Nuomonės

2020.11.28 16:54

Benas Lyris. Adventas ir kvietimas budėti

Benas Lyris, kunigas ir poetas, LRT.lt2020.11.28 16:54

Šį sekmadienį Bažnyčios liturgija pradeda pirmąjį advento sekmadienį, kartu evangelistas Matas kviečia budėti. Jis sako: „Budėkite, nes nežinote, kada ateis Tas laikas“.

Kaip ir žmogus, kuris palikęs namus iškeliavo svetur ir davė tarnams įgaliojimus, kiekvienam paskyrė darbą, o durininkui prisakė budėti – „budėkite, nes nežinote, kada grįš mūsų šeimininkas“.

Mes gyvename tokiame laike – ypač šie metai sudėtingi, – kuomet daug laiko iš mūsų pavagia baimės, nerimas, įvairiausios pandemijos prognozės. Žmonės yra pavargę ir moraliai, ir fiziškai. Ar iš tikrųjų evangelistas Matas kalba apie tai, kad turėtume įsitempti, bijoti, įsigąsdinti, kai turbūt kiekvieną dieną mus nubaugina žiniasklaidos informacija, kai gyvename dirgiklių visuomenėje, kurioje esame nuolat gąsdinami? Turbūt ne. Evangelisto Mato žodžiai ir adventas yra kvietimas tose vietose, iš kurių noriu pabėgti, iš problemų, kurias noriu išspręsti pats vienas, kur esu labiausiai pažeidžiamas, kur sunku, kur klausiu Viešpaties – „kur tu esi?“, padaryti vietos Dievo veikimui. Būtent tai ir yra budėjimas.

Ar iš tikrųjų evangelistas Matas kalba apie tai, kad turėtume įsitempti?

Ten, kur esu labiausiai pažeidžiamas, labai dažnai neatpažįstu Dievo, kartais net galvoju – Viešpatie, kur tu esi? Kodėl aš nelaimingas, kodėl man nesiseka, artimieji serga, kodėl pasaulyje tokia situacija? Adventas ir kvietimas budėti yra gebėjimas atpažinti ateinantį Dievą mano gyvenimo prakartėlėje – ten, kur esu neturtingas, kur bijau, kur silpna, kur klausiu, kur neramu – ir kartu su Dievu augti pasitikėjime.

Tegul pirmas advento sekmadienis padaro atvirą mūsų širdį Viešpaties sūnaus gimimui. Tegul atėjęs Sūnus, gimęs Kristus, apvalo mus nuo baimių, įtarumo, neramybės ir padeda atpažinti Dievą, gimstantį mūsų pačių gyvenime. Ne kaip stebukladarį, kuris viską išvalo, kad jame nebūtų jokių sunkumų, bet kaip mūsų gyvenimo Viešpatį, kuris visame kame dalyvauja.

Stiprus žmogus yra tas, kuris tai atpažinęs, gyvena gyvenimą su Dievu kaip nepakartojamą, jam patikėtą dovaną. Tai ir yra advento kvietimas pirmąjį jo sekmadienį.