Nuomonės

2020.11.28 09:00

Mykolas Drunga. Amerika tarp dviejų prezidentų

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2020.11.28 09:00

JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskutinėmis savo kadencijos savaitėmis suteikė malonę buvusiam nacionalinio saugumo patarėjui Michaelui Flynnui.

Tokiu poelgiu nepatenkintas Amerikos sostinės dienraštis „Washington Post“.

Jo žodžiais, „D. Trumpas apleidžia Baltuosius Rūmus taip, kaip į juos buvo įžengęs: negarbingai. Kaip jau dažnai yra daręs, malonės suteikimą jis pagrindė prastai iškepta sąmokslo teorija, pasak kurios M. Flynnas buvo partinių buvusios Vyriausybės pareigūnų auka.

O iš tiesų M. Flynnas buvo sučiuptas, kai su vienu užsienio Vyriausybės atstovu rezgė intrigą paveikti 2016 m. Amerikos prezidento rinkimus. Po to jis dar apsimelavo šiuo klausimu FTB pareigūnams.

Tad kol dar porą mėnesių D. Trumpas džiaugsis valdžia, liekame Jungtinėse Amerikos Valstijose prie to, kad kaltas yra nekaltas, melas yra tiesa, išdavikai yra patriotai“, – aimanavo pagrindinis Vašingtono laikraštis.

„Pirma D. Trumpas tradiciškai prieš Padėkos šventę suteikia malonę kalakutui, po to Flynnui, o dar po to – sau pačiam?“ – juokiasi Australijos dienraštis „Sydney Morning Herald“.

Prahos dienraštis „Lidove Noviny“ apie būsimo prezidento Joe Bideno numatytą finansų ministrę Janet Yellen rašo, kad ji „yra pirmos rūšies ekonomistė, kuri sėkmingai vadovavo Jungtinių Amerikos Valstijų centriniam bankui. Ji supranta pasaulio sudėtingumą ir nesileidžia veikiama partinių priklausomybių.

Todėl ji nuvils demokratų partijos kairįjį sparną, kadangi ji neplanuoja jokių neprotingų išlaidų ar garantuotų pajamų bedarbiams įvedimo. Užtat ji gerai susikalbės su kai kuriais respublikonų opozicijos politikais, kuriems ji savo pažiūromis gana artima“, – teigia Čekijos sostinės dešiniųjų laikraštis.

Pekino dienraštis „Huanqiu Shibao“ rašo, kad „kai būsimasis JAV prezidentas aiškina, kad ši šalis vėl pasirengusi vadovauti pasauliui, klausimas vis dėlto kyla, ką jis tiksliai tuomi turėjo minty? Joe Bidenui nebus sunku po D. Trumpo kadencijos vėl puoselėti harmoningesnius santykius su sąjungininkais.

Tačiau jeigu jis numatytų per sustiprintus užsienio santykius vėl atgaivinti hegemoninius siekius ir sukurti bendrą frontą prieš Kiniją, tada jo kursas nelabai teisiskirtų nuo D. Trumpo ligšiolinio „Amerika pirmiausia“ požiūrio.

Šiaip ar taip, J. Bidenui reikėtų vėl prisijungti prie globalios kovos su koronaviruso pandemija ir su klimato kaita, o ne kurstyti regioninius konfliktus. Šia prasme būsimieji santykiai tarp Jungtinių Amerikos Valstijų ir Kinijos kaip lakmuso popierėlis parodys, ar ir kiek konstruktyvi J. Bideno naujoji užsienio politika iš tikrųjų bus.

Dauguma šalių kiekvienu atveju nenori naujo šaltojo karo“, – teigė Kinijos sostinės laikraštis.

Pasak Norvegijos sostinės dienraščio „Aftenposten“, „jeigu tikėtume D. Trumpu, tai dėl beveik visų Jungtinių Valstijų ūkio problemų kalta Kinija. Santykiai tarp abiejų galybių prie D. Trumpo gerokai atšalo. Vis dėlto klausimas tas, ar prie Joe Bideno jie vėl sušils. Juk politinis peizažas Jungtinėse Valstijose stipriai poliarizuotas, tačiau Kinijos atžvilgiu reiškiasi didelė vienybė.

Joe Bidenas Kinijos adresu kalba ne ką draugiškiau nei D. Trumpas, net jei jis naudoja inteligentiškesnius žodžius. Jis irgi reikalauja laikytis griežtos linijos Pekino atžvilgiu ir palaiko sankcijas dėl demokratinio sąjūdžio Honkonge slopinimo.

Bet kitaip nei D. Trumpas, J. Bidenas akcentuos bendradarbiavimą su savo sąjungininkais, kai reikės į kovą stoti su Kinija“, – rašė Oslo laikraštis.

Londono dienraščio „Times“ nuomone, „J. Bidenas Liaudies Kinijoje mato stipriausią strateginį JAV konkurentą. D. Trumpas pagrįstai tai įtraukė į savo darbotvarkę, tačiau reikės kantraus valstybės valdymo meno tam, kad būtų sudaryta tokia tautų sąjunga, kuri galėtų Kinijai pirštu prikišamai parodyti, koks kvailas yra kiekvienas agresyvus poelgis“, – teigė Britanijos sostinės laikraštis.

Naujoji J. Bideno Vyriausybė „leidžia numanyti, kad Jungtinės Amerikos Valstijos norėtų sugrįžti į daugiašališkumo kelią, kurį valdant D. Trumpui jos buvo apleidusios“, – rašė Kolumbijos sostinės dienraštis „Tiempo“ ir tęsė, kad, deja, „buvo nutraukti svarbūs tarptautiniai susitarimai.

Numatytasis užsienio reikalų ministras Antony Blinkenas nori JAV vaidmenį pasaulyje naujai nubrėžti. Jis gerai žino Kolumbiją ir kalbama net apie naują politiką Venesuelos atžvilgiu.

Dėmesio verta ir Alejandro Mayorko nominacija į krašto saugumo sekretorius. Kuboje gimęs politikas jau paskelbė atšauksiantis migrantams priešišką D. Trumpo politiką. Net ir Linda Thomas-Greenfield, kaip pirmoji juodaodė JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose, stiprina naujos krypties viltį, nors ir būtų sunku pašalinti D. Trumpo padarytą žalą“, – teigė Bogotos laikraštis.

Tokijo dienraštis „Nihon Keizai Shimbun“ pažymėjo, kad „visų pirma J. Bidenas paskelbė pasirinkimus savo užsienio ir saugumo politikos komandai. Jie visi greičiau karjeros pareigūnai nei politikai. Šiuo atžvilgiu ypač reikšmingas Johno Kerry‘io įvardijimas ypatingu klimato politikos įgaliotiniu. Tam, kad čia būtų pažengta į priekį, santykis su Kinija bus ypač svarbus“ – rašė Japonijos sostinės laikraštis.

Komentaras skambėjo per LRT RADIJĄ.