Nuomonės

2016.02.23 14:45

V. Savukynas: Kodėl valdininkas mano, kad valstybė – tai jis?

2016.02.23 14:45

Pasižiūrėjęs reportažą per Dzūkijos televiziją, vos nenugriuvau nuo kėdės. Bet apie viską nuo pradžių.

Iniciatyvūs žmonės Alytuje pradėjo organizuoti festivalį istorine tematika „Jotvos vartai“. Šis festivalis jau tapo traukos centru, garsinančiu Alytų. Skulptorius akmentašys Darius Miliauskas ant akmens iškalė šio festivalio pavadinimą, o tas akmuo liko toje vietoje, kur paprastai ir vyksta festivalis – prie Alytaus piliakalnio, to paties, ant kurio stovėjusioje pilyje nakvojo Vytautas, kai gavo žinias, kad jo labai laukta karūna nepasieks Lietuvos.

Ir štai, budrius Alytaus kultūros paveldo departamento valdininkus baisiai išgąsdino šis akmuo: esą jis kažin kokiu būdu kenkia mūsų brangiam kultūriniam paveldui. Man, kaip ir skulptoriui, atrodo, kad jis irgi yra kultūrinio paveldo dalis. Ir tikrai niekaip negali mažas akmenukas pakenkti dideliam piliakalniui. Tačiau ne tokia siauražiūriška nuomonė nustebino. Ne, mane nustebino Margarita Janušonienė, Alytaus kultūros paveldo departamento vyriausioji valstybinė inspektorė. Ji Dzūkijos televizijai išdrįso taip pasakyti:  „Jeigu žmogus sąmoningai kvestionuoja pareigūnų reikalavimus, neskundžia jų teismui, kaip jam yra suteikta tokia teisė, ir viešai svarsto apie jų prasmingumą, tai kyla pagrįstas ir logiškas klausimas, ar yra moralu iš valstybės mokėtojų pinigų finansuoti, aš turiu galvoje, tokius festivalius. Tai yra labai paprasta, mano supratimu“.

Pirmiausia reikia priminti, kad kiekvienas pilietis viešai gali kvestionuoti bet kurį bet kurio valdininko sprendimą. Ir ne tik kvestionuoti, bet ir kritikuoti. Tokią teisę suteikia mūsų Konstitucija ir mūsų įstatymai. Ko neleidžia įstatymai, tai persekioti už kritiką, grasinti. O tai minėtos valdininkės žodžiuose galima įžiūrėti. Visiškai nesuprantama, kodėl kritika jos atžvilgiu reiškia, jog festivaliui negalima skirti pinigų. Kodėl ginčijantis, ar tas akmuo yra paveldo dalis, ar ne, negalima Alytaus miesto savivaldybei skirti pinigų. Net jei tą akmenį ir reikia patraukti, vis tiek valdininkė negali viešai aiškinti, kam reikėtų skirti pinigų, o kam ne. Tai akivaizdžiai peržengia jos kompetencijos ribas. Todėl derėtų paklausti, kaip tokius įgaliojimų viršijimus vertina Kultūros departamento direktorė ar kultūros ministras, kurio pavaldumui priklauso šis departamentas?

Tačiau nenuvertinkime šios valdininkės. Ji atskleidžia sovietinę logiką, pagal kurią, valstybė – tai valdininkai. Akivaizdu, kad tokiu atveju, jei jau išdrįsti viešai suabejoti kokiu nors sprendimu, esi antivalstybinis elementas. Prie Stalino už tai šaudė, o vėliau tokie asmenys gaudavo ilgus metus lagerio. Dabartiniai tokio mąstymo valdininkai švelnūs: siūlo tiesiog neremti tokių nepaklusnių asmenų iniciatyvų.

Toks mąstymas labai gajus Lietuvoje. Ne ekonominė situacija veja lietuvius iš Lietuvos, o sovietmečio tvaiką išlaikę valdininkai. Sugalvojo jauni žmonės, kad galima padaryti šventę, jie atras milijoną priežasčių, kodėl jos nereikėtų daryti. Kiek tokie valdininkai sužlugdė puikių pilietinių iniciatyvų, kiek užgniaužė verslo idėjų, kiek sulaužė žmonių likimų? Juk tikrai šiandien Lietuva būtų ir turtingesnė, ir gražesnė, ir laimingesnė, jei ne tokių valdininkų armijos.

Mieli valdininkai, ne jūs esate valstybė. Jūs esate tam, kad žmonėms suteiktumėte paslaugas, už tai gaunate atlyginimus iš mokesčių mokėtojų pinigų. Nesisavinkite valstybės vardo.

Lietuvos valstybė – tai pirmiausia ne abstrakcija, kuriai reikia aukotis, kaip kad sovietiniais laikais. Valstybė yra žmonės. Valstybės sistema yra tam, kad padėtų jiems kurti, įgyvendinti idėjas, svajones. Žmogus ir jo interesai visada tokioje valstybėje yra aukščiau. Ir valdininkai tai supranta.

Kol gajus sovietinis valstybės supratimas, tol vis dar gyva pagunda valdininkams save sutapatinti su valstybe ir taip save iškelti virš mirtingųjų. O kol taip bus, tol Lietuva tikrai nesuklestės.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.