Nuomonės

2016.02.29 09:37

R. A. Medeišienė. Apie TED – vertas skleisti idėjas

2016.02.29 09:37

Daugelis yra girdėjęs apie TED konferencijas, klausęs jų metu pristatytų kalbų. Nemažai yra ir žinančių apie šių metų balandžio mėn. 2 d. Vilniuje, Nacionalinio dramos teatro patalpose vyksiančią jau šeštąją kasmetinę TEDxVilnius konferenciją.

Trumpinys TED – tai pirmosios trijų žodžių Technology, Entertainment, Design raidės. Lietuvių kalba tai – technologijos, pramogos, dizainas. Šie trys žodžiai nusakė pirmosios konferencijos kryptis.

Nors 1984-ųjų konferencija buvo sumanyta kaip vienkartinis įvykis, jau 1990-aisiais ji tapo kasmetine ir po truputį ėmė plisti po pasaulį.

Iki šiol pagrindinė kasmetinė TED konferencija rengiama Vankuveryje, Kanadoje. Tačiau didesnių ir mažesnių, tik video konferencijų ar skirtų tik moterims, rengiamų auštosiose mokyklose ar orientuotų į itin kuklias organizacines pajėgas turinčias bendruomenes, per metus surengiama daugybė. Sėkmingos kalbos talpinamos TED internetinėje svetainėje, verčiamos į bene 100 kalbų, tad nelengva susigaudyti, kurioje pasaulio vietoje konkreti kalba buvo pasakyta.

Dabar TED – pasaulyje puikiai žinoma ir neprastą reputaciją turinti pelno nesiekianti organizacija, savo veiklą ir energiją skirianti skleisti įkvepiančias idėjas maždaug 18 min. kalbomis. Kalbų turinys apima įvairiausias sritis – mokslo naujovės, sveika gyvensena, darnus vystymasis, kūrybiškumas, verslas, globalių problemų ir jų sprendimo pristatymas.

Kaip deklaruoja TED komitetas, kalbėtojai negauna piniginio atlygio, todėl mokestis klausytojams, atėjusiems jų paklausyti gyvai, neturi būti didelis, t.y. jis turėtų padengti maisto, gėrimo kitas neišvengiamas organizacines išlaidas.

Video įrašai, skelbiami TED internetinėje svetainėje, visada prieinami nemokamai. Tai neįkainojamas šaltinis įvairiausioms švietimo institucijoms. Kai kurie mokytojai ir dėstytojai tuo naudojasi, ir galėtų dar aktyviau tą daryti, jei tik sugalvotų, kaip tuo įrankiu pasinaudoti.

TED įrašai – tai puiki galimybė paklausyti puikiai parengtų pasisakymų, išgirsti žmones, kurių šiaip neturėtum galimybės sutikti. Kalbos įkvepia, kalbėtojai žavi. Negali atsistebėti, kaip paprastai ir apgalvotai sukonstruotos puikios 18 min., kaip jos neperkraunamos faktais ir kokia  svarbi scenoje stovinčio kūno kalba; kaip mokslo inovacijos ar globalios problemos pateikiamos vizualiai ir suprantamai.

Šiųmetinėje TEDxVilnius konferencijoje anonsuojama Slėpynių (hide and seek) tema. Organizatoriai referuoja į mums nuo vaikystės žinomą žaidimą, o kartu ir į žaidimus, kuriuos žaidžiame kaip sociumo nariai – kažką asmeniško slepiame, o kažką drąsiai viešiname. Gyvename informacijos kupiname pasaulyje, tačiau daugelį dalykų mums sunku aiškiai suprasti.

Programa pildoma, ji žada įkvepiantį renginį. Ir tegul jis toks būna, tegu skleidžia vertas idėjas, nes tokia ir yra TED misija.

O kol sulauksime Vilniaus renginio, siūlau pasiklausyti kad ir 20 populiariausių TED kalbų.

Tarkime, po dvi per savaitę. Jums tikrai patiks Ken Robinson, pasaulyje žinomas kūrybiškumo ekspertas. Jis bent tris kartus stovėjo ant pagrindinės TED scenos. Kiekviena jo kalba tiesiogiai susijusi su jo parašyta knyga. Rašo ji taip pat lengvai ir įtikinamai, kaip ir kalba. Galbūt išklausę jo kalbų perskaitysite ir jo knygas. Verta.

Verta susipažinti su amerikiete žaidimų dizainere, gamifikacijos instituto vadove Jane McGonigal. Ji pristato savo asmeninę patirtį, kaip jos sukurtas kompiuterinis žaidimas išsprendė ją kamavusias sveikatos ir psichologines problemas. Jane McGonigal teigia, kad būtent žaidimai gali padėti sukurti geresnę aplinką, geresnį gyvenimą. Skamba abejotinai? Paklausykite jos kalbos!

Neseniai atradau rašytojos Elizabeth Gilbert pasisakymą apie nepagaunamą, nenuspėjamą genijų. Rodosi, kas gali būti geriau, nei sulaukti sėkmės ir pripažinimo. Savo kalboje Elizabeth Gilbert pristato sėkmės atnešamus išbandymus, kuriems niekas nebūna pasiruošęs. Visa tai ji patyrė po knygos „Valgyk. Melskis. Mylėk“.

Kai dieną pradedi klausydamas įkvepiančios kalbos, pats jautiesi turįs galių skleisti vertas idėjas. Turbūt tai vienas iš realių būdų keisti ir keistis, kurį TED pradininkai atrado prieš 32 metus. Ačiū jiems!

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.