimetimo.

Vietoj nevykusio dangstymosi verčiau išsičiaudėti ir apseiti be trečiokiškos Lietuvos, kurioje vykdomos telefonu duotos „zadanijos“, o paskui meluojama prieš Seimo komisiją. Prisiminkime, kas dėjosi JAV, kai prezidentas Billas Clintonas apsimelavo dėl asmeninių dalykų, – net ne dėl vyriausybės nutarimo.

Kovo 11 d. prieš 26 metus buvo balsuojama dėl apsivalymo – ir nuo svetimos valdžios, ir nuo pagerintų piliečių, tada vadintų nomenklatūra, arba zombiais pagal „Antį“. Mikrobų daug dar tūno mūsų tundroj, bet po kovo turi ateiti balandis – švaros mėnuo.