Nuomonės

2012.06.19 16:12

Pasaulis į Graikijos (ir visos Europos) problemas žiūri rimtai

Mykolas Drunga, apžvalgininkas2012.06.19 16:12

Rinkimai Graikijoje įvyko, o reakcijų į juos yra net keturios. Pirmoji – kad niekas nepasikeis. Antroji – kad, ačiū Dievui, Graikija gavo atokvėpį. Trečioji – kad graikus reikia vyti lauk iš euro zonos. Ketvirtoji – kad vokiečiai turi susigriebti. 

Rinkimai Graikijoje įvyko, o reakcijų į juos yra net keturios. Pirmoji – kad niekas nepasikeis. Antroji – kad, ačiū Dievui, Graikija gavo atokvėpį. Trečioji – kad graikus reikia vyti lauk iš euro zonos. Ketvirtoji – kad vokiečiai turi susigriebti.

Atėnų dienraštis „Kathimerini“ atstovauja pirmajam požiūriui. Jis teigia, kad „net ir po rinkimų visos partijos tęs savo įprastinę politiką. Arba dėl to, kad rinkimų rezultatai jas tame patvirtins. Arba dėl to, kad joms atrodys, jog jos pralaimėjo balsų todėl, kad nepakankamai įtaigiai savo politiką pristatė.

Tačiau kaip tik toks požiūris veda prie nesibaigiančių konfliktų. Tokiu laikotarpiu, kai reikia priimti sunkius sprendimus tam, jog įgyvendintume reformas ir vestume derybas su savo partneriais, mažai tikėtina, kad pasieksime reikiamo nacionalinio konsensuso.

Daug labiau tikėtina, kad ir toliau vyraus nestabilumas ir naujų rinkimų reikės dar kartą“. 

Taip rašo pačios Graikijos laikraštis. Priminsime, kad rinkimuose daugiausia balsų, bet ne absoliučią daugumą, gavo Antonio Samaro vadovaujama konservatyvioji partija „Naujoji demokratija“, antrą vietą išsikovojo Europos Sąjungos politikai nepritarianti radikaliai kairioji partija „Syriza“, trečiojoje vietoje liko partijos „Pasok“ socialistai.

Šias eilutes rašant antradienį popiet, konservatoriai su socialistais pradėjo lipdyti  koalicinę vyriausybę.

Kai kurie laikraščiai džiaugėsi, kad Graikija gavo atokvėpį, tik būgštavo, kad jis ilgai netruks.

Anot Lenkijos dienraščio „Gazeta Wyborcza“, net jeigu „A. Samarui pavyktų suformuoti koaliciją, tai būtų tik trumpalaikis Europos „laimėjimas“. Deja, labai tikėtina, jog graikai greitai vėl pasipils į gatves ir streikuos, jeigu nebeturės vilties, jog padėtis normalizuojasi, o vietoj to regės tik vis toliau griūvančią šalį“.

Pasak Vienos dienraščio „Standard“, „daug kas balsavo už „Naująją demokratiją“ – mažiau iš įsitikinimo, kiek iš vilties, kad tuo bus pasiekta stabilizacija, signalas finansų rinkoms ir kitiems europiečiams“.

Bet tam, kad atokvėpis nebūtų trumpalaikis, reikia iš naujo derėtis dėl Graikijai primestų taupymo sąlygų, įsitikinęs Stokholmo dienraštis „Aftonbladet“:

„Tiek konservatyvioji „Naujoji demokratija“, tiek socialdemokratai pasisako už ligšiolinę taupymo politiką. Problema tačiau ta, kad ta politika nefunkcionuoja. Todėl yra visos Europos interesas, kad kreditų paramos sąlygos būtų naujai suderėtos.

Būsimoji vyriausybė turi tik ribotą žaidimo lauką ir tik silpną mandatą. Kol Europa ir visų pirma – Vokietijos kanclerė Angela Merkel laikosi savo ligšiolinio kurso, Graikijos vyriausybė beveik negali savo užduoties atlikti, – rašė Švedijos sostinės dienraštis.

Anot dienraščio „New York Times“, tai „euras yra kaltas“, kad „Graikija pateko į tokią krizę“. Žinoma, pati „Graikija nėra visiškai nekalta, bet ji atsidūrė krizėje visų pirma dėl Europos pareigūnų arogancijos. O šie daugiausiai kilę iš turtingesniųjų valstybių ir patys save įtikinėjo, kad bendrą valiutą galima įvesti be bendros vyriausybės.

Todėl graikai ir po rinkimų šios krizės patys vieni išspręsti negali. Vienintelis galimas būdas eurą išgelbėti yra vokiečiams ir Europos centriniam bankui pripažinti, kad kaip tik jie turi keisti savo politiką ir būtent taip, kad suteiktų daugiau pinigų ir priimtų didesnį infliacijos lygį“.

Taip rašė Niujorko pagrindinis rimtas dienraštis, o Londono dienraštis „Times“ teigė, kad „nors rinkimai vyko Graikijoje, iš tiesų apie šios šalies ateitį nuspręs Vokietija. Kanclerės A. Merkel visos Europos Sąjungos lygiu sumąstyta taupymo programa padėties nepagerino, bet greičiau ją pablogino.

Tačiau Vokietija tik nedrąsiai ir dvejodama aiškina, kaip bendroji valiuta galėtų būti toliau plėtojama. Graikai pabalsavo. Dabar ponios A. Merkel užduotis kartu su pačiais graikais nustatyti, kokia bus šių rinkimų išdava“, – rašė Londono „Times“.  

Vis dėlto pirmadienį vakare Vokietijos radijas „Deutschlandfunk“ pranešė, jog, prieš prasidedant grupės G20 aukščiausiojo lygio susitikimui Meksikos mieste Los Kabos, kanclerė A. Merkel pareiškė, kad ji nesutiks su jokiais taupymo režimo sušvelninimais. Ir, jos nuomone, naujoji vyriausybė turės laikytis Graikijos ankstesnių įsipareigojimų.

Tačiau Romos dienraščio „Repubblica“ požiūriu, „Vokietija negali visą laiką viskam sakyti tik „ne“. Po Graikijos rinkimų vis dėlto yra pavojus, kad Berlynas pasiduos netikroms viltims, jog krizė jau nugalėta ir dėl to galima sau leisti daugiau laiko sprendimams priimti.

Tačiau laikas pasibaigė, tą aiškiai pranešė ir Graikijos rinkėjai. Ir tą dalyką per ateinantį Europos Sąjungos viršūnių susitikimą birželio 28-ąją kanclerė A. Merkel turės išaiškinti ir Europos centrinio banko prezidentui Mario Draghi, Italijos ministrui pirmininkui Mario Monti ir Prancūzijos prezidentui Francois Hollande`ui“, – rašė Italijos sostinės dienraštis. 

Na, ir dar viena būdinga nuomonė, kuriai ryškiausiai atstovauja Orhuso miesto Danijoje laikraštis „Jyllands-Posten“: „Europos Sąjungos politikai savo užduočiai nepriaugę. Užuot tikrai susitvarkę su krize, jie trypčioja prie pusinių sprendimų ir taip pasaulyje sėja abejonių dėl viso europietiškojo projekto.

Užuot leidusios graikams sumokėti kainą už jų metų metus trukusius ekonominius perlenkimus ir juos iš euro zonos išmetusios, Europos vyriausybės elgiasi neryžtingai ir tuo būdu krizę tik aštrina“.

Taip įsitikinęs Danijos laikraštis, tačiau, kaip pažymėjo kiti, neaišku, ar dėl krizės kalti vien tik ar net daugiausia graikai. Gal prie krizės prisidėjo netinkama euro zonos struktūra ir, krizei ištikus, per daug vienakryptė ir vienašališka politika?  

Apžvalga skambėjo per Lietuvos radiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt