Nuomonės

2016.03.09 09:54

R. Valatka. A. E. Sennas mūsų istorikus išmokė rašyti moderniai ir įdomiai

2016.03.09 09:54

Madisone (Viskonsino valstija, JAV) savo namuose ką tik mirė fantastiškas žmogus ir bičiulis, istorikas, Viskonsino universiteto profesorius Alfredas Erichas Sennas. Gimė 1932 m. JAV, iš Šveicarijos atvykusio dirbti profesoriaus šeimoje. Teko gyventi šio puikaus žmogaus namuose Madisone, kalbėtis apie istoriją, politiką, krepšinį, Ameriką. Mąslus, tolerantiškas, plačių pažiūrų, sakyčiau, klasikinis profesorius.

Kalbėjo bene 8 kalbomis. Ne tik parašė daugybę puikių knygų – ne vieną mūsų šiuolaikinių istorikų mokė ir išmokė rašyti moderniai ir įdomiai, įtikino, kad interviu žanras tinka ne tik žurnalistams, bet ir istorikams.

Jo knyga apie Sąjūdį „Lithuania awakening“ buvo ne tik pirmoji knyga apie Sąjūdį apskritai, bet taip ir liko nepralenkiama savo gilumu ir įžvalgomis. Pažinojo V. Mickevičių-Krėvę, profesorių A. Salį, kitus didžius tarpukario lietuvius. Ir Z. Rekašių, L. Mockūną, H. Žemelį, V. Kavolį.

Lietuvą atrado iš naujo keletą kartų. Jau tapęs gero universiteto profesoriumi. Vėliau Lietuvai bundant įtikino savo svainį, Virdžinijos ūkininką Kęstutį Alksninį – Kay Andrus, jog reikia padėti lietuviams pažinti demokratiją ir laisvąjį pasaulį, todėl reikia pakviesti jaunus Lietuvos istorikus, žurnalistus į Viskonsino universitetą stažuotėms.

Kay skyrė tam pinigų, o Alfredas buvo tas, kuris visus mus – dvidešimt, o gal ir daugiau lietuvių – sutikdavo Madisone, priglausdavo pirmą savaitę, padėdavo išsinuomoti butą, supažindindavo su Viskonsino profesūra ir intelektualais. Neprikišamai nukreipdavo mūsų žvilgsnį ten, kur, kaip paaiškėdavo, būdavo naudingiausia studijuojant Ameriką.

Išliko gyvybingas iki pat paskutinių dienų. Viskuo domėjosi. VDU studentai turėjo ne vieną progą klausytis jo paskaitų Kaune.

Dienas, praleistas su profesoriumi Al Madisone ir vėliau Vilniuje, prisimenu taip pat ryškiai, kaip visą gyvenimą ryškiai švietė jautri ir stipri A. E. Senno intelekto žvaigždė: vakarojant prie vyno, valgant „lančą“ aludėje šalia Viskonsino universiteto, žiūrint NBA per TV ir diskutuojant diskutuojant – apie Lietuvą, istoriją, ateitį. Prisimenu ir jo dukrą Ann, kuri buvo tikra Profesoriaus kopija. Galimybę, kurią šis geras ir protingas žmogus man ir daugybei kitų žmonių Lietuvoje suteikė. Man labai trūks Jūsų, profesoriau Al.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt